TURİZM’DE 3. HAMLE HAYATA GEÇİYOR

TURİZM’DE 3. HAMLE HAYATA GEÇİYOR

Turizm için hep bacasız sanayi ifadesini kullanırız, öyledir dış ticaret açığını en iyi finanse edebilecek sektör turizm sektörüdür. Ülke turizmi olarak son dönemlerde yaşanan olumsuzluklar nedeni ile sıkıntılı bir dönem yaşasak da, zor günler geride kalmaya başladı. TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birli (TÜRSAB) Yönetim Kurulu başkanı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti. TÜRSAB ziyareti olunca da konu mutlaka Ülkemizin turizmi olması gerekir, sebebi ise zor bir dönemden geçtik ve 2018 yılı Ülkemizin rekoru olacaktır, yaklaşık 40 bin turist ve 35 milyon Dolar gelir bekliyoruz. Sayın Cumhur Başkanı’na TÜRSAP başkanı Ülkemizin turizmi ve bazı yörelerin turizmi hakkında özel bilgi sundu.
TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birli (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı ile yapılan telefon konuşmasında, turizm sektörü için bir müjde aldıklarının bilgisini verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın başlattığı turizm hamlelerine yenisini ekleyeceğini söylediğini kaydetti “Turizmde 3. Hamle geliyor” başlığı ile müjdeledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 15 yıl aradan sonra düzenlenen şurada İLİMİZİN TURİZMİ İLE İLGİLİ BİR GİRİŞİMDE BULUNULDUMU, BEN MERAK EDİYORUM YETKİLİ VE İLGİLİ KİŞİLER BU ŞURADA İLİMİZ İLE İLGİLİ TEKLİFDE BULUNDUYSA LÜTFEN KAMUOYUNA AÇIKLASINLAR. Sayın Cumhur Başkanım, bir zamanlar Makamlar yan gelip yatma yeri değildir, demişti herkes sorumluluğunu bilmelidir. 3. Turizm Şurası’nda, sektöre ilişkin tüm paydaşların fikirlerinin alındığını söyledi, buradan çıkan sonuçların bir rapor haline getirildiğini, raporda çıkan sonuçların hayata geçirileceğini duyduğu anki mutluluğunu dile getirdi. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Doğu Karadeniz ve Bursa turizmi ile ilgili özel bilgiler verdim. Bursa’nın yaklaşık 33 yıldır Körfez Ülkeleri için de cazibe alanı olduğunu belirttim. Bugün 2 bin Kuveytli ailenin Bursa’da ikamet ettiğini, gelip gittiğini Arap Destinasyonunda Türkiye’de birinci il olduğunu belirttim. Tanıtım, fuar ve etkinlikler ile sayının daha da artacağını dile getirdim. Sayın Cumhurbaşkanımız rakamları duyunca konu ile daha çok ilgilendi ve bu kadar çok Kuveytli ailenin olduğunu bilmediğini söyledi.
Ünlü Ekonomist dergisi yayınında 2016’da yaşanan saldırılar ve darbe girişiminde turist sayısında ciddi oranda düşüşe yol açtığını belirtti. Türkiye, 2014 yılında 36 milyon turistle rekor kırmıştı. 2016’da bu sayı, son on yılın en düşük rakamı olan 25 milyona geriledi. Ancak 2017’den son veriler bu rakamın 32 milyona ulaştığını 2018 yılında 40 milyon turist 35 milyar Dolar beklenmektedir. Turistler ve turizmciler olayların gelişmesine göre geçen zamanı çabuk unutuyor gibi görünüyor. Canlanma, terörizm tehdidinin azalması sonrası gerçekleşti ifadeleri kullanıldı. İngiliz Financial Times Gazetesi’nde yer alan haberde, Türkiye’de turizm sektörünün yeniden canlandığını açıklandı. İngiliz gazete ayrıca, hükümetin turizme desteğinin de yükselişte payı olduğunu yazdı. Öte yandan Yunanistan Turizm Bakanı Elena KOUNTOURA da hafta başında, Yunanistan turizmi açısından 2018’in iyi bir yıl olacağını ifade ederek, “Türkiye’nin turizm savaşına geri dönmesi Yunanistan turizminin boyutlarını da etkileyecektir” ifadelerini kullandı.
Dünya Ekonomisinde turizm sektörünün etkisi giderek artmakta, büyük siyasi krizler, güvenlik sorunları veya uluslararası etkisi olan salgın hastalıklar ortaya çıkmadığı takdirde, sektörde gelişmenin devam edeceğini gösteriyor. Ülkemizde turizm çok önemli bir konuma sahip, üretilen uzun vadeli turizm politikaları ve yatırımlara uygulanan teşvikler. Turizm de belli mevsimlerde belli turizm çeşitlerinin(türlerinin) dışına çıkarak ve daha farklı yöreleri de kapsamak amacıyla yapılan çeşitlendirmeye yönelik başarılı çalışmalar, turizm sektöründe çalışan personelin eğitimine verilen önem, hizmet kalitesinin artırması gibi çalışmalar bizim ilimiz için de yapılmalıdır. Sektörün gelişmesine mevzuat hazırlıklarının da katkıda bulunması beklenmektedir. Kredi ihtiyaçlarını tespit etmek ve kullanımına yönelik etkin bir denetim sistemi oluşturularak, mikro kredi mekanizmasından daha fazla işletmenin yararlanması, turizmle bağlantılı küçük işletmelerin sayılarının artmasını sağlar. Bu alanda istihdamın arttırılması ve bu alanda daha az avantajlı olan yörelerin ve sosyal kesimlerin de turizme katkıda bulunması için ilave bir araç olarak kullanılabilir. Uluslararası alanda yapılan işbirliğinin gelişmesi sağlanmalı, Ulusal ve Uluslararası fuarlara mutlaka katılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?