ŞEHİT ASKERİN KOKUSU

ŞEHİT ASKERİN KOKUSU

5 Şubat Cuma günkü Hürriyet Gazetesinin alt kısmında bir resim ve bir haber.Al bayrağa sarılı tabut başında bütün gücüyle ağlayan,ağlarken de acı içinde”CENNET KOKULUM”diye feryat eden genç kızın fotoğrafıydı bu resim.

Ağlayan bu kız Diyarbakır’da şehit düşen Zonguldaklı jandarma Uzman Çavuş Göksal Cin’in nişanlısı Büşra Aslan’dı.24 yaşında kara toprağa yolcu edeceği nişanlısına son ağıtlardı bunlar.Diyordu ki:”2 ay sonra evlenecektik.5 bin liramız yoktu.5 bin lira düğün masraflarını kazanmak üzere düğünümüzü erteledik.Bak bu kalabalık seninle benim düğünümüz için gelenler…”

Bu feryatların gerisini okumaya yürek mi dayanır.Tabut başında bir köşede anne, bir köşede nişanlı ağıt yakıyor.

Büşra tabutu koklayıp,hüzünlü kalabalığa sesleniyor “Cennet kokulum”

Müsaade edildiği ölçüde el ele,göz göze,gönül gönüle sevgi ve aşk yüklü gezmelerini;başını omuzlarına yaslayıp içine çektiği kokusunu hatırlıyor.

Şimdi o kokunun kaynağı sevgilisi cennetin yolcusudur.Artık o al bayraklı tabuttan etrafa yayılan koku da cennetten yayılan,cennet kokusuydu.

Ya 9 ay karnın da,20 yaşına kadar kucağında bin bir meşakkatle yetiştirdiği yavrusunu yitiren annelere,evinin direği bildiği,çocuklarının babasını,yoldaşı ve hayat arkadaşını kaybetmiş eşlere,babasız kalan yetimlere ve öksüzlere ne diyeceğiz?

Toprağa vermekle evladın ve eşin ten kokusu,ter kokusu unutulur mu?Bu koku bu genç bedenlerle cennete gitmez mi.O kabirlerden annelerin,eşlerin,nişanlıların,çocukların yaşadıkları ortamlara “cennet kokuları ” yayılmaz mı?

Şehit cenazelerinin başında yakınlarınca atılan ağıtlarla bir destan yazılıyor.Bu ağıtlarla ciğerimizi lime lime parçalanıyor ve kanatılıyor.Bize bu acıları yaşatanlar,bu ağıtların yakılmalarına neden olanlar,ağıtları izleyerek üç kuruşluk moralimizi bozup, perişan olmamızı sağlayanlardan şikayetçiyiz.Bu yaşattıkları felaketlerin bedelini bir gün ödeyecekler.

20 Temmuz 2015 den başlayarak bu güne kadar 400 e yakın ailenin evinden ağıtlar yükseliyor.400 e yakın şehidimizin misk gibi kokularını kokluyoruz.

Her gün Anadolu’nun en az üç dört şehir ve beldesinde, binlerce insanımızın üzerine asker kokusu,şehit kokusu ve cennet kokusu serpiliyor.

Güle güle şehit asker.Miski Amber kokunu öteki aleme de yay.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?