Giresun Gündem
ÖZTÜRK’Ü MUTLU EDEN TABLO
Sosyal Medyada Paylaş
28 Ocak 2016
Okunma sayısı: 624

ÖZTÜRK’Ü MUTLU EDEN TABLO

Milletvekili Öztürk, emeği geçenleri kutladı.

AK PARTİ Giresun Milletvekili Av. Sabri ÖZTÜRK, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan İllerde Yaşam Endeksi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Giresun’u 81 il arasında 7’inci sıraya taşıyan birçok başlıkta sonucun yer aldığı endeksin memnuniyet oluşturduğunu belirten Öztürk, Eğitim Camiasına teşekkür etti.

Öztürk açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “TÜİK’in, okul öncesi eğitimde net okullaşma oranı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi yerleştirmeye esas puan ortalaması, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puan ortalaması, fakülte ve yüksekokul mezunlarının oranı ve kamunun eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı gibi 5 göstergeyi ele alarak 0 ile 1 arasında puanlamayla yaptığı değerlendirmede 0,6683 puanla yedinci sırada yer alan Şehrimiz, büyük şehirleri geride bırakmıştır. Bu durum Hükümetimiz tarafından eğitim alanında yapılan yatırımların giderek meyvesini vermeye başladığını göstermektedir. Ki Eğitim, bir ilin ve bir ülkenin geleceğinin inşası için çok önemlidir. Adeta eğitim, iyi eğitilmiş nesiller ülkemizin ve milletimizin geleceğinin teminatıdır. Bu anlamda Giresun ilimizin eğitimle ilgili birçok veride 81 il arasından 7. Olması son derece sevindiricidir.

Giresun İlimize ait göstergeler şu şeklindedir;

Okul öncesi eğitimde net okullaşma oranı % 47,2

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi yerleştirmeye esas puan ortalaması 315,2

YGS Puan Ortalaması 195,3

Fakülte ve yüksekokul mezunlarının oranı % 12,6

Kamunun Eğitim Hizmetlerinden Memnuniyet Oranı % 83,7

Bu başarının Giresun açısından gurur verici olduğunu dile getiren Öztürk, eğitim alanında yürütülen çalışmalarla öğretmen ve velilerimizin başarıdaki payları büyüktür.

Öztürk açıklamasının sonunda, “Bu başarılı sonucun oluşumuna verdiği katkılardan dolayı Eğitim Camiasına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2020 Giresun Gündem