ORGANİK ÜRÜN VE PAZAR

ORGANİK ÜRÜN VE PAZAR

Türkiye organik ürün üretiminde hızla güçleniyor, ancak tüketimde hala çok gerilerdeyiz. İlimizde organik üretime henüz geçmedik geçilmesi için bu konunun Tarım müdürlüğü tarafından çiftçiyi teşvik etmesi belli gölgeler belirlemesi ve eğitmesi gerekir. Dünyada 75 milyar dolar olan pazar, Türkiye’de 500 milyon dolar seviyesinde. Türkiye organik ürün üretiminde önemli bir yol kat etti ancak tüketimde hala gelişmiş ülkelerin çok gerisindeyiz. Öyle ki Türkiye’nin ürettiği organik ürünlerin yüzde 80’i ihraç ediliyor. Buda masa başında oturan teknik elemana büyük sorumluluk yüklüyor, tabi proje üretmeyen vasıfsız idarecilerinde tasfiyesini öngörmektedir.                                                                                                                                                                                                Dünyada yaklaşık 75 milyar dolar olan organik ürün ticaretinin hacmi Türkiye’de 500 milyon dolar seviyesinde seyrediyor. Amerika 35 milyar dolar ile sektörde başı çekerken, ardından Almanya, Fransa ve Çin geliyor. . Türkiye’de üretilen ürünlerin yaklaşık yüzde 80’i ihraç ediliyor. İç pazarda ürünlerin yüzde 60’ı perakende, yüzde 25’i fiziksel organik pazarlar, yüzde 2’lik kısmı ise internet satışıyla kullanıcılarla buluşuyor. Türkiye’de de teknoloji ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte e-ticaretin organik ürün sektörünü de etkileyeceğini öngören sektör temsilcileri, e-ticaret sektöründe gıdanın yerinin düşük olmasına rağmen gelişmeye ve büyümeye açık olduğunu kaydediyor.

Organik ürün satan üreten ve ürettiren birçok firma var mevcut firmalar ve ülkemiz çiftçisi henüz organik ürünün önemini anlamış değiller.  Sertifikalı organik ürün satan e-ticaret sitesi Tük kan, sadece gıda değil temizlik, kozmetik, tekstil gibi ürünler de satıyor. Organik ürün sektörünü büyütmek istediklerini belirten organik Tük kan Kurucu ortağı İshak Demir, “125 marka bulunan platformumuzda 2 bin 500’ün üzerinde ürün yer alıyor” dedi. Katma değeri yüksek olan işlenmiş nihai ürünleri ihraç ederek, uluslararası piyasada markalaşmak istediklerini söyleyen Demir şöyle devam etti: “Organik ürünlere eğilimde sağlık problemlerinin artması ve kuşak değişimi rol oynuyor. Organik Tarım Araştırma Enstitüsü’nün (FiBL) raporuna göre, dünyada 2.4 milyon organik ürün üreticisi var. Sırasıyla Hindistan, Etiyopya, Meksika en fazla üreticiye sahipken, Türkiye ise yaklaşık 70 bin üretici ile dünyada ilk 10’a giriyor.”

Aralık 2012’de faaliyetlerine başlayan Taze masa sitesi de satılan ürünlerin nerede üretildiğini ön plana çıkarıyor. Platformda organik ürünler, taze ve doğal ürünlerin bir arada yer aldığını söyleyen Taze masa. com kurucusu Fahir Özcan, “Organik ürünlere erişimde ciddi bir sıkıntı var. Çünkü, büyük marketlerde küçücük reyonlarda ya da belirli yerlerde satışa sunuluyor” diyor. Her yıl iki kat büyüdüklerini belirten Özcan, “Inventures firması ile stratejik ortaklık yaparak, özellikle dijital pazarlama konusunda önemli çalışmalar yaptık. Ortaklığımız başarı ile devam ediyor” diye konuştu. Sitelerinde satışta olan 2 binden fazla ürün bulunduğunu söyleyen Özcan, son dönemde organik ürünlere talebin arttığını ifade etti. Dünyada bu kadar talep varken neden bizim çiftçimiz teşvik edilmiyor, mutlaka sorumluların bu sorunu çözmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?