Ağlayan il 33

Ağlayan il 33

Sevgili can Giresunlularım…

Biliyorum sizlerden ayrılalı çok oldu . Hep güzel şeyler yazmak siz canlarımı mutlu etmek isterdim.  Ama maalesef bu ağlayan ilin neresinden tutsak elimizde kalıyor. Bir Allahın kulu da çıkıp ne oluyor demiyor .

Ben bu canımı seve seve vereceğim. Bu Giresun için hep iyi şeyler düşünmek istedim. Ama  bir karabasan  hep yıllardır bu güzel ilimin üzerinden hiç eksik olmadı. İnadına yok etmek istediler, bu güzelim, doğa harikası canım ilimi.

Ben bu ilimin 1970 senelerindeki  gibi yemyeşil doğası masmavi, bir  denizi, pırıl pırıl bir havası  denizinde balıklarının bahsettiği, lezzetlerine doyum olmadığı   binaların denize dikey yapıldığı, her tarafından  hava süpekilasyonu yapıldığı şehrimi istiyorum. O zaman ,ki sanayi, tesislerimi istiyorum.  O zamandan bu zamana kadar yapılanı alın, o zamankileri geriverin. Varsa sizde azıcık vicdan

1970’den sonra şehrime çok büyük göç akını oldu. İlla da 2000li yıllardan sonra bir sürü müteahhit türedi.  30 koyun satan müteahhit oldu, adam ne anlar. Binalar denize dikey olsun, şehir hava alsın yok. Ona para girsin şehir , ölsün yok olsun .Umurunda değil şimdi  yeşilin mavinin tonlarının hakim olduğu şehirde ne mavi kaldı, ne yeşil ,ne de beyaz . Sadece beton yığınları var akşam sabah beton görüyoruz..  Atalarımız bizden çok akıllıymış. Gazi Caddesi, Zeytinlik Semti Kapukahve’deki yaptıkları, binaları hep denize paralel yapmışlar ama şimdiki müteahhitler ve şehirleşme ise bu ili hep ağlattı.  Dünya durdukça da ağlatacak,  bu yapılan kötülükler nasıl telafi edilecek.

Biz tekrar temiz havayı soluyabilecek miyiz? Şuan denizde balık yok.  Kimyevi atıklar yüzünden, çamaşır bulaşık makinelerinden akan zehirler yüzünden, tekrar o 15 cm olan hamsileri, 3 tanesi bir tava gelen istavrit, mezgit balıklarını yiyebilecek miyiz?

Gökyüzünü görebilecek miyiz? Karadeniz’in hırçın rüzgârlarını, tekrar ciğerlerimize soluyabilecek miyiz? Eğer bunlar olursa bu güzelim de ağlamayı bırakacaktır.

Velhasıl, canlarım ben sizi, siz de beni çok özlediniz ama görüyorsunuz ki millet para derdinde, çıkar derdinde. Bu güzelim il ,ölmüş , olmuş kimin umurunda..  Hoşçakalın

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?