MESLEK LİSELERİ VE BİLİNMEYENLER.

MESLEK LİSELERİ VE BİLİNMEYENLER.

Sanatın, Kültürün ve Teknolojinin ara eleman ihtiyacı meslek liseleri aracılığı ile yetiştirilir. Bizim ilimizde  çeşitli sanat lisesi vardır, ama sanayi sektörüne ve tarım sektörüne eleman yetiştirecek lise mevcut değildir. İlimiz ekonomisi tarım, küçük çaplı sanayi ve inşat sektörü ile ülkemiz ekonomisine sınırlı katkı sağlıyor. İlimizin büyük gelir kaynağı fındık ve turizmdir. Bu nedenle turizm ön plana çıkıyor, ilimizde turizmin alt yapısı olan turizm lisesi ve uygulama oteli bulunmaktadır.

2000 li yıllarda kurulan turizm lisesinden şimdiye kadar 437 öğrenci mezun olmuş, ilimizde ve ülkemizin çeşitli illerinde hizmet sektöründe turizm’in alt yapısını oluşturuyorlar.

Okulda öğrenciler 4 branşta eğitim görmektedirler.

  1. Ön büro
  2. Kat hizmetleri
  3. Mutfak
  4. Servis

Olmak üzere otel ve restorant’da hizmet verecek şekilde uygulamalı olarak yetiştiriliyor.  Okulun otel kısmında 60 yatak 112 oda mevcut  olup, yatak fiyatı kahvaltı dahil 45 tl. restorant salonu 120 kişiliktir. Bunlara ilave olarak 250 kişilik toplantı salonu ve 4 adet çok amaçlı 50 kişilik salonlar mevcuttur, Restorantta  ala kart uygulanmaktadır.

Ön büro ve kat hizmetlerinde teknik bilgi veren ve uygulamalı eğitimi başarı ile yapan teknik personel mevcut olup, alanlarında yeterli tecrübeye sahiptirler. Mutfak ve servis kısmında gene yeterli soğuk, mahalli ve sıcak yemekleri hazırlayan ve bunların sunumunu yapmaları için öğrencilerin bilgisine sunup uygulatan teknik personel bulunmaktadır.

Bu eğitim lisesini gururla sunmamın nedeni görsel ve uygulama eğitim sisteminin olmasıdır. 4.0. eğitin ve sanayi çağını yakalamak için mutlaka görsel ile birlikte uygulamalı eğitim sistemini müfredat programına dahil etmeliyiz. Okulda Eğitim veren öğretmen kadrosunun tam olduğunu ve herhangi bir aksamanın söz konusu olmadığını araştırmalarım neticesinde tespit etmiş bulunuyorum. İlimizin tarımı fındık ama fındık lisesi yoktur, Kaporta ustası, inşat kalıpçısı ve soğuk demirci gibi çoğalta biliriz. Bu tür mesleklerde artık teknik personele ihtiyaç duyuluyor.

Okulda okuyan mevcut öğrenci sayısı 300 dür. Öğrenciler her yıl bahse konu hizmet sektörlerinde staj yapmaktadır ilimizde bu yıl farklı 30 kurumda staj yapacak öğrenci sayısı 68 dır. Buna ilaveten ANTALYA ilinde 5 yıldızlı otellerde staj yapan öğrenci sayısı 76 dır. İlimiz ekonomisine gelir sağlayan kalemlere baktığımızda turizm sektörü 2 sırada gelir. Bu nedenle sanat liselerine önem verip uygulamayı mutlaka başlatmalıyız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?