Müftülüğü tartışmalı Müftü, görevden alındı!..

Müftülüğü tartışmalı Müftü, görevden alındı!..

“İnsanı ateş değil, kendi gafleti yakar; Herkeste kusur görür, kendisine kör bakar. Neye nasıl bakarsan, o sana öyle bakar.” (Hz. Mevlana)


“Şaibeli idarecileri aynı sıfatla bir ilçeden başka bir ilçeye tayin etmek; bir ilçe halkını rahatlatalım derken başka bir ilçe halkını huzursuz etmek olur…

Diyanet teşkilatının merkez kadrosunda şaibeli idarecileri koruma düşüncesinde olanların yapacakları en hayırlı hizmet; bu idarecileri merkezde memur olarak çalıştırmak olmalıdır.”

Yukarıdaki ifadeler, cemaatinden din görevlilerine, siyasetçisinden bürokratına kadar hemen hemen herkesin; çevresine, cemaatine, teşkilatına örnek olamadığı için şikâyetçi olduğu,

33 yıldır bir ilçeden başka bir ilçeye sürülerek idare edilen bir ilçe müftüsüne kimsenin dokunamadığı,

Diyanet İşleri Başkanlığında bu tür görevlileri koruyan bir yapı olduğu vurgusuyla; 13 Mart 2016 tarihli Müftü, müftü değil(!) ise ne yapılmalı?” başlıklı yazımda yer alıyor.

 

Yazıda ilçe ve müftü ismi zikredilmemişti ama çoğu okuyucu adresi doğru tarif ediyorlardı.

Demek ki bazı sıfatlarla özdeşleşen kişiler, isimleri zikredilmese de sıfatlarıyla gayet iyi tanınabiliyor.

 

***

2013 Eylül ayından bu yana Espiye ilçe Müftüsü olarak görev yapan Kemal Türksoy, Zonguldak İl Müftü yardımcılığı görevine atandı.

 

Espiye’de göreve başladığı günden bu yana cemaatinden din görevlilerine, siyasetçisinden bürokratına kadar hemen hemen herkesin; çevresine, cemaatine, teşkilatına örnek olamadığı için şikâyetçi olduğu Türksoy,  müfettiş soruşturmaları neticesinde görevden alınıyor.

Türksoy’un görevden alınış tarihinin 23 Nisan Çocuk Bayramına denk gelişi, Espiye’de çifte bayram havası estiriyor…

 

***

33 yıllık ilçe müftüsünün masa başında görevlendirilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığındaki malum koruyucu yapının da kırıldığının işaretidir.

 

Öyle ümit ediyoruz ki bu tayin, makamının ve sıfatının hakkını vermeyen sair görevliler açısından; ya sıfatlarına uygun hareket etmeleri için bir fırsat, ya da görevden alınmaları için bir ibret olacaktır!

 

Bu tayin aynı zamanda; vazifesinin ehli, ilmiyle amil, söz ve davranışlarıyla örnek bir hayat sergileyen nice saygı değer müftülerimiz için de bir taltiftir.

 

Diyanet İşleri Başkanlığındaki duyarlı idareci ve müfettişlere tebrikler ve teşekkürler…

 

“Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmıyorsan, CAHİLSİN demektir!” (Şeyh Sâdî Şîrazî)

 

Vesselam…

25 Nisan 2016­ / 18 Recep 1437

www.ahmedcitlakoglu.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?