Mavi Göl

Mavi Göl

Ülkemizde bilinmeyen, sözü edilmeyen o kadar güzel yerler var ki her geçen gün yeni bir tanesini keşfedip not defterime ekliyorum. Tabi ve kültür değeri olan yerleri gidip ziyaret ediyorum, o yerler özelliğine göre not defterimde sıralanıyor.  Zamanı geldikçe o yerler listemden siz okuyucularıma özelikleri ve güzelliği ile anlatıyorum.  Bugün de yakın zamanda görme fırsatı bulduğum güzelliklerden 1 tanesi ile karşınızdayım Her geçen gün turizmde aldığı payı genişleten Giresun, Mavi göl ile gidenleri kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

Özellikle Ortadoğu pazarı tabi güzellik olan yerlere hayran kalıyorlar ve Kuzalan Şelalesine ve buradan hemen 300 metre yukarıda bulunan mavi göle akın ediyorlar. 2017 ziyaretçi sayısı yaklaşık 385 bin civarındadır. Mavi Göl gerçekten doğa harikası bir yer. Yerli ve yabancı turistler bu tabiat harikası yeri keşfederek hayran kalıyorlar. Özellikle mavi göl kar suyunun çekilmesi ile Gök mavisi rengine dönüyor ve görenleri kendine hayran bırakıyor. Ulaşımı çok kolay Ş. Karahisar ve Alucra dolmuşları kenarından geçiyor, kısmen çevre düzenlemesi yapılmakla birlikte aşılması gereken hayli iş var. İnsanlarımız artık buraya kolaylıkla ulaşabiliyor. Burası yazın ayrı bir güzel kışın ayrı bir güzel. Her an her zaman bu güzelliğini koruyor Mavi Göl. Şu anda göl çevresinde çevre düzenlemesi yapılmaktadır.

Kuzalan Tabiat Parkının üst kısmında yer alan Mavi Göl, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Tabiat parkı ve Mavi Gölün mesafesi olarak yakın olması nedeni ile birlikte anmak ve ziyaret etmek daha mantıklı.Kuzalan Tabiat Parkı yaklaşık bin 700 metre devam eden traverten ve içinde barındırdığı farklı tabiat türleri ve şelalesi ile dikkati çekiyor. Parkın içerisinde bulunan çeşitli şelaleler ve doğa güzelliği ile bir harika o harika güzelliği bırakmak istemiyor insan. Mavi göl Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sodalı suyun dere halinde aktığı tek yer olma özelliğine sahip Mavi Göl’de özellikle karların eriyip sadeleşmesi ileturkuaz rengine bürünen su, ziyaretçileri hayran bırakıyor. Büyüklü küçüklü 3 gölden oluşan, halk arasında ‘Sodalı Göl’ diye adlandırılan Mavi Göl’ün suyu, kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle turkuaz rengi alıyor.

Mavi Göl ise çevresinde hiçbir tesisleşme olmamasına rağmen yaklaşık 385 bin kişi bu alanı ziyaret etti. Özellikle bu sene yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Milli Parklar sorumlusu Mavi Göl bölgesinde, önümüzdeki aylarda insanların çok rahat ulaşabileceği yürüyüş yolları ile otopark düşünüyoruz. Buraları hem koruyacağız hem yöre halkına gelir getirici tesis yatırımları düşünüldüğünü açıkladı. Bölgenin bir kalker bölgesi olması ve onun üzerinde birçok su çeşidi bulunduğu ve bölgenin Ay der ve Uzun göl gibi marka değeri olan bölgelerin önüne geçeceğine inanıyorum. Bunun yanında Doğu Karadeniz’in tek sodalı su olma özelliği taşıyan Aksu deresi, ender bulunan bir bölge olma özelliğine sahip olması nedeni ile önem arzetmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?