Mürvet K. ŞENSOY
Mürvet K. ŞENSOY
murvet@giresungundem.com
GİFOD FAALİYETLERİNE BİR YENİSİNİ EKLEDİ
  • 0
  • 74
  • 28 Şubat 2020 Cuma
  • +
  • -

Giresun Fotoğraf Sanatı Derneği faaliyetlerine bir yenisini ekledi.2019 yılında iki kez fotoğrafçılık üzerine Temel Fotoğraf Eğitimi vererek katılımcılara sertifika vermiş olup yıl sonu faaliyeti olarak İstanbul ‘dan fotoğraf sanatçısı Engin BASA’ yı konuk etmiştir. Bu yılın ilk faaliyeti olarak 21-22-23 Şubat tarihlerinde ise Dünyaca ünlü fotoğrafçı Faruk AKBAŞ’ı konuk etmiştir.
Sayın Faruk AKBAŞ ilk gün GİFOD derneği ve dışarıdan katılan fotoğraf severlere yurt içi ve yurt dışı çekmiş olduğu fotoğraf ve belgesel tadında videolar ile gösterim ve fotoğraf hakkında bilgi vermiştir. İkinci gün saha çalışmasında Şebinkarahisar ve Tamzara da çekimler yapılmıştır. Şebinkarahisar fotoğraf çekimlerine Samsun, Rize ve Ordu’ dan katılan değerli fotoğraf sanatçıları bölgemize hayran kalmışlardır. Son gün ise kapalı mekanda çekim teknikleri ile muhteşem kareler çekilmiştir . Atölye çalışmaları sonrasında değerli fotoğraf sanatçımız Faruk AKBAŞ Şehrimiz ve Şebinkarahisar yöremize hayran kaldığını söylemiş ve hala bakirliğini koruyan bu eşsiz güzelliklerin fotoğraf sanatı adına tanıtılması gerektiğini vurgulamıştır.
Ülkemizin gezi ve belgesel fotoğrafçılarından Faruk AKBAŞ ,dünyanın pek çok ülkesinde çekimler yapan ve fotoğraf dergilerinde gezi ve fotoğraf yazıları yazan; Bir çok ünlü firmanın görsel yönetmenlik yapan ,fotoğrafları National Geographiç,Daaily,Telegrap,Skeylife gibi dergi gazetelerde yayınlanıyor. Fujifilm ve ISUZU sponsorluğunda fotoğraf projeleri gerçekleştiren AKBAŞA Asya ve Afrika ülkelerine Türkiye den karayoluyla (Sarı Otobüs) fotoğraf yolculukları düzenledi. Bu yolculuk sırasında çektiği belgeseller TRT ve İz TV de yayınlandı. Akbaş gerek ülkemizde gerek ise yurt dışında ödüller alan ,fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliğinin yanında Akdeniz ve Hacettepe üniversitelerinde fotoğraf ve belgesel dersi verdi.
Dünyaca ünlü fotoğrafçımızın fotoğraf ve belgesel alanında yaptığı çalışmalar yazmakla bitmez. Birçok kitabı ve yapmış olduğu çalışmalar youtbe kanalında mevcuttur.
Ünlü fotoğrafçımız Karadeniz yöresine ayrı bir hayranlık duyduğunu ve fotoğraf açısında dünyanın tanıması gerektiğini vurgularken İlimiz ve yaylalarımızın fotoğrafçılık alanında tanıtılması için önerilerde bulunmuştur. Bu konuda dünyanın neresine giderseniz gidin gittiğini ve konakladığınız her yerde mutlaka o yöreyi anlatan bir fotoğraf kitabı vardır. Ne yazık ki bu güzel yöreyi , görsel güzelliği anlatan bir fotoğraf kitabına rastlayamadığını belirtmiştir. Yöremizin ve özellikle Şebinkarahisar dağlarının görüntüsüne hayran kalan AKBAŞ İlimize tekrar geleceğini vurgulamıştır.
GİFOD Dernek başkanı Esat Ferruh GÜRSEL üç gün atölye çalışması sonrasında ünlü fotoğrafçı Faruk AKBAŞ’ a teşekkür plaketi vermiştir.
Akbaş gerek mütevazi gerekse espirili tavırları ile fotoğraf atölyesine katılanların gönlüne taht kurmuştur.
“Fotoğraflar Yaşamın Sessiz Tanıklarıdır.”
Bu gün çektiğimiz bir dağ, bir yol, bir vadi yarın olmayabilir. Doğamızı koruyalım ve sevelim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM