“15 Temmuz’un nedenlerinden birisi de AKP’nin uyguladığı eğitim politikasıdır”

“15 Temmuz’un nedenlerinden birisi de AKP’nin uyguladığı eğitim politikasıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, bugün başlayacak olan 2016-2017 eğitim-öğretim yılı öncesinde bir basın bildirisi yayınladı. AKP’nin eğitim politikasını sert bir dille eleştiren CHP’li Bektaşoğlu, yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde şu düşünceleri paylaştı:

“Tarihin her döneminde, ama özellikle 2002’de AKP iktidarıyla birlikte, başta Fethullah Gülen Cemaati olmak üzere din üzerinden siyasallaşarak örgütlenen gerici, yobaz, cemaatler, vakıflar ve yandaş sendikalar, göreve gelen bakanlar marifetiyle temelleri Atatürk tarafından atılan laik, demokratik, çağdaş bilimsel eğitim sistemimizi yörüngesinden çıkararak, ana ekseninden kaydırılmışlardır.

AKP’nin dindar ve kindar, muhafazakar bir nesil yetiştirme, eğitimi rant alanı haline getirme çabaları,  4+4+4 gibi modelle eğitim sistemimizde ağır hasar yaratmıştır.

15 Temmuz Emperyalizmin ülkemize yönelik silahlı işgal girişiminin en önemli nedenleri arasında eğitim sistemindeki AKP eliyle yaratılan bu çarpıklık vardır. Böyle bir eğitim sistemi içinde yurttaşlık bilincinden yoksun olarak yetişip; hakim, savcı, asker, öğretmen, bürokrat, siyasetçi veya başka meslek guruplarından olan kişilerin ülkesine karşı haince emeller beslemeleri ve halkına karşı silah kullanmaları düşündürücü bir ders olarak karşımızda durmaktadır.

Türk Milli Eğitimi bir an önce süratle bu anlayışlardan temizlenmeli ve değişmez doğrular üzerine kurulu Anayasa’da karşılığı olan laiklik ve bilimsellik temelli bir milli eğitim politikası üzerinde yeniden şekillendirilmelidir.

“MAĞDUR ÖĞRETMENLERE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Fiziki altyapı, dershane, yurt, atanamayan öğretmenler, yargı kararlarına rağmen görevlerine iade edilmeyen müdürler, terör eğitimin ana sorunlarıyken, bu eğitim-öğretim yılında bir başka sorunla karşı karşıyayız. FETÖ/PDY soruşturmaları ve OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar en çok da eğitim alanında tartışma yarattı.

Delilsiz, mesnetsiz suçlamalarla, iktidardan yana olmadıkları için, salt sendika üyesi, demokrat, Atatürkçü, oldukları gerekçesiyle açığa alınan, tutuklanan,  meslekten çıkarılan öğretmenler olduğu iddiaları var. Bu dönem gündemimizde bu konuda olacak. Bunlarla ilgili tarafıma, partimize ve TBMM’deki komisyonlara ulaşan bilgiler ışığında, kurunun yanında yaşın yanmasına,  sapla samanın karışmasına, at izine it izi karışmasına yani suçsuzların mağdur edilmesine engel olacağız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?