Müftüoğlu Cami Kubbeli Mi, Kubbesiz Mi? Olsun Tartışması

Müftüoğlu Cami Kubbeli Mi, Kubbesiz Mi? Olsun Tartışması

SEDAT KARAKAYA

Giresun Merkez Müftüoğlu Camii yıkılıp yerine daha güzel, modern cami yapılacak olması tartışmaların da fitilini ateşledi. Kubbeli olarak plan ve projesinin de çizilip onaylandığı  ancak başlamak üzereyken bazı kişilerce kubbeli projesinin uygun görülmediği kaydedildi.

Selçuklu modeli diye düz bir çatı projesinin  öngörülmesine rağmen,çıkan bu anlaşmazlık yüzünden de bir senedir camiinin inşaatına başlanamadığı bildirildi.Müftüoğlu Camii cemaati de kubbeli mi kubbesiz mi tartışmasına dahil olarak görüşlerini aktardı.

Hüseyin Pekdemir:Değerli bir büyüğümüz,caminin yapılış mimarisi bu şekilde ve orijinalde şekli kesme taş olduğu için meftununun yani vakıf sahibinin eserine riayet edilmesi gerektiğini  söylüyor.O yüzden kubbeli değil çatılı olmasını istiyorum.Zaten sizlerde görüyorsunuz Malpazarı dediğimiz bu yer oldukça dar ve kubbeli olması için alan olmayabilir.Daracık bir alan ve kubbe için geniş yer yok.Ve şehir içinde kubbeli cami olması uygun olmaz estetik açısından da uygun olmayacağını düşünüyorum ve kubbesiz olması taraftarıyım.

Sefer Özkaya:İster kubbeli olsun ister kubbesiz olsun hepsine razıyız.Yeter ki camimiz yıkılıp yerine yeniden yapılsın.Caminin arsasını veren Saadettin Bey’dir. Babası merhum Ömer Lütfi Okumuşsoy’dur.

Sadettin Okumuşsoy(Mimar):Hayırlısıyla en kısa sürede yapılmasını istiyoruz.Onun için her türlü desteği vereceğiz inşallah.Önemli olan kubbeli olup olmaması değil buna takılmamak lazım.Bunun mimari projesi var,altyapısı var her türlü inceliği var.Kubbe deyip gelip geçmeyin onun da arkasında binbir türlü işler var.Ben mimar bir insanım,bu gibi tartışmalara girmeyi bile uygun görmüyorum hatta gereksiz görüyorum.

Hüseyin Durmuş: Benzetmek belki efdal olmayabilir ama nasıl ki hayvanı gösteren boynuzsa,camiyi de gösteren kubbedir.Kubbeli olması bence daha estetik olur diye düşünüyorum.

Recep Usta:Caminin kubbeli olmasını isterim,yoksa cami olduğu nereden anlaşılacak?Osmanlı motiflerine uygun olması lazım.

Hacı Emine Usta: Kubbeli olsun isterim bu cami hepimizin camisi ve güzel bir görünümde olmasın gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?