KÖYDES, Toplantısı Bulancak’ta Yapıldı

KÖYDES, Toplantısı Bulancak’ta Yapıldı

Kaymakamlar Toplantısı, Giresun Valisi Hasan Karahan başkanlığında Bulancak ilçesinde yapıldı.

Bulancak Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen Mayıs ayı kaymakamlar toplantısının açılış konuşmasını yapan Vali Karahan, KÖYDES projesinin ilimizde önemli faaliyetlerin başında geldiğini belirterek bu faaliyetlerle köylerimizin alt yapı sorunlarının giderilmesi hususunda hem yerel desteğin sağlanması, hem de mülki idarenin takibi ve kontrolü ile takdire şayan işler yapıldığını ifade etti. Vali Karahan,  “Geçen yıl ve önceki yıllarda büyük işler başarıldı. İnşallah bu yıl aynı hizmetleri daha da artırarak devam edeceğiz. Bugüne kadar KÖYDES ile ilgili emeği geçen İl Genel Meclisi Başkanımıza ve diğer arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.  Bu sene, geçen seneki ödeneğin bir miktar fazlası yani 14 milyon 800 bin TL ödenek geldi. Bunun da en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyorum” dedi.

Yıl içinde hedeflenen proje ve yatırımların sorunsuz bir şekilde yürütüldüğünü ve birçoğunun da tamamlandığını ifade eden Vali Karahan, özverili çalışmalarından dolayı toplantıya katılanlara teşekkür etti.

İlçe Kaymakamı Tayfur Elbasan tarafından, ilçenin genel durumunu anlatan tarım, sanayi, spor faaliyetleri, köy, elektrik, altyapı konular ile 2015 yılı harcanan KÖYDES ödeneği, karşılaşılan sorunlar, ihtiyaçlar ve devam eden yatırımlarla ilgili sunum yapıldı.

Toplantıda daha sonra gündeme alınan konular hakkında ilgili kurum yetkilileri tarafından toplantıya katılanlara bilgi verildi.

İl Genel Meclisinin çalışma konusuna giren hususlarla ilgili olarak; susuz veya suyu yetersiz köy ve bağlılarının sağlıklı ve yeterli içme suyuna kavuşturulması ile köy yollarının kalite ve standartlarının yükseltilmesi için uygulanmakta olan Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES-2016 yılı) Projesine ait ödeneğin ilçeler bazında dağılımı ile ilçe Kaymakamlıklarının tahsis edilen ödeneği en verimli şekilde kullanmaları tavsiye edildi. Acil ihtiyaçlar hariç olmak üzere, beton üzeri sıcak asfalt ve heyelandan dolayı istinat duvarı yapımına ağırlık verileceği, talebin aciliyetine göre yedek parça, akaryakıt, araç-gereç ihtiyaçlarının sağlanmasına devam edileceği ifade edildi.

İl Sağlık Müdürlüğünün; 2016 yılı içindeki 22 farklı yatırım programının takibi  (ASM,TSM, Acil Sağlık Merkezi İstasyonları, Kadın- Doğum, Devlet Hastanesi vb.)  ile 6 yeni yatırım programının da iş ve işlemlerine başlanılacağı konusunda bilgi sunuldu.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğince;  hekim ihtiyacının en düşük seviyeye indirilmesi için tüm tedbirlerin alındığı ve sistem olarak karne üzerinden çalışıldığından, tıbbi ve mali verilerinin seviyesi yüksek olan Devlet Hastanelerinin hem uzman personel hem de mali konularda desteklendiği belirtildi.

Halk Sağlığı Müdürlüğünce;   Bakanlık yetkilileri ve 13 İlin katılımı ile bölgesel su ve ayrıca su güvenliği ile ilgili toplantı yapılacağı bilgisi verildi.

Milli Eğitim Müdürlüğünce; biten, devam eden ve yeni yatırım programına alınan yatırımlar ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yatırımlarının takibi ile, istişareli yapılan Spor Lisesi ve Spor Merkezi bazı yatırımların birlikte takibi, hayırsever kurum ve kişilerin yardımları ile ek ödeneklerle yaptırılan projelerin takibi hususları hakkında bilgi aktarıldı.

 

Toplantıda ayrıca; babası vefat etmiş ve 18 yaşını doldurmamış çocuklar ile annelerine psikososyal, ekonomik ve kültürel anlamda destek vermeyi hedefleyen sosyal bir çalışma olan Yozgat Valiliğince kitaplaştırılan Hamiyet Projesinin ilimizde de uygulanabilirliği konusunda sunum yapıldı.

İl genelindeki emniyet ve asayiş olayları ile ilgili sunumunda yapıldığı toplantıda, terör olayları nedeniyle alınması gereken ilave tedbirler ve ilimizin coğrafi şartları, arazi yapısı, dağınık yerleşimi, binaların yerleşim durumunun getirdiği dezavantajlar nedeniyle hem halkımızın hem de hizmet veren güvenlik personellerinin can güvenliği açısından halkımızın şüpheli gördükleri olaylar ile ilgili takip, dikkat etme ve yetkili makamlara anında bilgi aktarmaları hususunda muhtarlar vasıtasıyla bilinçlendirilmesi hususunun önemi anlatıldı.

Yaylalarda evleri bulunan vatandaşlarımızın yaşamsal kuru gıda malzemelerinin bırakmamaları gerektiğinin ilgililer aracılığıyla anlatılması hususu görüşüldü.

Fındık mevsiminin yaklaşması nedeniyle, İlimize gelecek tarım işçilerinin kalacak yer konusunda iş sahipleri ile anlaşmadan ilimize çağrılmaması konusunda vatandaşın bilgilendirilmesinin öneminin anlatılması kararına varıldı.

Toplantıya; Vali Hasan Karahan, Vali Yardımcıları Recep Uzal, Yüksel Çelik, Barış Demirtaş ve Cahit Karatepe, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı J. Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı A. Mürşit Gürel ile ilgili daire müdürleri katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?