Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
 Sayın Cumhurbaşkanım Erdoğan’a AÇIK MEKTUP
  • 0
  • 3224
  • 28 Mart 2021 Pazar
  • +
  • -

Ad ve Soyadı Değişikliği Genelgesi;

“Bilindiği üzere Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair 7039 Sayılı Kanun, 03 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Vatandaşlarımız Soyadı Kanunu’na aykırı olan (rütbe ve memuriyet, aşiret, yabancı ırk ve millet isimleri ile umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları) yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebileceklerdir.””

Bu genelgeyi bir hediye Sevinciyle karşılayan vatandaşlar bu haktan yaralandılar. Nüfüs dairesine gidip yeni nüfus kağıtlarını aldılar.
Emniyet’e gidip ehliyetlerini değiştirdiler.

Ancak Tapu Kadastro’da da işi olanlar hiç bir işlemini yapamıyorlar.
Önce alım satım harcı yatırıp düzeltme yapıyorlar.
Daha sonra şatış yapabiliyorlar. Hisse satın alacaklar önce emlak değeri üzerinden harçlarını yatırıp düzeltme yapmak zorundalar . Daha sonra hisse satın alabiliyorlar.

Bu vatandaşa hediyedir. Bürokrasi uygulamayı adeta zülme döndürmüştür. Normalde nüfustan aldığı mevcutlu nüfüs kaydı örneği ile tapu müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurup  ,tek bir yevmiye nosu ile tapu kayıtlarının tamamının düzeltme işlemini yapabilmelidir.

Bu denli halisane bir bu konuda gerekli bilgilendirme yapıldığında sayın Cumhurbaşkanımızın bir genelge ile bu sorunu çözeceğine inanıyor ,sayın Cumhurbaşkanımıza konunun aktarılmadığını düşünüyorum..

Konuyu öğrendiği taktirde gereğini yapacağına inanıyorum

Konuyla ilgili, il milletvekilleri ile görüşmemize karşın gerekli girişimleri yapmaktan kaçındıklarını gördük . “Türkiye’nin meselesi,bize mi düştü ?”mantığında bir vizyona sahipler…
Üzücü olan, vatandaşın sorunlarına  çözüm makamının milletin sorunlarına çözüm konusunda duyarlı olmasına rağmen ,vekillerin aynı hassasiyeti göstermekten kaçınmalarıdır..

 

Gereğinin yapılmasını sayın Cumurbaşkanıma arz ederim

YILDIRIM  (KİREZ) – KİRAZ

Soy ismimdeki  bir  E- A harfi hayatımı sil baştan yaptı ..İşin içinden çıkılmaz zülme dönüştü …..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM