Şimdi muhasebe zamanı!..

Şimdi muhasebe zamanı!..

“Akıl, bir işin sonunu düşünmektir. Yani kârını, zararını çok iyi hesap ederek bir işe girişmektir. Çünkü son pişmanlık para etmeyecektir. Ve “ah keşke” sözleri, akılsızlığın neticesidir.” (Necmeddin Erbakan)

Seçim bitti. Bu seçim ne ilk ne de son. Her parti kendi iç muhasebesini yapacaktır.

***

Türkiye’de ve AK Parti’de lider problemi yok… AK Parti’de kadro sıkıntısı var.

Başkan Sayın Erdoğan (AK Parti demiyoruz!) öncelikle 7 Haziran, 1 Kasım ve 24 Haziran aday listelerini hazırlayan komisyon üyelerinde, danışmanlarında nöbet değişimine gitmeli…

Kendileri açısından çok başarılı olanlar/görülenler varsa; vitrin gerisine alınmalı, vatandaşa ses ve görüntü vermelerine müsaade edilmemeli!

Keza Milletvekili sayısının 600’e çıkartılmasını, seçilme yaşının 18’e indirilmesini, ittifak yasasını teklif eden ve savunan hukukçular ve danışmanlar da gözden geçirilmeli!

***

1 Kasım ve 24 Haziran’da dava ve gönül ehli nice seçmenlerin alternatif olmadığı için AK Parti’ye rey verdiği göz ardı edilmemeli.

Seçim öncesi değiştirilmesi gerektiği halde değiştirilmeyen; seçmenlerle, özellikle partililerle barışık olmayan ve şaibeli belediye başkanları hakkında acilen gerekli işlemler yapılmalı.

Tasfiyesi beklendiği halde, yeniden seçilmeleri sağlanan tepkili milletvekilleri seçmenden uzak tutulmalı, Meclis çalışmalarında ağırlıklı vazife verilmeli.

2014’de bütün muhalefetin ittifakına rağmen Erdoğan’a % 52 rey veren seçmenin bilahare neden Erdoğan’a rey vermediği iyi araştırılmalı.

Ancak gönlü kırık seçmenin doğru cevap vermesini sağlamak için öncelikle partililerin güven duymadığı A Takımında değişikliğe gidilmeli…

Zira seçmen araştırma raporlarını güven sıkıntısı olan mevcut ekip değerlendirdiği sürece, vatandaş doğru bilgi vermeyecek, sükut edecek; dolayısıyla tahlil yanlış raporlanacağı için tedavi de yanlış olacaktır.

***

Nasıl ki “Ticarette müşteri daima haklıdır”, siyasette de seçmen daima haklıdır.

Mademki milletin kararı esastır, milletin kararına saygı duyulacaktır; öncelikle parti kurmayları da kendi partili seçmeninin kararına saygı duymalıdır…

Onları azarlamak, onlara “bize rey vermediler” diye kızmak yerine, onları dinlemek, neden rey vermediklerini araştırmak esas olmalıdır.

Bugüne kadar AK Parti’ye rey vermeyen sair partililerin bundan sonra da rey vermeleri çok zor ihtimaldir.

Ancak daha önce AK Parti’ye rey verip de bugün (şu veya bu sebeple) rey vermeyen seçmenlerin gelecekte tekrar rey vermeleri yüksek ihtimaldir.

Dolayısıyla AK Parti, yeni seçmenler yerine eski seçmenlerini araştırmalı ve gönüllerini almaya çalışmalıdır.

***

Listeler kesinleştikten sonra, seçim öncesi söylemediklerimizi, partiye zarar vermesin diye söyleyemediklerimizi artık bundan sonra rahat söylemeli ve yazmalıyız ki, bilinen ve yaşanan hatalar gelecekte tekrar yaşanmasın!

***

“Anladım ki insanlar: Susanı korkak, görmezden geleni aptal, affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar. Oysa ki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar. Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar..!” (Şems-i Tebrizi)

Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?