Giresun’dan Bir Efsane Geçti

Giresun’dan Bir Efsane Geçti

Hocaların hocası olarak bilinen Eğitimci Hoca Prof.Dr. Yahya Akyüz; Giresun’da öğrenci, öğretmen ve öğretim elamanlarına seslendi.

Haber:Ahmet Gürsoy

Çanakkaleli eğitim tarihi profesörü Yahya Akyüz, hem Çanakkale Zaferi’nin önemini anlattı hem de Çanakkale Savaşlarının eğitimdeki yerini ve öğretmenlerin yapması gerekenleri sıraladı. Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik danışmanlıkAnabilim dalının konuğu olarak Giresun’a gelen Prof.Dr. Yahya Akyüz, sosyal bilgiler dersinin önemli konularından biri olan Çanakkale savaşlarının tarihsel önemine dikkat çekti. Güre Yerleşkesindeki rektörlük konferans salonunda öğretim elemanları, öğretmenler ve üniversite öğrencilerine seslenen Akyüz: “Çanakkale savaşlarında eğitim kadrosunun önemli elemanları şehit oldu. Öyle ki Türkiye duvarcı ustası, kalifiye zanaatkâr bulamadı” dedi.

Çanakkale savaş alanlarının yerinde görülmesinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Yahya Akyüz,  “öğretim açısından olayların geçtiği yerin görülmesi pozitif bir iz bırakır” diyerek, Çanakkale’ye getirilen gerçeğinin kopyası durumunda bulunan Truva Atına maketine herkesin ilgisinin büyük olduğundan şikâyet ederek “atı öyle bir yere yerleştirdiler ki ‘dur yolcu, bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yerdir” ibaresine benzer yazılar okunmuyor” dedi.

Türkiye’de pek çok öğretim üyesinin hocası durumunda olan Akyüz’e, tören sonunda çiçek verildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?