YENİ SİSTEMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

YENİ SİSTEMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

16 Nisan 2017 gecesinden başlayarak yeni bir sisteme geçtik.Sistemin bir adı “tek parti” sistemi ise diğer adı da”başkanlık sistemi” oluyor.

16 Nisandan önce sistemin adı konulmuş ve onaylanmıştır.Açıklamalara bakılırsa 21 Mayıs günü ” tek parti sistemi” kısmına geçilecektir.

Kesin olarak”Başkanlık sistemine” tam geçiş; 1 kasım 2019 yılında yapılacak genel seçimler sonrası tamamlanacaktır.

Tek partilik sistem dünyadaki örneklerine bakarak,çıkması olası durumlara göre iki aşamalı seçim düşünmüş.Birinci seçime YSK nın onay verdiği partili veya partisiz kişiler iştirak edecekler.Birinci turda başkan seçilememişse.15 gün sonra seçimlerin ikinci turu oylanacaktır.Bu turda en fazla oy alan iki kişi yarışacak.Yüzde 50.01 alan başkan olacaktır.

Partili başkan aynı zamandan partisinin genel başkanı olduğundan;TBMM seçilecek vekilleri de ayarlamış olacaktır.Böylece devleti başından sonuna kadar eline geçirdiği yetmezmiş gibi,TBMM de kontrolü altına almış olacaktır.Devletin bütün birimleri tek tek kontrolüne geçen başkanın bundan böyle “tek adamlık” devri başlayacaktır.

Bu süreçte CHP nin pozisyonu ne olabilir.Mevcut haliyle Türkiye şartlarında karizmatik “tek adama” karşı yarışacak. Ne yaparsa yapsın % 25 civarında sabitlenen oy alabiliyor.En popüler lider değişimine rağmen,sağdan yeterli destek bulamadığı sürece % 30 lardan yukarı çıkamaz.

MHP Devlet Bahçeli ile başkanlık yarışının ikinci etabına bile katılamaz.Bölünme,kitle üzerindeki hakimiyetini kaybetme,iktidara yamanma gibi etkenler yüzünde adı kalır,sanı kalmaz.Başkanlık yarışının ilk seçimine girer,ikincisinde yok olur.TBMM bir tane olsun vekil sokamaz.

HDP Kürt ayırımcılığına sarıldığı sürece başkanlık seçimlerinin birinci aşamasına katılır.Ancak TBMM de gurup kurma sayısına ulaşır.

Saadet Partisi,BBP,Vatan Partisi gibi küçük partiler iki aşamalı seçimlere katılır.İkinci aşamaya girme çoğunluğuna erişemezler.Ancak TBMM seçimlerine girerler ve bir varlık gösteremezler.

Eğer Muhalif Milliyetçiler gurubu yeni bir parti kurabilir,veya kurulmuş bir partide toplanıp yoluna devam etme şansı yakalayabilirse;Türkiye’de işler değişir.Milliyetçi Muhalif Kanadın halkta karşılığı olan tek umudu Meral Akşener’dir.Eğer Sayın Akşener bu öneriye ve kendi lehinde gelişen beklentilere kulak tıkarsa, herkese “geçmiş olsun”…Tek adam,Tek parti dediğimiz sistemin kurucusu, Sayın Erdoğan bizler ölünceye kadar koltuğunu ve konumunu korur.Demokratik yolla onu koltuğundan edecek bir “babayiğit” daha doğmadı.

16 Nisan referandum oylaması bitti.Neticede koca ülkeyi yönetmek üzere yapılacak başkanlık seçime katılmak için iki kişiye ihtiyaç duyulacaktır.Biri: “Atına binip Üsküdar’ı çoktan geçti.”

Bundan böyle CHP nin başında Kılıçtaroğlu olmuş,”Hareketin lideri Devlet Bahçeli” imiş, kimin umurunda…

Veya CHP AHİM e başvurmuş.Kazanacakmış.Türkiye’de AHİM Mahkemesinden çıkacak her türlü karara saygı duyacak bir iktidar bulunamıyorsa ne yazar..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?