Yaylalar sahipsiz mi?

Yaylalar sahipsiz mi?

Şenliklerin yasaklanmasının doğru olmadığını belirten Kıran,yaylalar ile ilgili net çözümler üretilmesini isteyerek yetkilileri göreve çağırdı

 

Turizm İl eski Müdürlerinden Köşe yazarımız Mustafa Kıran,Giresun yaylalarına sahip çıkılması gerektiğini söyledi

Bu konuyla ilgili bir köşe yazısı kaleme alan Kıran” Ancak ne hikmetse son üç yıldır yayla şenlikleri yasaklanıyor. Veya yapılması devletçe ileri bir tarihe erteleniyor. Sebebi Güney ve doğuda devam eden iç savaş; iç karışıklık yüzünden verdiğimiz şehitlerin anısına saygı olarak ifade ediliyor. Saygıda kusur olacak hareketler. Sisdağı’nda kemence karşısında tepilen horon, Bektaş ve Kümbet’de davul zurna karşısında oynanan Giresun karşılaması.

Yani çalgı çalmak,oyun oynamak ,eğlenmek şehitlere ve ailesine hakaret olarak algılanır düşüncesi.Ama bakıyorsunuz yaz ayları boyunca yapılması planlanan nişan ve düğün merasimleri hiç aksatmadan yapılıyor.O düğünlerde yüzlerce kişi oyun oynuyor,şarkı söylüyor,gönüllerince eğleniyor.Şimdi düğün sahipleri ile o düğünlerde eğlenenler şehitlerimize saygısızlık mı yapmış oluyorlar?

Üç yıldır yayla şenliğine hazırlanan dernek yöneticileri bu yasaklamalarla hüsrana uğruyorlar. Şenliklerin tamamen iptal edilmesi endişesini taşıyorlar.

Daha önce üç dört yaylada yapılan, günümüzde yüze yakın yaylada yapılmakta olan otçu şenliklerinin iptali, yaylaları tenhalaştırmaya başlamıştır. İnsanların terk etmeye başladığı yaylaların çevrelerinde bulunan ıssız ormanları ise, PKK lı hainler parseller hale gelmiştir.Boş bırakılan alanları DHKP-C ve PKK dolduruyor.Bir iki gün önce Sisdağı yaylası ormanlarında köylülerce PKK’lı hainlerden bir gurup terörist görülmüştür.Güney Doğuda sıkışan bu hainler şu an boş bulunan yaylalarımıza sığınmaya başlamıştır.”dedi

Kıran’ın köşe yazısının tamamını sayfada bulabilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?