SARI ALTIN FINDIK (5)

SARI ALTIN FINDIK (5)

Sevgili fındık üreticisi hemşerilerim yazdığım sarı altın fındık köşe yazılarıma gerekli ilgiyi alakayı gösterdiğiniz için hepinize sonsuz teşekkürler sunuyorum.
Belki bu son köşe yazım veya sonun başlangıcı yazımız olacak. Başka kalemler çeşitli başlıklar altında fındık olduğu müddetçe yazacaklar çizecekler.
Belki bizlerde sorunlarını yazarız sarı altın fındığın. Bu ki fındık ta Çin kıyılarından Ana doluya nasıl geldiyse bu kadar çilelerden sonra serüven devam edecektir. Dünyada yayılmaya devam edecektir. Peki bu yayılma durumlarında biz ne yapacağız? Nasıl sahip çıkacağız? Değerini nasıl koruyacağız? Dünya piyasasında hala Hamburg’tan mı idare edileceğiz?
Şimdi biz nasıl baş edeceğiz Gürcistan Ermenistan Azerbaycan Makedonya İtalya İspanya Amerika ve başka ülkelerde üretmeye başlarlarsa. Nasıl olacak bu iş. Devletimiz bu işe hangi çözümleri getirecek. Hangi projeleri üretip sarı altın fındığa sahip çıkacak. Bu yıl ki gibi yine piyasayı yabancı şirketlerin insafına mı bırakacak. Millet fındığı satmış iş bitmiş. TMO piyasaya girecekmiş. Güler misin ağlar mısın?
Buradan da anlaşılıyor ki devletin fındıkla ilgili uzun vadeli bir politikası yok. Günü birlik politikalarla bu iş gitmez buradan sesleniyorum. Odalara borsalara soruyorum sizin tek göreviniz aidat toplayıp yan gelip yatmak mı? Uzun vadeli raporlar hazırlayıp cumhurbaşkanımıza heyetler hâlinde çıkıp sunmak önemli değil midir?
Sizlerde fındık üreten illerin odaları borsaları olarak fındığa ihanet etmiyor musunuz? Sizlerin görevi de bu sarı altın fındığı dünya pazarlarına tanıtmak olmalı değil midir? Hatta pazarlamak. Ticaret Sanayi Odaları ne iş yapar bilen söylesin hatta belediyeler bile böyle kıymetli bir ürkek sahip çıkmalı. Biraz bütçe ayırıp sarı altın fındığı tüm dünyaya tanıtmalılar. Bu da büyük bir hizmettir her kesime.
Oturarak ahkam kesmekle olmuyor hepinizin bütçeleri var. Eğer fındığımıza başta devletimiz ve bütün kuruluşlar sahip çıkarsa sarı altın fındık hakikaten sarı altın olacaktır. Belki kg 6 dolar 7 dolar olacaktır sarı altın fındıkta üreticide mutlu olacaktır.
İşin bir garip tarafında fındığı bilmeyenler fındık la ilgili kurumların başına geçmeleri ve bunun için kıyasıya bir mücadeleye girmeleri tamam bu iş için zaman harcayanlar sarı altını ihraç etmeye çalışanlar maaşlarını alsınlar. Lafımız sözümüz yok ya yan gelip yatıp da babalarının çiftliği gibi buraları yiyip içenlere ne demeli. Bunlarda hiç mi vicdan yok bunlar işte fındığı ihanet edenler.
FKB diye atalarımızın bize yadigar bıraktığı önüne gelen yedi içti satılmadık yer bırakmadılar hele Ordu’daki soya yağ sanayinin olduğu alan fabrikasıyla birlikte bu günkü değerine güç yeter mi? Hep içimi açılmıştır böyle. FKB başına gelecek arkadaşlar vizyon sahibi olmalı. Projeleriyle programlarıyla gelmeliler. Bu kurumların mal varlıklarını satmak değil yeni gayrimenkuller almalılar. Hükumetlerle hep aralarını iyi tutmalılar birlikte projeler yapmalılar. Bu kurumlar kimsenin babasının malı değildir. Her ortağın hakkı vardır ve de tüyü bitmemiş yetimin. Eğer saltanat sürülecekse herkes kendi parasıyla gitsin sürsün.
FKB yakın zamanda artık Makedonya Gürcistan gibi ülkelere gidip yatırım yapıp ucuz işçilik ucuza fındık alıp yerli fındık la harmanlayıp dünya piyasalarına girmelidir. Sarı altın fındıkta gerçek değerini bulmalıdır.
Ben bir üretici olarak Avrupa’da bazı kuruluşlarla fındığımızı pazarlamaya uğraşıyorsam inşallah olacak. Sırça köşklerde oturan yönetimler neler yapıyor. Üreticilerin bilmesi gerekmez mi?
Bakıyorum şu sıralar sabahtan kalkan FKB yönetim kurulu üyesi olmaya çalışıyor. Eğer burada yüksek maaş olmada inanın bu arkadaşların hiçbiri FKB’nin 100 yanından geçmezler. Burada yapılacak tek şey başarılıdır başarısızdır. O ayrı bu kurumun bir yönetim kurulu başkanı var. Onunla istişare edip aday olacak arkadaşların öyle karar vermelerini isterdim. Ben bir sarı altın fındık üreticisi olarak fındığın değerini bulması için herkesin yanında olurum yeter ki fındığımız hak ettiği değeri bulsun der. Başka konularda köşe yazılarımda buluşmak üzere fındığın gerçek değerini bulduğu günleri görmek umuduyla hoşça kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?