REFERANDUMUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

REFERANDUMUN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

16 Nisan 2017 pazar günü yapılan, Anayasanın ülkemize “Başkanlık Sistemini” getiren, (Teklifteki adı.Cumhurbaşkanlığı Sistemi olan) 18 maddelik kanun teklifinin oylanması için; ulusal şirketlerinin yaptıkları anket sonuçlarını dikkate almadan, Facebook köşemde yayınladığım “SON HESAP” başlıklı tahminimİ aşağıya alıyorum.

 

“SON HESAP

 

Matematik ve rakamlar çok önemli.Gerçek dil onların dilidir.

 

1-HAYIR CEPHESİ

 

Yüzde 25 CHP,Yüzde 10 MHP muhalifi milliyetçi irade,yüzde 10 HDP, yüzde 5 AKP, SP, BBP, VP ve diğer guruplar.Toplam yüzde 50 eder.

 

2- EVET CEPHESİ.

 

Yüzde 47 AKP, yüzde 2 MHP ve diğerleri.Toplam yüzde 49 eder.

 

3- Geriye kalan 1 puanı eşit olarak dağıtalım.

 

KANAAT: Aralarında araştırma şirketlerinin lanse ettiği kadar büyük bir fark yok.

 

NETİCE:Çok az bir farkla”HAYIRLAR” kazanır.”15.04.2017

 

Metin tamamen okunursa “hayırcı cepheye % 50,evetçi cepheye % 49 oy oranı verdim.Kalan 1 puanı eşit olarak dağıtıldığı taktirde çok az bir oranla “hayırlar kazanır”dedim.Yani yüzde 50.5 hayır oyları,% 49.5 evet oyları çıkar demeye getirdim.

 

Referandumun kesin olmayan neticesine göre: Evetler %51.4,hayırlar %48.6 çıkmıştır.Arada hayırlar lehine,evetler aleyhine % 1.9 kadar +,- bir yanılma vardır.

 

Referandumdan önce yapılan kamuoyu anket sonuçlarını incelediğinizde,Konsensus,Gezici ve Konda’nın tahminimize yakın,veya biraz daha sonuçlara yakın tahminler yayınladıklarını görüyoruz.Lakin bu şirketler milyonlarca lira harcayarak, yüzlerce profesyonel elaman kullanarak bu sonuçları buluyorlar.

 

Bu şirketlere ek AG araştırma şirketi “evetleri” % 60.5, AVAM şirketi ise %57.5 “hayır” oyları çıkacağını tahmin etmişlerdir.Her iki şirket +.- % 9 ar puan yanılmışlardır.Geçmişte yayınladıkları anketlerde isabetli yaklaşımlar sergileyen Sonar şirketi de; % 52-53 arası “hayır” çıkacak demiştir.

 

Yanılgının sebebi HDP yi yüzde 10 kadar bir katkı ile “hayır” oyu atacak diye beklentiydi.O oranda oy kullanacaklarını tahmin ediyordum.%10 civarında “Hayır” oyu kullanacaklarını tahmin ettiğim HDP den tahminimce % 2 kadar bir oy “evetçi” kesime kaymıştır.Evrilmeyi net olarak görmeyişimin sebebi HDP güdümündeki Kürt oyların geçiciliğindendir..

 

Referandum sonuçları belli olduğuna göre,Nihayetinde neler olabilir.Eğer MHP muhalif kanadı MHP den tamamen ayrılıp başka bir oluşum teşebbüsüne geçemezse; zamanla ateşi sönecek,yok olup gidecektir.Muhaliflerin MHP nin başında bulunan Devlet Bahçeli ile eski günleri yakalamaları çok zor.Zira “Hayır” oyu atan,siyaset yapmak isteyen ve batı illerinde yaşayan MHP liler CHP geçip;orada yoluna devam edecektir.Sayın Akşener’in ,Sayın Sinan Oğan’ın ,Sayın Ümit Özdağlar’ın referandumdan çıkan “Hayır” oylarına en az % 15 katkıları olmuştur.

 

Girdiği her seçimde % 25 den yukarı çıkamayan CHP, referandum performansıyla % 30 a yakın oy toplamıştır.Eğer MHP de yeni bir yapılanma olmazsa;o kesimden gelecek en az %15 civarında bir oyla yönetimi ortak olma şansını yakalamıştır.

 

2019 Devlet Başkanlığı seçimlerinin birinci etabında en az 3 lider yarışır.Biri Meral Akşener,diğeri Sayın Erdoğan olur.CHP eğer dönüşüm yaparsa yeni lideri ile,yapamazsa Sayın Kılıçtaroğlu ile başkanlık yarışına katılır.

 

AKP nin ortaya çıkan oranlara bakıp,2019 dan önce erken bir seçimi göze alabileceğine ihtimal vermiyorum.O arzuladığı amacına nail oldu.Aşağı dönmüş yükseliş trendini test etmek istemez.

 

MHP ve lideri Devlet Bahçeli,başkan yardımcısı olarak atanamazsa MHP de vuku bulacak gelişmeleri bekler.Sonunda Osmaniye’ye döner.MHP de Meral Akşener tüm muhaliflerle birleşip yoluna devam eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?