1.BEKTAŞ KAR FESTİVALİ YAPILAMADI

1.BEKTAŞ KAR FESTİVALİ YAPILAMADI

Giresun Dereli İlçesi Konuklu Köyüne Bektaş Yaylasında 17 Mart 2019
pazar günü 1. Bektaş Yaylası Kar Festivalinin yapılması planlanmıştı.
Program hususunda her türlü yetki alınmış,etkinliğin yapılacağı gün ve saat bekleniyordu.
Tertip Komitesinde olmam, yaylalarımızı aşırı derecede sevmem bir yana,kar festivali isminden ve etkinliklerinden dolayı hayli ilgimi çekmişti.
Bir gün önceden,yani Cumartesi gününden Bektaş’a yollandım. Manzarasının ve yolunun asfalt olmasından tercihimi Giresun
Kulakkaya ,Bektaş hattından yana kullandım.Eski devlet astanesinden başlayan yoğun sis ve cise eşliğinde, Kulakkaya yaylasına ulaştık.Erimezden itibaren tamamen kar yağışı eşliğinde etrafı karlı yolda ilerledik.
Kulakkaya’da ihtiyaç molası vererek;ulaşım durumunu sorup,Bektaş’a yollandık.
Yer yer üç-beş metrelik kar tünellerinin arasından açılan yolda ilerleyip, saat 17.00 da Bektaş yaylası,Karagöl Oteline göçümüzü yıktık.
Kulakkaya Bektaş arasında çalışan üç adet kepçe ve greyder sayesinde yol açık tutuluyordu.Buna rağmen bazı kesimlerde çıkamayan ve yolda kalan araçlara rastladık.Diğer yollarda da çalışan makineler vardı.
Aile ve efradı mızı oteldeki şahsımıza ait odalara yerleştirdik.Gecenin saat 21.00 ine kadar yağan kar ve tipiyi,bilakis yerinde canlı izlemeye koyulduk.O saatten sonra ise ;otel lobisinde başlatılan canlı müzik programına odaklandık.
Cumartesi ikindi vakti itibarı ile 80 yataklı otelimizin tamamen dolduğunu söylediler.Otelin yakınlarında 100 ün üzerinde 4X4 jiipler park etmişlerdi.Bunların of road yarışçıları olduğu söylendi.
Turistik otelden başka çarşı içinde ve çevresinde bulunan küçük kapasiteli otellerde de müşteriler vardı.Otel kaloriferle ısınırken,onlar sobalarını yakmışlardı. Otelde soğuk ve sıcak sular akarken ,onlar ellerinde su kapları ile akar su peşinde geziniyordu.
Deaş yaylanın ortasında uzanan ana caddesine geçici olarak da olsa elektrik vermişti. Etraftaki direklerdeki lambalar yandığından,bulunduğumuz yer aydınlıktı.
Otelin lobisinde bölge türküleri söyleyen Yeşim Çivelek hanım,lobide biriken misafirlerle eğleniyordu.
Programın bir kısmını izleyip,dışarıda -11 dereceye kadar düşen soğuk altında gezişen halkın içine karıştık.Kimi taze karda yürüyor,kimi kaymaya çalışıyordu.Gök açılmış,dolunay parlamıştı.Tam saat 01.30 da mangal yakıp, et kızartmaya çalışan bir gurup gence yaklaştık.Büyükçe bir kürtüğün yanında sipere girmişler,ayaza karşı korunağa sığınmışlardı.Bizi görünce “Köfte ekmek 50 lira”diye bağırmaya başladılar.
Cumartesi gecesinden içtiğimiz demli çaylar sayesinde,sabaha kadar uyuyamadım.Bazen cam gibi parlayan ay ve yıldızlara,bazen de Karagöl Dağlarından esen şiddetli meltem rüzgarının savurduğu kar tozlarını baktım.
Sabahın ilk ışıkları ile dalmışım.Saat sekizde uyanır uyanmaz perdeyi aralayıp kapıyı kontrol ettim.Hava bozmuş,fırtına eşliğinde tipi yağıyordu.
Aynı hava kahvaltı boyunca devam etti.Kalın giysiler giyerek Körük kayasına kadar yürüyüp keşif yaptık.Bu keşif ara sıra tekrar etti.Her seferinde tipiden kaçıp otelimize sığındık.
Geceden gelenlerle birlikte bekleşen kalabalıkla sonucu merak etmeye başladık.
Bu arada güvenlik birimleri yaylaya çıktı.Trafikle birlikte 30 yakın jandarma otel ve çevresine yerleşti.Onlardan aldığımız bilgiye göre yolda,tipi altında kalan ve Bektaş’a ulaşamayan yüzlerce aracın kurtarılmayı beklediğini öğrendik.
Belki öğleyin alamuğu olur,hiç olmazsa of road gurubu bir yarış düzenler diye boşu boşuna bekledik.Saat 11.de Yeşim Çivelek otel lobisine kurulan ses düzeni i,le türküye başladı.Halk dışarı çıkamıyordu.Kar ve tipi artarak devam ediyordu.
Esinti olmayan yerlerde sabahtan bu yana 40-50 cm taze kar yağdığını gördük.
Açıkanlar öğle yemeklerini yedi..Organizasyon başkanı İrfan Baykara Bektaş 1. Kar Festivalinin kötü hava şartlarından dolayı iptal edildiğini söyledi.
Komutan tüm araçların saat 14.30 itibaren kepçe ve greyder eşliğinde ana yola indirileceğini söyledi.
Bu festival belki olmadı.Lakin pazar günü Bektaş Yaylasına çıkanlar kar ve tipiye doydu.Kar altında eğlendi.Bata çıka yürüdü.Kaydı.Müthiş zevk duydu,haz aldı.Belki ömrü hayatında göremeyeceği manzara ile karşılaştı.
Vesselam Bektaş 1. Kar Festivali yapılamadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar