“ÇALIŞMALAR VATANDAŞIN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN”

“ÇALIŞMALAR VATANDAŞIN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN”

Enerji Hatlarındaki Çalışmalar Aralıksız Sürüyor.

Giresun İl Müdürlüğü Çoruh EDAŞ, Karadeniz üzerinden gelen nemli havanın ani yükselmesi ve sıcaklığın ani değişmesi, sulu karın elektrik iletkenlerinin üzerine yapışarak tutunmasına sebep olduğunu bildirdi.

Giresun İl Müdürlüğü Çoruh EDAŞ’tan yapılan açıklamada, “Daha sonra sulu kar tam kara dönüşmesi ile elektrik iletkeninde tutunan kar tabakası kalınlaşmıştır. Tüm bunların üzerine ani çıkan kuvvetli rüzgâr sonucunda da elektrik iletkenleri kopmuş ve bu kopma sonucu çok sayıda direğimiz tepesinden eğilmiş veya devrilmiştir. Elektrik iletkenlerindeki bu buz ve kar yükü dağıtım hatlarımızın aşağı sarkmasına, ağaçlara diğer elektrik aksanlarına değmesine yol açmıştır. Bu da kısa devrelere ve arızalara sebep olmuştur.” Denildi.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Giresun ili ve bölgemiz genelinde 31 Ocak 2015 Perşembe gününden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı Şehir Merkezinde 75cm, Merkeze bağlı mahalle ve köylerde ise 145 cm kar yüksekliğine ulaşmıştır. Olumsuz hava şartları nedeniyle enerji dağıtım hatlarında direk yıkılmaları ve iletken kopmalarına bağlı arızalar meydana gelmiş; 3 Ocak Pazar günü de TEİAŞ Aksu trafo merkezindeki bir güç trafosundan bir tanesi yaklaşık 10 saat devre dışı kalmıştır.  Hava sıcaklığının eksilere düşmesiyle ısıtıcı ve klimaların tam kapasite çalıştırılmasına bağlı olarak hatlarda aşırı yüklenmeler sonucu kısa süreli kesintiler oluşmuştur.

Meteorolojik bilgiler doğrultusunda 30 Aralık’tan itibaren Giresun İl Müdürlüğü bünyesindeki tüm teknik personelin izinleri kaldırılmış, araç ve personel takviyeli acil ekipler oluşturularak müşterilerimizin elektrik tedarik sürekliğinde kesinti olmaması için soğuk ve yağışlı havaya rağmen tüm imkânlar seferber edilmiştir. Arıza ekiplerimiz büyük bir özveriyle çok zor şartlarda çalışmalarını sürdürmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?