AK Parti’de İl Başkanları böyle mi seçilmeli?..

AK Parti’de İl Başkanları böyle mi seçilmeli?..

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, teşkilatlarda metal yorgunluğundan bahsederek köklü ve ciddi bir değişim sinyalini verdi.

Ancak kongreler öncesinde il ve ilçe başkan adaylarının tespit uygulamasına bakıldığında, pek fazla bir değişikliğin olabileceğine ihtimal verilmiyor.

Görülen o ki, çoğu yerde muhtemelen “dağ fare doğurdu, eski tas eski hamam” yakınmalarına şahid olacağız, demektir.

Gömleğin ilk düğmesinin yanlış iliklenmesi misali, sanki aday tespitlerinde ilk düğme yanlış ilikleniyor!

Bugünkü uygulama: Umuma ilan edilmeden, adeta kapalı devre mesajlarla önce başkan aday adaylarının adaylık müracaatları alınıyor…

İkinci seans; temayül yoklamalarıyla teşkilat birimlerinin görüşlerini soruluyor.

Üçüncü seans; muhtemelen temayülde öne çıkan adaylar arasından biri (ki, tabanın kanaati; bazılarının beyninde şekillenmiş aday!) aday olarak genel başkanın onayına sunulacak!

Şayet aday tespiti, kamuoyunda tahmin edildiği şekliyle böyle belirlenecek olursa; partiye ve teşkilatlara yazık olur!

***

Temayül yoklamalarıyla teşkilat birimlerinin görüşünün alınması tabiî ki önemli.

Ancak Başkan tespitinde, teşkilat birimlerinin dışında başkalarının görüşlerinin alınması gerekmez mi?

Partiye gönül ve rey veren, partinin iktidar olması için teşkilat birimleri kadar mücadele veren STK’lar ve parti tabanının bu sahada söyleyecek bir sözleri olmaz mı, bunların dinlenilmesi gerekmez mi?

Sadece teşkilat birimlerinin görüşü alınarak tespit edilen başkan için, “bu başkan bizim başkanımız değil, kimler onayladıysa onun başkanıdır” gibi bir eleştiriye zemin hazırlanmış olmaz mı?

***

Hâsılı kelam:

Sadece Temayül Yoklamaları baz alınarak tespit edilecek aday, gömleğin ilk düğmesinin yanlış iliklenmesi gibidir.

– Partinin istikbali ve istikrarı için, temayül yoklamalarında öne çıkan adaylardan hiç biri (başka değerlendirmeler nazara alınmadan) başkan olmamalıdır.

– Hele hele daha önce başkanlık yapıp da başarılı olamayanlar, hatta teşkilatı yarı yolda bırakanlar kesinlikle tekrar başkan olmamalıdır.

– Metal yorgunu ve defo damgalı teşkilat mensupları başkan adayı gösterilmemelidir.

– Başkan adayları, müracaat edenler arasında seçilecekse, başkanlık yapabilecek ehliyet ve liyakat sahibi başkalarına da müracaatta bulunmaları için imkân tanınmalıdır.

“Sarhoş, cinayeti yapar da sonra “özrüm vardı, kendimde değildim” der. Kendinde olmayış, kendiliğinden gelmedi sana, onu sen çağırdın.” (Hz. Mevlana)

Vesselam…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?