ARAŞTIRMA & GELİŞTİRMEYE NE KADAR AYIRIYORUZ

ARAŞTIRMA & GELİŞTİRMEYE NE KADAR AYIRIYORUZ

Dünyada teknolojinin hızla geliştiği fakat uyum sağlayamayan ülkelerin ileri teknoloji üreten ülkelerin kontrolüne girdiği bir Dünyada yaşıyoruz. Geleceğin ayak sesleri kapıdayken, gelişmelere kulak tıkamak doğru olmaz. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında en ilgi çekici yenilikleri derlemeye devam ediyoruz. Yeni yılın ortası geçti büyük TÜRK Milleti adına huzur, sağlık ve mutluluk getirmesini bizleri yaratandan diliyorum. 2018. bunlar dışında neler getirecek? Bilim ve teknoloji alanlarındaki yükselişin süreceği bir yıl olmasını umduğumuz yeni yılda, büyük teknoloji trendi neler olacak dersiniz?
Her yapılan araştırma hayatımızı daha akıllı bir hale getiriyor, günlük hayatımızdaki nesnelerin ve ürünlerin akıllanmasının doğal bir sonucu (bazen de sebebi) da internete bağlı hale geliyoruz. Akıllanma sırası şimdi de arabalarımızda ve evlerimizde. 2020’ye kadar, tüm arabaların dörtte biri internete bağlanmış olacak. Evlerimiz için de durum benzer. Televizyon gibi erken akıllanan ürünler bir yana, tüm evin toptan akıllandığı bir döneme giriyoruz. Evlerde kullanılan sesli komutlarımıza duyarlı akıllı ev sistemleri, internet üzerinden basit bir ara yüzle kontrol edebildiğimiz beyaz eşyalarımız ve aklınıza gelen hemen her şey akıllanacak… Nesnelerin interneti her ne kadar çokça konuşulan bir konu olsa da, macera daha yeni başlıyor. 2020 yılına dek internete bağlı 75 milyardan fazla cihaz olacağı tahmin edildiğini düşünecek olursak, durumun ciddiyeti ortaya çıkıyor.
Her şey bilgisayarlarla başladı ve bilgisayarların veri işleme gücünün artışıyla orantılı bir şekilde bilgi teknolojileri geliştirebiliyoruz. GİG DATA, yapay zeka, makine öğrenmesi vs. aklınıza ne gelirse; bilgisayarların bilgi işleme gücü artmadan hayal ettiğimiz noktaya gitmemiz imkansız. Bilgi işleme gücündeki muazzam sıçrama için tüm dünyanın gözleri kuantum (kuantum fiziği ilkelerini kullanacak şekilde teknoloji olarak yenilenen, normal bilgisayarların maksimum hesaplama kabiliyetinin, erişebilecekleri seviyenin çok üstlerine çıkarıldığı yapılara denir) bilgisayarlardan gelecek haberlere çevrilmiş durumda. Çünkü geleneksel bilgi işleme mekanizmalarıyla gelinebilecek sınırlara yaklaşmış durumdayız ve kuantum bilgisayarlar bu sınırların çok ötesini vaat ediyor.
Geliştirilen Open WORM isimli projede, sinir sistemleri insana göre çok daha basit yapıda olan solucanların 302 adet sinir ağı yapısı haritalanarak dijital ortama aktarıldı! Dünya teknoloji devleri Google, Amazon, Facebook gibi şirketler günümüz bilgisayarlarının sınırlarını aşabilecek ilk ticari olarak uygulanabilir kuantum bilgisayarı hayata geçirmek için yatırımlar yapıyor ve yarışıyorlar. Yalnızca şirketler değil ülkeler de bu bilgi işleme gücünün öneminin farkında ve yarışa dâhil oluyorlar.
En net yarış ise Çin ve ABD arasında gibi görünüyor. Bakalım bu konuda güneş Batı’dan mı yoksa Doğu’dan mı doğacak. Makine öğrenmesi ve derin öğrenme gibi yapay Zekâ uygulama türleri bilgisayarların veri işleme gücünün artışı ve üretilen verilerin katlanarak artması ile hız kazandı. Son birkaç yılda yaşanan müthiş sıçrayışı yaratan bu unsurlar, üstel bir şekilde artışı sağlayacak şekilde büyümesini sürdürüyor. Artık bilgisayarlar da biz insanlar gibi öğrenebiliyor. Bilgisayarlar ve teknolojik cihazlar artık görebiliyor (yüz tanıma), okuyor (sosyal medya analiz yazılımları), dinliyor ve konuşuyor. 2018 yapay zekâ teknolojilerindeki ilerleyişin çok daha hızlanarak süreceği bir yıl olacak. Ülkemizin bu teknolojiyi yakalaması için AR GE (araştırma ve geliştirme) mutlaka Devlet bütçesinin 0/015 den fazlasını ayırmak zorunda yoksa sömürülen Ülke konumuna düşer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?