Romanya Vize Başvurusu

Romanya Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Romanya’ya gitmek için seyahat amacına göre vize almaları gerekmektedir. Elbette almanız gereken vizenin seyahat türüne göre belirlendiğini unutmamalısınız. Romanya vize başvurusu için öncelikle işlemleri E-vize sisteminden gerçekleştirmesi gerekmektedir. E-vize sistemine girerek karşınıza çıkan formu eksiksiz şekilde doldurmalısınız. Doldurmanız gereken bu form seyahate ilişkin birçok bilgiyi içermektedir. Vereceğiniz bilgiler neticesinde de size randevu oluşturulmaktadır. Oluşturulan randevu ile birlikte sizden talep edilen evrakları hazırlamalısınız. Evrakları hazırladıktan sonra belirtilen saatte konsoloslukta bulunmanız gerekmektedir. Bizzat başvuru sahibinin olması gerekirken size vize ile alakalı sorular yöneltilecektir. Yapılan tespitler neticesinde de vize alıp almayacağınız netleşecektir. Romanya vizesi için başvuracağınız türler şunlardır;

A Tipi Vize

Romanya üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapmak isteyenlerin başvuracağı bu vize türünde sadece havaalanı kullanımı söz konusudur. Diyelim İngiltere’ye Romanya üzerinden gidecekseniz transit geçiş için alınması gereken bir vizedir.

B Tipi Vize

Kara yolu ile Romanya üzerinden başka ülkeye geçiş için başvurulması gereken vize türüdür. Ülkeye giriş yapıldıktan sonra en fazla 5 gün içerisinde ülkeden çıkış yapılması gerekmektedir.

C Tipi Vize

Kesintisiz olarak Romanya’da 6 aylık süre dahilinde 90 güne kadar kalmanızı sağlayacak vize türüdür. Bu vize türü tek girişli olup genellikle Turistik ve Ticari amaçlı seyahatlerde tercih edilmektedir. Belirli bir zamanı kapsayan bu vize için C tipi vize alabilirsiniz.

D Tipi Vize

Romanya’da farklı sebeplere bağlı olarak oturum izni talep edenlerin başvuracağı vize türüdür. Oturum izni çalışmak veya eğitim amaçlı kalmak için talep edilen vize türündendir.

Romanya Vize Başvuru Belgeleri

Romanya’ya seyahat için almanız gereken vizeye dair belgeleri eksiksiz şekilde temin etmelisiniz. Romanya vize başvuru belgeleri vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Elbette vize türüne göre değişkenlikler söz konusu olsa da her vize için mutlaka hazırlanması gereken belgeler söz konusudur. Romanya vize başvurusu için sizden talep edilen belgeler şu şekildedir;

l Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf 2 adet ibraz edilmelidir.

l Nüfus cüzdan fotokopisi net görünüme sahip olmalı ve arkalı önlü şekilde çekilmelidir.

l Başvuru sahibine ait pasaportta en az 2 boş sayfa olmalı ve pasaportun geçerlilik tarihi seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır.

l Başvuru sahibinin banka hesap özeti ibraz edilmelidir.

l Seyahat sağlık sigortası seyahat bitiş tarihine kadar geçerli olacak şekilde ibraz edilmelidir.

Romanya Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle seyahate dair mutlaka doğru bilgi paylaşımı yapılmalıdır. Talep edilen belgeler tam ve eksiksiz şekilde ibraz edilmelidir. İstenen belgelerin geçerlilik süresine çok dikkat edilmelidir. Geçerlilik süreleri konsolosluk görevlileri tarafından kontrol edilmektedir. Tarihlerde yaşanabilecek uyumsuzluklar beraberinde vize reddine sebebiyet verebilir. Romanya vize başvurusu için sizden talep edilen belgeler seyahat amacı ile doğru orantılı olmalıdır. Vize başvurunuza dair işlemleri seyahat tarihine 1 ay kala başlamanız tavsiye edilmektedir. Başvuru değerlendirme süresinde yaşanabilecek aksilikler vizenizin zamanında çıkmamasına sebep olabilir. Seyahati planlayıp uçak biletini de almışsanız ve başvurunuz uçuş saatine yetişmez ise biletiniz de boşa gidecektir. Bu tür riskleri göze almamak adına başvuru süre detaylarına dikkat etmelisiniz. Nitekim zamanında vizenizi alabilmeniz için de profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?