Mürsel BOSTANCI
Mürsel BOSTANCI
mbostanci@giresungundem.com
VEFA VEFASIZLIK VE VEDA
  • 0
  • 269
  • 20 Şubat 2020 Perşembe
  • +
  • -

Toplumun yapısında ve yaşadığımız sürece, her üç kelimenin karşılığı hayatımız içerisinde bulmamız mümkün. Vefa, ahlâkî bir terim olarak, görülen iyilikleri unutmama, iyilikte bulunanlara aynı veya misliyle daha fazlasıyla karşılık vermek gibi öz veride bulunmaktır. Kendisine yaptığımız pek çok iyiliği ve fedakâr davranışlarımızı unutarak size yaşattığı bazı haksızlıklar sebebiyle bazen karşımızdaki kişi için; “vefasız, bu kadar vefasızlık olur mu?” ya da bütün bu vefasızlıklar sebebiyle genelleştirerek “vefasız dünya” dediğimiz oluyor. Veda kelimesinin anlamı bene göre çok sevdiğin çevreden ve toplumdan ayrılmak onlara veda etmek tarifi kelimelerle ifade edilmeyecek kadar derin anlamı olan bir sorumluluk bilincidir. Ayrılırken birbirine selam ve esenlik dileme, zaten ayrılması sırasında elimi sıkışı, yüzüme bakışı, acelesi ve tuhaflığı bir veda ifadesini sözle söylemeden mimik hareketleri ile ifade etmesidir. Sevilen birinden veya bir yerden ayrılan kişinin mimik hareketlerinden anlaşılır. Bu hayatımızın birer parçası olan üç yaşam biçimini herkes mutlaka yaşamıştır ve yaşayacaktır.
Çok sevdiğim bana göre projeler üreterek iz bıraktığım il müdürlüğü makamına oturan sorumlu kişilerin hiçbir proje üretmeden ilimizin kalkınmasına katkı sunmayan müdürler geldi geçti ve devam ediyor. Meslekten ayrılıp emekli olalı 15 yıl oldu, çalıştığım yıllarda bulunduğum makam nedeni ile arkadaş gurubum ile sivil hayattaki arkadaşlarım tamamen farklı oldu. Bu toplum yapısındaki bozulmadan kaynaklanan bir yanlış düşünce tarzı olmalıdır. Sevginin ve saygının kişilerin duygu ve düşüncesine olmalıdır işgal ettiği makam ve mevki olmamalıdır. Günümüzde maalesef paraya ve güce vefasızlar tarafından gösterilen saygı ve sevgi karşı çıkar duygusu ile yaklaşan toplumun kemirgenleri, küçük menfaatler uğruna anında bırakıp giden insan yapısıdır. Toplum tarafından gösterilen yalancı saygı ve sevgiden kaynaklı düşüncenin günümüzde güzel bir örneğidir. Vefa Sözünü çiğnememek, sadık kalmak, dürüst olmak, işte bu ulvi meziyetler sevginin, dostluğun ve kardeşliğin bağrında yetişir… Kin, nefret, haset onu her zaman boğmuş, daha doğmadan öldürmüştür. Vefa ancak sevgi, iyilik ve kardeşlik ikliminde boy atıp gelişebilir. Sıkıntılı anlarında din kardeşlerinin imdadına yetişip onların ihtiyaçlarını karşılamak da vefanın anlam dairesi içindedir. Bu bir bakıma Yaradan’ı Yaradan’dan ötürü sevmek Allaha duyulan saygıdır.
Kültür ve turizm müdürlüğünden sekreter hanım aradı, Bakanlık müfettişleri geldi sizinle görüşmek istiyorlar dedi. Bir gün sonra ziyaretlerine gittim yaklaşık 17 yıl önce ilimizde askerlik görevini yapan kültür ve turizm bakanlığı müfettişi Hasan Hüseyin KINIKLIOĞLU ve baş Müfettiş Yahya KIRLANĞIÇ İl kültür ve turizm müdürlüğüne teftiş için gelmişler, oturduk sohbet ettik geçmişten bahsettik. Uzun bir süreden sonra ilimize görevli gelip geçmiş yıllardan kalan dostluğu hatırlaması fazlasıyla beni mutlu etti. Bu duygu kelimeyle ifade edilmez yaşanır, işte bence bu ah-da vefa duygusudur. Çalıştığım yıllarda farklı illere siyaseten 5 defa tayin olmam nedeni ile bu duyguyu çok yaşadım kurumda çalışan iş arkadaşlarım, bakanlık belgeli işletmeler ve merkez ilçede bulunan hemşerilerim benim onlara gösterdiğim ilgi, alaka ve öz veriyi onlar bana göstermediler. Hayat tıpkı kaldıraç gibidir. Zirveye çıkarsın sonra birde bakarsın diptesin işte gerçek dostlar o zaman vardır. 2005 Yılında görevim gereği IĞDIR iline tayin oldum ve bir yıl kaldım, IĞDIR ilinden ayrılırken personelim bana veda yemeği verdi. Önemli olan ayrıntı, yemek değil Anadolu insanının özverisini ve kültür değerini anlatmaktır. Eğer dostluklar sevgi ve saygının dışında kurulmuşsa gerçek değerinde olmaz.
Kıssadan hisse çıkarmak lazım; koşarak gelen kurt, ey insan ne olur yardım et bana, arkamdaki avcılardan kaçacak nefesim kalmadı, eğer sen yardım etmezsen biraz sonra yakalayıp öldürecekler. Köylü bir an düşündükten sonra yanındaki boş çuvalı açar, kurda içine girmesini söyler. Çuvalın ağzını bağlar, sırtına vurur ve yürümeye devam eder. Bir kaç dakika sonra da avcılara rastlar. Avcılar köylüye bu civarda bir kurt görüp görmediğini sorarlar, köylü görmedim der ve avcılar uzaklaşır. Avcıların iyice uzaklaştığından emin olduktan sonra köylü sırtındaki torbayı indirir, ağzını açar, kurdu dışarı salar. Kurt köylüye benim karnım acıktı başka yiyecekte yoktur seni yiyeceğim der. Başlarından geçenleri ilk gördükleri canlıya sormaya karar verirler. Yolda yürürken tilkiyi görür ve tilkiye anlatırlar, tilki hep nefret ettiği kurda bir oyun oynayacağı için keyiflenir. Kurda dönüp her şeyi anladım da der, tilki, kurt kardeş bu küçücük torbaya sen nasıl sığdın? Kurt bir şeyler söyler, tilki inanmamış gibi yapar. Gözümle görmeden inanmam. İşin sonuna geldiğini düşünen kurt torbaya girer girmez, tilki köylüye işaret eder ve köylü torbanın ağzını sıkıca bağlar. Köylü eline bir taş alır ve ‘Beni yemeye kalktın ha nankör yaratık’ diyerek torbanın içindeki kurdu bir süre pataklar, sonra tilkiye döner, Sana minnettarım beni bu kurttan kurtardın’ der. Tilki de ‘Benim için bir zevkti’ diye cevap verir. O an köylünün gözü tilkinin parlak kürküne takılır, bu kürkü satarsa alacağı parayı düşünür ve hiç beklemeden elindeki taşı kafasına vurup tilkiyi öldürür. Sonra da torbanın içindeki kurdu ayağıyla dürter: Haklıymışsın kurt; yapılan iyilikten daha çabuk unutulan bir şey yokmuş…
Gerçekten arkasına bakmayan önünü göremiyor. Bir yerlerde tıkanıp kalıyor, şöyle bir geriye bakın? Yeteneklerin ortaya çıkması ve gelişmesi için bile, önce o yeteneği onda gören ve teşvik eden bir göz gerekir. Her birimiz bulunduğumuz noktaya, birilerinin bizi teşvik etmesi, bizi silkmesi, bizi maddi manevi desteklemesi, bize inanması ve bize yol açması ile geldik. Hangimiz ben her şeyi, kimsenin desteği olmadan tek başıma yaptım diyebiliriz? Vefa dostlukların temel özelliğidir. İçinde sevgiyi, güveni, sadakati, sözüne güvenilirliği, gerçeği, tutarlılığı, şükran duygusunu barındırır. Vefalı kişileri bir nedenle yıllarca göremesek bile gördüğümüzde seviniyoruz, gözlerimiz parlıyor ve dün birlikteymişiz gibi her şey kaldığı yerden devam ediyor. Vefayı hayatında diri tutanlara, vefayla süslenenlere, vefayla yürüyenlere ve vefayı dostluğa sindirenlere, sevgi ve saygıyla hoşça kalın derim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM