UMRE  İBADETİ ( 1 )

UMRE  İBADETİ ( 1 )

İnsanlar Allah’ı tanımak ve ona ibadet etmek için yaratılmışlardır. Allah için yapılan her ibadetin kendine özgü ruhi güzellikleri ve manevi özellikleri vardır.

Hem beden hem de mal ile yapılan umre ibadetinde, Kâbe tavaf edilip diğer dini görevler de yapılınca insanın ibadet hazzı doyuma ulaşır.  Ahlakı Kur’an’laşır. İnsaniyet yönü ve gönül ufku zenginleşir. Maneviyatı olgunlaşır. Samimi duygulardan dökülen dua ve istiğfarla günahı affedilir ve adeta o kişi melekleşir.

Akıllı, hür, dinen zengin, ergenlik yaşına ulaşmış, yolculuk için sağlığı ve yol güvenliği olan her Müslüman’ın ömründe bir defa umre ibadeti yapması, Hanefi ve Maliki mezheplerine göre müekket sünnet, Şafii ve Hanbelî’ye göre farzdır. Ancak Hanefi bilginlerinden; umre’nin vitir namazı, kurban kesilmesi ve fıtr sadakası gibi vacip olduğunu söyleyenler de vardır.

Allah (c.c.) ayetinde; “haccı ve umreyi Allah için tam yapın” (2-196.) buyurmuştur.

“Umre küçük hacdır.”(Muğni, V,14.) diyen Hz peygambere sahabeden el-Ukeyli:

-Ey Allah’ın elçisi! Babam ihtiyar bir insandır. Ne hac, ne umre, ne de yolculuk yapmaya gücü yeter. Ne yapması gerekir diye sormuş, Hz peygamber (as) ona: “Baba’nın yerine sen hac ve umre yap.” (Ebu Davut, Menasik, 26.) cevabını vermiştir.

Abdullah ibni Ömer’in bildirdiğine göre peygamber efendimiz dört defa umre yapmış, (Tirmizi, hac, 93) umre yapılmasını teşvik etmiş ve hadisi şeriflerinde:

-Umre, daha sonraki umreye kadar, ikisi arasında işlenen günahlar için kefarettir. Allah katında makbul olan haccın karşılığı ise kesinlikle cennettir. (Tirmizi, Hac, 90.)

-Ramazanda yapılan umrenin sevabı, bir haccın sevabına denktir. (Buhari, umre, 4.)

-Yaşlının, çocuğun, zayıfın ve kadının cihadı, hac ve umre’dir. (Nesai, Hac, 4.)

-Kim bu Beyt’e gelir, kötü söz söylemez ve günah işlemezse, annesinin onu doğurduğu gün gibi günahlarından arınmış olarak geri döner. (Müslim, Hac, 438.)

-Bu Beytullah, İslam’ın direklerinden biridir. Kim hacceder veya umre yaparsa o Allah’ın korumasındadır. Hac ya da umre’de ölürse Allah onu cennetine koyar. Evine döndürürse mükâfat ve zenginlikle döndürür.  (İbni Cemaa, Hidayetü’s-Salik,1/42.) buyurmuştur.

Kıymetli Okurlarım,

Allah nasip ederse, önceki yıllarda olduğu gibi 2017 Şubat ayında da üç haftalığına grup olarak umre’ye gideceğiz. Ekibimizde 8-9 kişilik özel gruplarda tecrübeli bay ve bayan rehberlerimiz bulunmaktadır.

Gurup olarak gelenlere özel indirim yapılacak, ihlaslı ve huzurlu bir umre için fedakâr refakatçılarımız eşliğinde inşallah her umrecimize birebir yardımcı olunacaktır.

Bizimle umreye gideceklerin gecikmeden ( 0 533 577 13 75 ) no’lu telefonu aramaları gerekmektedir. Hemen kayıtları yapılıp pasaport ve vize işlemleri yapılacaktır.

Allah izin verirse yılbaşından önce pasaport müracaatını yapmayı, ocak ayında da vizelerimizi almayı planlıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?