SERVET, KAN, SAVAŞ & İKTİDAR

SERVET, KAN, SAVAŞ & İKTİDAR

 

Taş devri , taş bittiği için son bulmadı ve petrol çağı da petrol bittiği için son  bulmayacak 2012 Ekim ayı bir Salı günü Moskova; başkanı PUTİN akar Yakıt ve enerji komisyonunu toplantıya çağırmıştı. ortamın keyifli olması hiç düşünülemezdi. Aslında ABD nin shale gaz (kaya gazı) çalışmaları ve sonuçları ile ilgili çok daha fazla bilgi sahibi olmayı o kadar çok isterdi ki… Putin ;  ‘’Bir sonraki toplantı da 2030 yılına kadar gaz ve petrol sanayi ile ilgili bir plan’’ istedi.

1-  Putin’in Başkanlık komisyonundan raporlar istediği anlarda Sber bank Enerji analisti Valery Nesterov; ABD’nin belki de yakın zamanda Rusya’ya gaz piyasasında rakip olacağından bahsetmekteydi.’’

2-   2012 Ekim ayında Rusya, ABD’nin ‘’Shale Gas devriminin’’ ne gibi sonuçlar doğurabileceğini fark etmişti. Ama artık her şey çok geçti ve çarklar geri dönülemez şekilde çalışmaya başlamıştı.  Mutlu ve mesut geçecek son 1-2 yıl kalmıştı.  Ancak henüz 2013 yılına girmeden önce ABD’de bin metreküp gaz 90 USD civarı satılırken Türkiye Rusya’dan 446 USD  İran 530 USD civarında fiyatla Doğal gaz almakta idi

3-  Avrupa’nın Rusya’dan aldığı doğal gaz yine bin metre küp için 400 USD civarında idi. ABD kendi ürettiği gazı tüketicisine 90 USD üzerinden sattığı gaz ile başta Avrupa olmak üzere dünyanın her bölgesine göre inanılmaz bir enerji maliyeti avantajı elde ediyordu.

Petrol ve gaz dünya rezervinin yaklaşık 0/0 70 i Müslüman ülkelerde bulunuyordu. Bundan dolayı bu ülkelerde biriken doların silahlanmaya harcanması yoksa silah sanayiye dayalı ABD ekonomisi sıkıntıya düşerdi. Onlarda öyle yaptı 40 milyar dolarlık silah aldılar. İşte böylece silah sanayi çalışacak ve süper güç halkına refah sağlarken gelişmekte ve geri kalmış ülkeler biri birleri ile savaşacaklar ekonomilerini geliştirmeyecekler hep onlara muhtaç olacak ve ne isterlerse onu yapacaklar. RUSYA ile ABD ve AB nin çekişmesi ranta ortak etmemelerinden kaynaklanıyor. Ama RUSYA artık bu düzenin bende parçasıyım dedi ve masaya yumruğunu vurdu.

RUSYA Ortadoğu’yu artık yönlendirmeye başladı OPEK toplanıp Petrol üretimini kısmaya karar aldı. Petrol 40 USD fiyatından 55 USD ye kadar çıktı. Bu benim bakış açıma göre ABD artık Ortadoğu da önceki kadar etkili değil Dünya iki kutuplu olmuş vaziyettedir. Petrol fiyatının artması kaya gazına ilginin tekrar artmasını sağlar mı bunu zaman gösterecektir.

ABD nin yeni başkanı 20 Ocakta görevine başladı söylemi beni çok ürkütüyor seçim çalışması döneminde ben silah sanayiyi ve sanayiyi canlandırıp ekonomiye taze para girmesini sağlamalıyım dedi. Brezilyaya Fort yatırım yapmayı düşünüyordu bu söylemlerinden sonra yatırımı durdurdu. ÇİN ile Hasım RUSYA ile daha ılımlı görünüyor. Şu noktaya dikkat çekmeliyim silah sanayinin ABD de yatırımı artırması demek savaş ve göz yaşının ülkelerde daha fazla olacağı anlamını taşıyor.

ABD’nin enerjide, petrol ve doğal gaz bağımlılığından kurtulacağı ve dünyanın yeni bir döneme gireceği görülmektedir. Dünyada teknoloji çok gelişti artık silah kullanmadan siber saldırı yaparak istediği ülkede birden çok olaya müdahale yapa biliyor. İlerleyen zamanda RUSYA, ÇİN HİNDİSTAN flört olarak devam ederken, karşıtı ülkeler ABD ve AB olacaktır. Bunun açılımı Dünyanın bu güçler tarafından parsellenmesi ve istedikleri gibi idare edilmesi anlamını taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?