Hüseyin TATAR
Hüseyin TATAR
htatar@giresungundem.com
Bir milletin dirilişi: 19 Mayıs 1919
  • 0
  • 268
  • 20 Mayıs 2021 Perşembe
  • +
  • -

16 Mayıs 1919’da Bandırma’dan yola çıkan gemi Türkiye’nin de kaderini taşıdı. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a varan Mustafa Kemal, başlattığı mücadeleyle bir ulusu adeta küllerinden yeniden var etti.
Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a ayak bastı ve Kurtuluş Savaşı’nın zeminini hazırladı. Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasının 102’inci yıl dönümü bugün Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak da coşkuyla kutlanıyor.
“Tarih boyunca devletlerin ve milletlerin kaderlerini tayin eden önemli dönüm noktaları vardır.

Türk tarihinin dönüm noktası da, yurdumuzun dört bir yandan işgal altına alındığı bir dönemde Samsun’dan başlatılan bağımsızlık mücadelesidir.

Vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı uğrunda, içinde bulunduğu bütün olumsuz şartlara rağmen, yeniden şahlanan Milletimiz, 19 Mayıs 1919 günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün azim ve kararlılıkla başlattığı İstiklal Mücadelesiyle, tarihte eşine az rastlanır bir destan yazmıştır.
Kadın erkek, genç yaşlı farkı olmadan, etnik köken, mezhep, din ayırt edilmeksizin milletin bütün fertleri, vatan savunması için omuz omuza vererek tek yürek halinde topyekün mücadele etmiş ve zafere ulaşmıştır.
Milli mücadelenin Anadolu’da başlatılacağı fikri hayata geçirildi. Mustafa Kemal Atatürk, 16 Mayıs 1919 da Bandırma Vapuruyla yola çıktı ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaştı. İşte bu olay Milli kurtuluş hareketini başlattı. Devamında Türkiye Cumhuriyeti gibi tüm mazlum ülkelere örnek olabilecek, özgür ve bağımsız bir devlet kuruldu.
Millet iradesinin egemen olduğu, modern, hukukun belirleyiciliiğinde ölümsüz bir cumhuriyete giden, bedeli şehit kanlarıyla ödenmiş bir ülke böylece doğdu.
19 Mayıs 1919’tan başlayarak büyük sıkıntılar ve yokluklar içerisinde, büyük bedeller ödenerek fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti geleceğimizin teminatı gençlerimize emanet edilmiştir.
19  Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM