Giresun Gündem
Mustafa Armağan Kat’ül Amare’yi Anlattı
Sosyal Medyada Paylaş
3 Haziran 2016
Okunma sayısı: 621

Mustafa Armağan Kat’ül Amare’yi Anlattı

Yazar Mustafa Armağan’dan “Kat’ül Amare” Konferansı

Araştırmacı Yazar Mustafa Armağan, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Giresun İl Temsilciliği ve Giresun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen konferansta “Kut’ül Amare Zaferi” hakkında bilinmeyenleri paylaştı.

Giresun Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Topatan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hasan Bulut, Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Fethi Elmas, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Muhammet Angın, İl Ticaret Müdürü Ali Yıldırım, İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, TÜGVA İl Temsilcisi Muhammet Anıl Kaya, çeşitli kurumların şube müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Görsellerle desteklenen konferansta Türk tarihinin saklanan zaferlerinden Kut’ül Amare’yi bilinmeyen yönleriyle anlatan Yazar Armağan, “Ders kitaplarımızda Kut’ül Amare ile ilgili çarpık çurpuk bilgilerle karşılaşıyoruz. Neymiş, İngilizler Basra’dan çıkarma yapmışlarda öyle yenilmişler. Peki kim yendi? Niye yazmıyor bu? Çünkü ‘Türk ordusu yendi’ diyemiyorlar. Çünkü bu olayın ucunda Enver Paşa var. Enver Paşa, Halil Paşa’yı göndermiş ve bu büyük zaferin mimarları olmuşlar. Bu isimleri övmemek için yazmıyorlar. 20 bin zayiat verdirip Dicle’de bataklığa sıkıştıracağız ve Nisan ayına kadar açlıktan kıvrana kıvrana teslim olacaklar. Mısır’dan gelen bütün yardım çabaları geri püskürtülebilecek kadar büyük bir zafer. Kut’u kim kazandıysa tarihimizden silinmiştir. Ali İhsan Sabis, Nurettin Paşa ve Halil Paşa tarihimizde yazılmaz. Kut’ül Amare’ye Mısır’dan 3 kişi gönderiliyor. Bu üç kişiden biri de casus Lawrence. Gelip Halil Paşa’yı ziyaret ediyorlar. Ordularını serbest bırakma karşılığında 2 milyon sterlin teklif ediyorlar. Halil Paşa, ‘Zafer satılmaz’ diyerek reddediyor. Şimdi ders kitaplarımızda böyle bir zaferi göremiyorsunuz. Bir İngiliz yazsaydı eğer tarihimizi ancak böyle yazabilirdi. Bu kafanın artık değişmesi lazım” ifadelerini kullandı.

TÜGVA İl Temsilcisi Muhammet Anıl Kaya verdiği bilgilerden dolayı Mustafa Armağan’a teşekkür ederek;’’ TÜGVA Giresun olarak, geleneklerine bağlı, çağın gereklerini iyi okuyabilen, topluma ve insanlığa değer katan, öz güveni yüksek, yenilikçi, iyi ahlaklı, hoşgörülü ve sorumluluk sahibi bir gençlik için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bugüne kadar pek çok önemli etkinlik gerçekleştirdik. Gençlerin ve toplumun sorunları, ihtiyaçları ve çözümleri için de çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. İlimizde gençlere ve topluma yönelik etkinlikler gerçekleştiren vakfımıza gençlerin katılımını önemsiyor, bu güzel yolda onlarla beraber yürümeyi umut ediyoruz.’’ diye konuştu.

Konferans sonunda davetlilerin sorularını yanıtlayan Araştırmacı/Yazar Mustafa Armağan daha sonra salon dışında kitaplarını imzaladı.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2020 Giresun Gündem