PEYGAMBERİMİZİN KEDİSİ MÜEZZA VE KEDİ SEVGİSİ

PEYGAMBERİMİZİN KEDİSİ MÜEZZA VE KEDİ SEVGİSİ

Kıymetli Gündem Gazetesi okurları her nedense sevmediğim hayvan yok diyebilirim.Hemen hepsini seviyorum.Yaratılış gerçeği ile insanı korkutan yapıya sahip  yılan da buna dahil. Bu tüm hayvanlar bir yana,böyle özellikle sevdiğiniz, imkanınız olduğunda evinizde beslediğiniz yada beslemek istediğiniz ayrıcalıklı olanlar da vardır.

Yani daha açık bir deyişle ben tavuk ve kediye bayılırım! Tavuk ve kedi sevdası sanırım geçmişte köy evimizde daha çok her ikisini beslediğimizden olabilir. Kedi ve kedi yavrusuna bakınca tüm dertlerimi unutuyorum yaa.. O kadar hipnozluyor beni,o kadar cezbediyor.Mesela babam asabi bir adamdı şimdiler de mülayim ama eskiden öyleydi.Pireden bir konudan kızardı ve haksız olduğum durumlarda şamar şaplatırdı minik yüzüme ve zaten bende ağlamak anlıktı.Gözyaşım tetikte beklerdi göz pınarımın kenarında.

Allah için sayılı şamar yemişimdir babamdan.Çünkü zeki bir çocuktum neden inkar edeyim ki? Onun için diğer zeki olanların yemediği gibi bende kendime acındırmayı başarır haksızken de haklıyı iyi oynardım.Her neyse ağlarken yanıma Allah tarafından hep kedim doğardı.Adı Turgut verilmişti.Şimdi farklı algı doğmasın neden Turgut olduğu konusuna girmeyelim.

Her neyse kedime baktıkça bir anda şıp diye acım,kederim kalmazdı.Gerçekten ne acı,ne kader hiiiiiiiiiiç bir şeyciğim kalmazdı.Yeter ki o elinin tokacını yalasın yanımda otursun arada bir bana göz kırpsın yeterdi de artardı da bile…

Türk-İslam kültürünün kedilere ilişkin günümüze yadigar en kalıcı nasihati kuşkusuz Hz. Muhammedin yeleğinin üzerinde uyuyan kediyi rahatsız etmemek için yeleğini kesip atması öyküsüdür.. Bir de “dört ayak üzerine düşme” nin sırrı olarak aktarılan peygamberimizin bir kedinin sırtını sıvazlaması kıssası!

Ancak genellilikle küçük çocukların bilmeden kedilere eziyet etmesinin engellenmesi için kuşaktan kuşağa anlatılan ” hikaye ” kıvamındaki bu öykü hazreti Peygamberin kedi sevgisini tam açıklamaz. Esasen bu kedinin nitelikleri de pek bilinmez.. Ev kedisi midir, sokak kedisi midir, ” sırtı sıvazlanan ” ve bu andan sonra kedilerin hep dört ayak üstüne düşmesini neden kedilerin atasının o olup olmadığı hep merak konusudur.

Anlatılanlara göre peygamber efendimizin kedisinin ismi Müezza ‘ dır.. Hz. Muhammed kedisi Müezzayı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammedin giysisinin ucunda uyuya kalınca kediye kıyamayan Hz. Muhammed, giysisini keserek sedirden kalkmayı tercih etmiş.

Müezza çok muhtemelen bir sokak kedisi.. Mekkenin kavurucu sokaklarından Hz. Muhammedin ilgisi ile kurtulmuş. Kendisi de sıkı bir kedi dostu olan ve hadisleri aktaran Abu Hurayra (anlamı ” kedi babası ” demektir) Hz. Muhammedin kedilerin ticari alım satımını yasaklattığını söyler.Yine onun vasıtasıyla aktarılan bazı hadislerde ” kedisine eziyet eden bir kadının cehennemde çektiklerinden ” bahsedilir. Mesaj oldukça açıktır. Kedilere iyi muamele şarttır.

Bir yılan Hz. Muhammed’e gelmiş ve kendisinden yardım istemiş. Hz. Muhammed de yılana yardım etmiş. Fakat yılan Hz. Muhammed’i sokmaya kalkışmış. O sırada bir adam yetişip kedisini yılanın üzerine salmış. Yılanın zehirli ısırığından kedi sayesinde kurtulan Hz. Muhammed kedinin sırtını okşamış. O gün bugündür kediler sırt üstü yere düşmezlermiş.

Ebu Hureyre Radıyallahu Anh kedileri çok sevdiğinden, beslediğinden ve ilgilendiğinden Efendimiz (asm) kendilerine ”Ebu Hureyre” [Kedilerin Babası] lakabını vermiştir. Evde kedi beslenebilir. Nitekim Evliya zatların çoğunun etrafında kediler varmış.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Yaratılanı sev, Yaratandan ötürü.

    Sen yaratılanlara acı merhamet et ki, Yaratan da sana rahmet etsin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?