Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
İSTİKLAL CADDESİ TERÖR SALDIRISI ZAMANLAMASI NE ANLATIYOR..????
  • 0
  • 857
  • 17 Kasım 2022 Perşembe
  • +
  • -

13 kasım 1918  yılı İstanbul’u 70 parça donanma ile itilaf devletleri işgal etti . Bu gemilerin içinde efsane yunan gemisi Maria VASİLİKİOTOU (Meryem BATAN) efsane gemisi olarak tarihe geçen “Averof” Ekim 1918’de İstanbul’da demir atmış ve Yunanistan’ın I. Dünya Savaşı’nın muzaffer güçlerinden birisi olması sebebiyle Sultan’ın sarayının karşısında Yunan bayrağını dalgalandırmıştır. Küçük Asya’da Yunan cephesinin 1922 yazında çöküşüyle birlikte, birliklerin taşınmasına ve Yunan unsurlarının nakliyesine yardımcı olmak için tekrar İzmir kıyılarına demirlemiştir. O gün “Caddeyi kebir”( istiklal caddesi) baştan sona yunan bayrakları ile süslenmiştir.
6 Ekim 1923’te ise Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul’a girdi ve işgal resmen sonlandı. İşgal 4 yıl 10 ay 23 gün sürdü. Her yılın 6 Ekim’i böylece İstanbul’un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı. Ulu  önder Atatürk İstanbul’u işgalden kurtardığı gün ilk iş caddeyi kebir olan caddenin ismini  İSTİKLAL CADDESİ  olarak değiştirmiştir.
13 kasım 2022 günü de istiklal caddesinde bonba patlıyor. 6 ölüm 81 yaralı var.
Bombalı saldırı türk milletinin istiklaline İstanbul’un kurtarılmasına misilleme olarak yapılmıştır. Yaa Türk milleti düşman düşmanlığını unutur mu .? Unutmuyor unutmadı ‘da Neredesin Türk milleti .?
Baş sağlığı dileyerek geçiştirilecek bir saldırı değil ey millet istiklaline yapıldı, bu saldırı. Atatürk e Türk milletinin istiklaline yapılmıştır bu saldırı.
Bu neçip millet düşmanın düşmança davranışını sineye çeker unutur da düşmanın puştunun , puştluğunu unutmaz .
En sevilen Barış Manço şarkısı Hele gel, yine gel, bir gece vakti koynuma gel, Ama benim adım bal böceği, Bekleyemem ben her geceyi, Gelir de koynuna girerim ama, Sonra da batırırım iğneyi. O geceyi bekle hele düşmanın kahpesi bekle bir gece ansızın gelip türkün koynuna gireceği geceyi bekle.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM