İLÇELER ADIM ADIM SEÇİME

İLÇELER ADIM ADIM SEÇİME

Adaylar ciddi şekilde belli oldu..
AK Parti adayları da açıklanınca, herkes hesap kitap peşine takıldı..
AK Parti’de çok fazla adayın, mevcut belediye başkanları oluşu, hesap yapanları daha da artırdı..
Öteki adaylara umut doğdu..Bu seçimlerde çok sıkı çekişmelerin olacağını gösterdi..
Giresun, Espiye, Çamoluk, Çanakçı, Tirebolu, Görele, Piraziz, Dereli ve Şebinkarahisar’da mevcut başkanların tekrar seçilmesinin o kadar kolay olmayacağını gösterdi..
Mevcut başkanlara karşı yarışma içinde; 2014 seçimlerinde yine mücadele içinde olup, kaybedenler ile muhalif partilerden yeni yüzlerin bu seçimde belirli olacağını da kimse inkar etmiyor..
Şimdi ilçe ilçe adayları ve şanslarını analiz edelim..
ÇANAKÇI’DA SEZER KADAKAL MI? TUNCAY KASIM MI?
Her ortamda Çanakçı Belediye Başkanı Av. Tuncay Kasım’ın Çanakçı’ya çağ atlattığı, kısıtlı imkanlarla önemli hizmetlere imza attığı konuşuluyordu…
Kasım, Çanakçı gibi küçük bir ilçede 700 bin liralık kamulaştırma yapmayı başardı ki bunu bugün 20 milyon liraya yapamazsınız..
Bu küçük ilçeye yapılan hizmetler içinde; Çanakçı İlçe merkezine bir * Tören alanı yapması, *Işıklandırma ve *Kaldırım hizmetleri, ilçeye gelecek misafirler için 15 yataklı bir *Misafirhaneyi kazandırması, *Belediye araçlarını yenilemesi, *Kanalizasyon, *Kadınlar Dinlenme Yeri, *Pazar Yerleri, *Yeni Caddeler, *Yüksek Okul Yurdu için yer bulması, *Düğün Salonu, *Mescit alanları, *35 km yol betonlaması sayılabilir..
Giresun’un en az nüfuslu ilçesi olan Çanakçı için önemli hizmetlerdi bunlar.. Bu çalışmaları gören yöre halkı, Kasım’ı tekrar Ak Parti’nin aday göstereceği şeklindeydi.. 2019 yerel seçimlerinde de AK Parti Kasım’ı aday göstermedi..
Aday gösterilmeyince Tuncay Kasım’ı sevenler, “İlçesini yükseltmek için avukatlık bürosunu bile kapatan kaç aday olur?” düşüncesiyle etrafında toplandı, harekete geçti.. Kasım’ın bağımsız aday olması için baskılar yapılmaya başlandı.. Bu baskıyı yapanların ise ilginçtir. Baskının AK Parti’ye muhalif partilerden gelmesi, Tuncay Kasım’ı her partinin adayı olabilecek kadar Çanakçı’da sevildiğini anlatıyordu.. Çanakçı Tuncay Kasım’dan vazgeçmiyordu..
Kasım 2014 yerel seçimlerinde Çanakçı’da bin 100 civarındaki oyun 670’ini alarak koltuğa oturmuştu. 2 dönem belediye başkanı olan MHP başkanı Sebahattin Şenel’i 250 oy geride bırakmıştı..
Görülüyor ki Tuncay Kasım ya bir başka partiden ya da bağımsız aday olacağı şeklinde..
31 Mart Yerel Seçimlerinde Çanakçı; AK parti’nin adayı Sezer Kadakal ile bağımsız mı, yoksa bir başka partiden mi hangisine karar vereceğini düşünen Tuncay Kasım yarışmasına sahne olacağı kesin gibi görülüyor..
GÜCE’DE GEÇGEL BANKO
Güce’de 2014 Yerel Seçimlerinde 2 bin 200 geçerli oyun bin 480’ini alarak, en yakın rakibine büyük fark atan Aytekin Geçgel yine Ak Parti’nin adayı..
Rakibi MHP’den Yüksel Geçgel..Diğer parti adaylarına rastlamadık..
Öyle görülüyor ki, aynı soyadı taşıyan 2 isimden mevcut başkan için ben; “Banko Aytekin GEÇGEL” diyorum..
ÇAMOLUK’TA “DÜZ” ETKİSİ
MHP Fatih DÜZ’ü 2’ci kez aday gösterdi. Savaş Akarçeşme’nin yerine Çamoluk Belediye Başkanlığı’na getirilen Musa VARICI’yı AK Parti adayı oldu
Fatih Düz, 2014’de Belediye Başkanı olan Savaş Akarçeşme’ye 155 oy farkla seçimi kaybetmişti.
Belediye seçimlerinde Çamoluk’un şöyle bir özelliği var.. Adaylar yerli seçmenlerden çok gurbet oyların güvenir.. Çamoluk’un taşıma oyu seçimlerde etkilidir, belirleyicidir.. Adayların fazla gurbet oyları için çalışması gerekiyor..
AK Parti adayı Musa Varıcı’nın gurbet ayağı ya da çalışması güçlü değilse, Çamoluk Belediye başkanlığı için yöre oylarına güvenirse, MHP adayı Fatih Düz’ün şansı artar..
Fatih Düz ailesi, çoluğu-çocuğu ve işi ile Çamoluk’ta yaşıyor.. Çamoluk’un genç seçmeni de ondan yana.. Musa Varıcı ile Fatih Düz yarışı heyecan verecek!.. DEVAM EDECEK

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?