Siyanür Tartışması Sürüyor

Siyanür Tartışması Sürüyor

ÖNAL’DAN BEKTAŞOĞLU’NA TEPKİ

Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah ÖNAL Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Bülent BEKTAŞOĞLU’nun basında yer alan “Yavuzkemal’i kurtarmalıyız” başlıklı demecine “Yavuzkemal sahipsiz değil” diyerek cevap verdi.

Bektaşoğlu’nun hafta sonu Yavuzkemal Beldesi’ne uğramadan Kulakkaya Yaylası’na gittiğinin altını çizen Önal, “Yavuzkemal Belediyesi kapanma noktasındayken Bektaşoğlu’nun ne gibi bir çalışması olmuştur ?” diye sordu. Kapanan bir belediyeyi yeniden kurarak Kulakkaya’nın İmar Planı’nı revize edip bölgenin koruma altına alındığını ve Belde sınırları içindeki mahalle ve yaylaların altyapısında bu zamana kadar yapılmamış çalışmalara imza attıklarını belirten Önal, Bektaşoğlu’na “Zamanında karşı çıktığınız Yeşil Yol’u bugün kullanmadan Kulakkaya Yaylası’na nasıl gittiniz?” dedi.

Yeşil yol kapsamında tarihi ipek yolu Erimez-Kulakkaya-Bektaş Yaylaları’nın ve Uzundere-Kümbet Yolu bağlantısının asfalt yapıldığını belirten Önal, bu yolların en kaliteli asfalttan yapılmasını görmezden gelen milletvekilinin Kulakkaya’da yapılacağını zannettiği altın arama faaliyetlerinin Yavuzkemal Belediyesi sınırlarında olmayıp Konuklu Köyü sınırlarında olduğunun farkında olmamasının normal olduğunu ifade etti.

Söz konusu arama faaliyetlerinin sonlandırılması için Dereli ve Yavuzkemal Belediye Başkanları ile başta yöremiz milletvekili Sabri Öztürk olmak üzere Ak Parti Milletvekilleri’nin yoğun çabası olduğunu belirten Önal

“ Yıllardır süregelen uzun uğraşlar sonucu Kulakkaya Yaylaları’nı turizm markası yapma yolunda önemli adımlar atıldı.” diyerek sözlerini şu şekilde noktaladı:

Sayın Bülent Bektaşoğlu hafta sonu beldemizi ziyaret etmeden Kulakkaya Yaylası’na gitmiş ve burada altın arama faaliyetlerine ilişkin bir takım açıklamalar yapmıştır. Milletvekili Altın arama ve siyanürle altın ayrıştırma konusu üzerine hassasiyetini dile getirmiş ancak bu konuda yanılgıya düşmüştür. Altın arama faaliyetiyle ilgili ; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Su Ürünleri Kanunu’nu, Giresun İl Özel İdaresi ise Yeşil Yol’u gerekçe göstererek olumsuz görüş bildirmiş sonuç olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini sonlandırmıştır. Ayrıca Kuzalan Tabiat Parkı’nın tescillenmesi yönünde fikir beyan eden Bektaşoğlu’nun Kuzalan Tabiat Parkı’nın tescillendiğinden ve yapılan çalışmalardan haberinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Sayın Bektaşoğlu Kulakkaya’ya çıkmadan önce keşke Beldemizi ve bizleri ziyaret etseydi. Bu bilgileri kendisiyle paylaşmaktan mutlu olurduk. Sayın Bektaşoğlu her şeyden önce hemşerimizdir ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmesinden kendisini sorumlu tutamayız. TBMM yoğun bir çalışma içerisindeydi ve kendisi basın danışmanı ve diğer danışmanları tarafından hem eksik hem de yanlış bilgilendirilmiştir. Bülent Bektaşoğlu’nun Yavuzkemal için gösterdiği hassasiyete teşekkür eder,  aynı duyarlılığı Giresun merkezinin korunmasına da göstermesini dileriz. Yavuzkemal sahipsiz değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?