PONTUS KULESİ

PONTUS KULESİ

Giresun Merkezde Osman Ağa meydanının (Keşap Durağı) tadilatının hemen akabinde projede olmamasına rağmen dikilen Fiberglass (polyester reçine ile ıslatılıp kimyasal olarak sertleştirilmesi ile elde edilen) malzemeden yapılan saat kulesinin yıkılması nedense büyük tartışma yarattı.
Öyle ki sosyal medyada Fiberglass malzemeyi tarihi eser olarak görüp anıtlar kuruluna veryansın edenleri de görünce tartışmalara katılmamaya karar verdim.
Ve olayın aslını kulenin dikildiği günden bu yana Giresun’da muhalefet eden tek gazeteci olarak bir de benden okumanızı tavsiye ederim.
Dikilen ucubeyi sadece saat kulesi olarak görmek mümkün değildir.
Tarihe ve geçmişimize az çok sahip olanlar bilir ki o dikilen ucube, geçmişte Milli Mücadele Kahramanımız Milis Yarbay Topal Osman Ağa’nın belediye başkanlığı sırasında dibine dinamit koydurarak yıktırdığı Metamorfoz Kilisesinin Çan kulesinin siluet olarak birebir aynısından başka bir şey değildir.
Metamorfoz Türkçede başkalaşım manasındadır. Yine Metamorfoz, Hristiyanlığın Ortodoks mezhebinin büyük bayramlarından biri olup 6 Ağustos’ta kutlanmaktadır.
Peki, ne var bunda diyeceksiniz?
Elbette kişilerin dini inançlarına karışacak değiliz. Herkes istediğine inanmakta hürdür. Lakin Milli Mücadele yıllarında Giresun uşakları cepheden cepheye koşarken, terör örgütü gibi çalışan Elen ırkına mensup ayrılıkçı Ortodoks (Pontusçu)teröristlerin Giresun’daki komştacılık faaliyetlerini işte bu Metamorfoz Kilisesi çatısı altında planlayarak Türk Müslüman ve kendinden olmayan Hristiyanlara kan kusturmasını görmezden gelemeyiz.
Son yıllarda Dünyanın farklı ülkelerinde Pontus hayallerini canlandırmaya ve sözde soykırım iddialarını diri tutmaya çalıştıkları faaliyetleri esefle izledikçe hiç sessiz kalamayız.
Yıllar sonra da olsa o zamanki milli ruh ile geçmişimizi unutmaz ve unutturmayız.
Yeri geldiği zaman Giresun Belediye Başkanlığı makamını Topal Osman’dan dolayı kutsal addedeceksiniz, “gurur duyuyoruz” diyeceksiniz, işinize gelmediğinde ise ayrılıkçı Pontuscuların çan kulesinin dibine Osman Ağa’nın emri ile dinamit konulup yıktırıldığını unutacaksın.

AKSU’NUN KAYBETME NEDENİ!
Yeri gelmişken değinelim madem.
Kerim Aksu Giresun için önemli bir değerdir. Kendine has tavırları ile klasik belediye başkanından öte idi.
Halk onu 2 dönem sevdi ve bağrına bastı. Giresunlu ona boşu boşuna “Bizim Kerim” lakabını takmadı.
Buna rağmen kaybetti.
Elbette başarının nedenleri olduğu kadar başarısızlığında sebeplerini sorgulamak gerekir.
Açık ve net yazıyorum… Çalışmalarını her zaman takdir ettiğim eski Belediye Başkanı Kerim Aksu’nun aklına hangi Pontus sevici Metamorfoz Kilisesinin Çan Kulesinin dikilmesini soktuysa asıl hesap ona sorulmalıdır.
Kerim Aksu’nun seçimi çok az bir oyla kaybetmesinin altında neden aranıyorsa oda Metamorfoz’dur.

ŞENLİKOĞLU’NUN KAZANMA NEDENİ!
Aytekin Şenlikoğlu’nun kazanmasına gelince; Metaformoz’daki sessizliğini kalbine gömen Müslüman Türk ahalisi Giresun seçmenine dikkatinizi çekerim.
Biri az bir oyla kaybeden eski Belediye Başkanı, diğeri ise az bir oyla kazanan çiçeği burnunda şehr-i emin.
Öyle ise başkalaşım (Metamorfoz) kaçınılmaz demiştir bizim ahali.
Metamorfoz’da toplanan Pontus heveslilerinin hain plan ve eylemleri ile katledilen Türk Milletinin yıllar sonra manevi yansımasını da yabana atmamak gerekir.

OSMAN AĞA’NIN İTİBARI ALINMIŞMIŞ!
Konu Metamorfoz’dan açılmışken yazıyı yazdıktan sonra e-mail kutusuna düşen Necati Tığlı’nın basın açıklamasına kısaca değinmeden de geçmemeliyim.
Milletvekili Tığlı sapla samanı karıştırarak güya Pontus Kulesinin yıkılmasını eleştirmiş. Sayın Tığlı verdiği yerinde soru önergeleri ile takdirimizi kazanmıştı. Sanki TBMM Başkanlığına soru önergesi verir gibi doğal eleştiri hakkını kullanarak Metaformoz tartışmasına dahil olmuş. Bunlara demokrasiye inanmış biri olarak diyeceğimiz bir söz olamaz. Bu noktada muhatap Belediye Başkanı Şenlikoğlu’dur. Avukat olan mevcut başkana avukatlık bize düşmez. Cevabını verir veya vermez kendisi bilir.
Lakin eleştiri esnasında “kaş yapayım derken göz çıkarmak” kabilinden vurguladığı bir noktaya değinmek elzem olmuştur!
Tığlı aynen şöyle diyor; “Hem Giresun’un hem de ülkemizin şanlı tarihinde yer alan önemli isimlerinden birisi olan Osman Ağamızın iade-i itibarı ile ilgili partinizin ne gibi çalışmaları var?”
Buyur buradan yak!
Kimin itibarı alınmış? Milletvekiline göre Osman Ağa’nın!
Ne zaman alınmış? Meçhul!
Sayın vekil bu yazacaklarım kulağına küpe olsun iyi oku! Osman Ağa’nın itibarını almak kimsenin haddine değildir. Hangi kaynaktan okuduysan o kaynağını değiştir.
Bir anlık o itibarın alındığını varsayarsak… Vekili olduğun partinizin kurucusu olan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sağlığında verdiği emirle Topal Osman Ağa’nın anıt mezarının Giresun Kalesinin en yüksek tepesine nasıl yapıldığını da mı duymadın?
İtibar alındıysa o itibarı Atatürk yaşadığı zamanda anıt mezar yapılmasını emrederek vermiştir. Yeniden itibar istemek sadece abesle iştigalden başka bir şey değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?