YILDIRIM: “BALIKÇI BARINAKLARI YETERLİ”

         YILDIRIM: “BALIKÇI BARINAKLARI YETERLİ”

BEKTAŞOĞLU, “BALIKÇI BARINAKLARINI ONARACAK MISINIZ, YENİSİNİ YAPACAK MISINIZ” DİYE SORDU, BAKAN YILDIRIM CEVAPLANDIRDI.   

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’nun Giresun’daki Balıkçı Barınakları, Barınma Yeri ve Çekek Yerlerimin modernizasyonu konusunda verdiği soru önergesine cevap geldi.

Mevcut barınakların yeterli olduğunu ve onarıma ihtiyaç olmadığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bektaşoğlu’na verdiği cevapta,net ve somut ifadeler kullanmaktan kaçınarak, afaki bilgiler verdi.

Giresun Merkezde bulunan barınakların ihtiyaçları karşılayacak şekilde iyileştirilmesi amacıyla alternatif projeler üzerinde bakanlık tarafından çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Yıldırım, “Mevcut Barınaklar yöresine göre ihtiyacı karşılamakla birlikte, ilave barınak talebi olup bu konuda çalışmalar da devam etmektedir. Karadeniz Sahil Yolu kapsamında Giresun İli sınırları içerisinde bulunan balıkçı barınaklarından 16 adedi yol geçişinden etkilenmiş olup bu barınaklar Karayolları Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında etkilendiği ölçüde yeniden yapılmıştır “dedi.

İlimizde halen, 4 adet balıkçı barınağı, 2 adet barınma yeri ve 19 adet çekek yeri bulunduğunu ifade eden BakanYıldırım, cevabında şunları söyledi: “ Giresun ilinde bulunan mevcut balıkçı barınaklarının bir kısmı Balıkçı Barınakları Yönetmeliğinde belirtilen altyapı tesisleri açısından gerekli olan asgari vasıf ve şartları karşılamaktadır. Diğer bir kısmında ise altyapı eksiklikleri ödenek imkanları doğrultusunda giderilmeye çalışılmaktadır”

CHP Milletvekilinin 6 sorusundan birisi olan “Bakanlığınız tarafından, Giresun ilinde bulunan balıkçı barınakları, çekek yerleri ve diğer yapılarının, sahil ve deniz kenti Giresun’a yaraşır biçimde

modernizasyonu yapılacak mıdır, 2016 bütçenizde Giresun ilinde, bu. yatırımlar için kaynak ayrılmış mıdır, ayrılmışsa ne kadardır?” şeklindeki soruya,  Binali Yıldurım şu cevabı verdi: “Bakanlığımız tarafından Giresun ilinde bulunan balıkçı barınakları, çekek yerleri ve diğer yapıların, altyapılarının iyileştirilmesi, ikmal edilmesi çalışmaları her yıl bütçe imkanları doğrultusunda karşılanmaya çalışılmaktadır. Barınaklardaki üst yapı tesislerinin yapımı Bakanlığımız sorumluluğunda bulunmayıp, işletici kuruluş ve kooperatifler tarafından gerçekleştirilmektedir. Üst yapılarla ilgili her türlü proje, onay ve yapım çalışmaları işletici kuruluşlar tarafından ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli izin ve onay alındıktan sonra yapılması gerekmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?