KIZ ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKMA İMKANI DOĞAR MI?

KIZ ÇOCUKLARINA SAHİP ÇIKMA İMKANI DOĞAR MI?

YOK BÖYLE PROJE..

Yeşilgiresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi‘ nin Özellikle Kız Çocuklarının Okula Devam Oranlarının Artırılması Hibe Programı) kapsamında yürütücülüğünü yaptığı “FEDA EDİLECEK TEK BİR KIZ ÇOCUĞUMUZ YOKTUR!” adlı projenin açılış ve tanıtım toplantısı Giresun Uygulama Otelinde yapıldı.

Projenin açış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü/Okul Müdürü Azmi BIÇAKÇI; ‘’Özellikle kız çocuklarının okula devamının sağlanması, okulun kalitesinin artırılması, okul terklerinin önlenmesi, eksik öğrenmelerin tamamlanması, veli ve öğrencilerin gençlik psikolojisi ile ilgili eksik ve yanlış öğrenmelerinin giderilmesi için bu proje programı hazırlanmıştır. Projenin Bütçesi: 225.542,56 € Hibe Tutarı: 186.523,70 €, ve uygulama süremiz ise 12 aydır, Ortak kurumlarımız Güzel Sanatlar Lisesi ve Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte projemizin hedeflerine ulaşmak için çabalayacağız.’’ Dedi. Projeler konusunda destek ve teşviklerinden ötürü İl Milli Eğitim Müdürü Necati AKKURT’ a ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ertuğrul TOSUNOĞLU’ na şükranlarını sundu.  Projenin Faaliyetleri hakkında bilgi Eğitim Koordinatörü/Müdür Yardımcısı Tolga  HALVACI tarafından verildi.

Proje kapsamında şu adımlar atılacak

Faaliyet 1: Aile Ziyaretleri (Hedef: 150 aile) Ziyaretlerle ailenin eğitim öğretim faaliyetlerinde öğrencileri destekler konuma getirilmesi planlanmaktadır.

Faaliyet 2: Ebeveyn eğitimi (Hedef: 150 ebeveyn) Ailelere verilecek ebeveyn eğitimi uzman kişiler tarafından verilecek olup, çocuğun okula devamında en üst rol oynayan ailenin işin içinde olması sağlanacaktır.

Faaliyet 3: Öğretmen ve İdarecilere Gençlik Psikolojisi ve İletişim Becerileri Eğitimi (Hedef: 50 öğretmen, 10 idareci ) Verilecek eğitimler sayesinde öğretmen ve idarecilerin öğrenciler ile daha kuvvetli bir bağ kurmaları sağlanacaktır. Öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayan, gerektiğinde onlara yol gösteren, empati kurabilen lider öğretmen ve idareci kadroları ile okullarımız güçlenecektir.

 

 

Faaliyet 4: Öğrencilere Yönelik Kişisel Gelişim, İletişim, Mesleki/Kariyer Eğitimleri (Hedef: 150 öğrenci) Özellikle kız çocuklarının kendilerine güvenlerinin geliştirilmesi, ilerde ekonomik açıdan özgür birer birey olabilmeleri için kişisel gelişim ve kariyer yönetimi konularında bölgemizdeki kız çocuklarına eğitim verilecektir. Böylelikle geleceğe yönelik iş ve kariyer planlamasında özellikle kız çocuklarımız taleplerini karşılayacak seviyeye gelecektir.

Faaliyet 5: Konferanslar düzenlenmesi (Hedef: 3 Konferans) Toplumda özellikle kız çocuklarının eğitimi ile ilgili farkındalık yaratabilmek için konferanslar düzenlenecektir.

Faaliyet 6: Hobi Odaları  (Hedef: 10 oda(2 adet cep sineması, 3 adet fitness salonu, 3 adet enformasyon salonu, 2 adet kişisel bakım odası)) Sosyal yönden güçlenmesini ve okula olan aidiyet duygularının yükselmesine katkı sağlayacaktır. Böylelikle bu kız çocukları özgüven seviyeleri yüksek birer birey haline geleceklerdir. Artan aidiyetlik duyguları ile okulda/ kurumda daha fazla vakit geçirmek isteyecek dolayısı ile devam oranları artacaktır.

Faaliyet 7: Öğretim Programlarını Tamamlayacak Kurslar Açılması (Hedef: 4 Farklı Dersten(Türkçe, Matematik, İngilizce, Bilişim teknolojisi)) Eksik öğrenmeleri giderilen öğrenciler ders içerisinde daha fazla aktif rol üstlenerek derslere katılımları sağlanmış olacaktır. Derste daha aktif rol alan bu öğrenciler sınıftan uzaklaşmak yerine artık sınıfın içinde olmak isteyeceklerdir.

Proje Faaliyetleri hakkında verilen bilgilerin ardından; İl Milli Eğitim Müdürü Necati AKKURT projenin hayata geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür etti. ‘’Değişen ve gelişen dünyada artık çocuklarımızın okula devamlarının sağlanabilmesi için okullarımızın daha cazip hale getirilmesi önemlidir, öğrenme ortamları tasarlanırken artık sadece sınıfla sınırlandırılmadan öğrenmenin gerçekleşmesi önemlidir. Bu proje ile sosyal yönleri güçlenmiş aile, öğrenci ve okul aktörlerinin içinde olduğu; hobi odalarıyla daha cazip hale gelmiş okullarımızda öğrencilerin okula devamının artırılacağı kanaatindeyim.’’ ‘’ Bu çağrı kapsamında Ülkemiz genelinde 46 proje hibe desteği almaya hak kazandı. 46 projenin 4 tanesinin ilimize ait oluşu ayrıca sevindiricidir.’’ Dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?