MARS GEZEGENİNE YOLCULUK

MARS GEZEGENİNE YOLCULUK

NASA’nın sismik inceleme aracı 6 aylık yolculuktan sonra, 480 milyon km. mesafe kat ederek, iki hafta önce Mars gezegenine indi ve araştırmalara başladı.
Daha bir hafta geçmeden uzay aracından ilk ses dalgaları dünyaya ulaştı bile.
Bizim için ne önemi var ki? Önceliğimiz, dört ay sonra yapılacak yerel seçimler.
Onlar uzaya gitmiş, bilim, teknoloji ile uğraşmakta, bizler öykü anlatmaya devam.
‘Cumhur ya da Millet İttifakı’nda kimler aday olacak? Ardından seçim sonuçları ve aynı konuya devam edilecek.
Ülke bütçesinin tek sorumlusu damat, bir seçmenin, ‘…cumhurbaşkanımız Mars’a dört şeritli yol yapacağım dese vallahi inanırız..” dediğini gururla söylememiş miydi?
Her yönüyle gelişmiş ülkeler için, ‘..onlar bizi kıskanmakta..’demiyor muyuz?
Saatte 20 bin km. hız yapan araçla Mars’a gidilmiş.
O da ne? Biz dört şeritli yol yapmadık mı, niye kıskanmasınlar ki?
Kendini bilim adamı olarak tanımlayan öğretim üyesi, “…Nuh Tufanı esnasında Nuh’un, gemiye binmeyen oğlunu ikna etmek için cep telefonu ile görüştüğünü, 400 metre yüksekliğe erişen dalgalara dayanan çelik levhalardan yapılan ve nükleer enerji ile işleyen gemi inşa edilerek yola çıktığını…gemiden insansız hava aracı yollandığını..” söylememiş miydi?
“..okumuşları görünce beni sıkıntılar basmakta..” diyen adam YÖK üyesi değil mi?
Daha geçen hafta, ortaokul öğrencilerine konferans veren Profesör unvanlı zat, ‘…15 yaşındaki kızlar evlenebilir, tesettüre girsin, edepli olsunlar..en büyük tehlike laikliktir…’ derken, elin adamının Mars’ta araştırma yapmasına aptallıktan öte ne denilebilir?
Yapay zeka, bilim, teknolojik gelişmeler, insanlığın anlatılmasına ne gerek var ki?
Demokrasi, hukukun üstünlüğü, hak, adalet, eşitlik, toplumsal barış, birlikte ve nitelikli yaşam, üretimi artırma, kendi değerlerine sahip çıkma… gibi kavramlar mı? Geçiniz.
Ülke genelinde ekilebilir toprakların yüzde 20’si terk edilmiş kimin umurunda?
Adam din adına, ortaçağ kafası ile günümüzü anlatmaya çalışmakta.
Diyanet işleri başkanı, resmi giysisi ile ağzından salya akan meczubu ziyarete gitmekte.
Dağarcıklarında zerre bilgi olmayan, çağdışı anlayışı ile ortalıklarda gezinip, ‘akil adam’ rolü üstlenmelerinin elbette görevleri bulunmakta.
Öncelikle din ve cinsiyet üzerinden büyük ayırımcılık yapılmakta, nefret söylemleri ile toplum kutuplaştırılmaya çalışılmakta.
Dindar ve kindar nesiller yetiştirme uğraşı bu olsa gerek.
Saçma sapan, akıllara ziyan görüşlere ses çıkmamakta.
Bilim ve akılcılıktan tamamen uzak, liyakatten yoksun kalıntıları ‘bizden’ yaklaşımı ile yönetici yapar, hak etmedikleri akademik unvanları verirsen olacağı bu.
Bilimsel ve çağdaş eğitimi yok sayarak tarikat, cemaat, derneklere teslim edersen, yetiştirdiğin insan profili Mars’a gidilmesini görmezlikten gelir ve aptalca bulur.
Başkaları Mars’tan ses alırken sen, soğan patatese baskınları yap, dört ay sonra yapılacak yerel seçimlere odaklan, ağır hakaret ve söylemlerle siyaseti gündemde tutmaya devam et.
Yıllardır iktidarın dümen suyunda gezinen, değirmenine su taşıyan, düşünce üretemeyen, hedef kitlesinden uzaklaşan, her alanda yetersiz ve başarısız olan CHP yöneticilerinin de gelişmelerden haberdar olmadığı anlaşılmakta, kendi geleceklerini garanti altına almak için çaba göstermekte.
Eğitim, bilim, teknoloji, Mars’a gitmek senin neyine.
İşi, gücü bırak ve dört ay sonra yapılacak seçimler önceliğin olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar