“BEN HALA O GÜNLERİN ÖZLEMİYLE YAŞIYORUM”

“BEN HALA O GÜNLERİN ÖZLEMİYLE YAŞIYORUM”

Değerli okuyucularım bugün ki konuğum Giresunspor’umuzun Sportif direktörü Ümit Teke. Kendisiyle Giresunspor’u Konuştuk. Giresunspor’la ilgili akıllardaki tüm soruların cevabını bu röportajda bulacaksınız.
MURAT ÜMİT UZUN: Ümit Tekeyi Tanıyabilir miyiz?
ÜMİT TEKE: 1980 Trabzon doğumluyum. 17-18 sene profesyonel futbol oynadım, 4 Sezon Giresunspor’da Forma Giyip, 2 şampiyonluk yaşadım.
MURAT ÜMİT UZUN: Futbolla Tanışman Nasıl Oldu?
ÜMİT TEKE: Futbola mahallede bakkal abim vardı, onun işleri olduğunda dükkana ben bakardım mahalleden bir diğer abim olan Nihat abi bürgün bakkala geldi bakkaldaki abimden spor ayakkabı istedi bakkal abim spor ayakkabısını ne yapacaksın diye sorduğunda Beldespor’un seçmelerine gideceğim dedi bende Nihat abime bende gelebilir miyim diyerek sorduğumda gel dedi, seçmelere gittik o abimi seçmelerden seçmediler di beni beğenmişlerdi futbola bu şekilde başlamış oldum.
MURAT ÜMİT UZUN: Futbolda oynadığın İlk Mevki Neresiydi?
ÜMİT TEKE: İlk forvet olarak başladım forvet olarakta bitirdim.
MURAT ÜMİT UZUN: Küçükken Oynamak İstediğin Bir Takım Varmaydı?
ÜMİT TEKE: Milan takımını çok beğenirdim o zamanlar Milan takımında oynamayı hayal ederdim.
MURAT ÜMİT UZUN: Profesyonelliğe Geçişin nasıl oldu?
ÜMİT TEKE: Beldespor’dan Meydangücüspor’a transfer oldum, 1998 yılında da Trabzon lisesiyle Türkiye şampiyonu olmuştuk beni takip edenler vardı, lise 2’ye giderken profesyonellikle tanışmıştım
MURAT ÜMİT UZUN: Futbolcu olmasaydım şu mesleği yapmak isterdim dediğin bir meslek var mı?
ÜMİT TEKE: Beden eğitimi öğretmeni olmak isterdim, futbolculuktan daha büyük hayalimdi beden eğitimi öğretmeni olmak.
MURAT ÜMİT UZUN: Transferden Kazandığın İlk Parayla Ne Almıştın?
ÜMİT TEKE: Mahallede çok cam kırmıştım ilk kazandığım parayı anneme verip kırdığım camların parasını vermişti.
MURAT ÜMİT UZUN: Unutamadığın gol var mı?
ÜMİT TEKE: Son dakika attığım golleri unutamam genelde Sarıyerspor’da oynarken son dakika attığım golle Sportoto 1.lige çıkmıştık, yine Elazığ’da oynarken son dakika attığım golle ligde kalmıştık.
MURAT ÜMİT UZUN: Gol attıktan sonra neler hissediyorsun?
ÜMİT TEKE: Gol’den sonraki sevinci tarif edecek bir cümle bulamıyorum.
MURAT ÜMİT UZUN: Profesyonel liglerde ki şampiyonluklarından bahseder misin?
ÜMİT TEKE: İlk şampiyonluğumu 1999 yılında Gümüşhane Doğanspor’da yaşadım, sonra Sarıyespor’da Spor toto 1.ligde yaşadım, sonra Giresunspor’da şampiyonluk yaşadım Giresunspor’dan ayrıldıktan sonra Elazığsporda da şampiyonluk yaşamıştım.
MURAT ÜMİT UZUN: Futbolu bıraktığında ne hissettin? Şu zaman futbolu bırakmalıyım dediğin bir an oldu mu?
ÜMİT TEKE: Sakatlıklar futbol hayatımda beni geri atan etkenlerdi, tribünlerden çok fazla tepki görmeden futbolu sonlandırmak gerek diye düşünürdüm öylede yaptım. Ülkemizde belli yaşa geldikten sonra futbol oynamakta açıkçası zor durumda mevki olarakta gol atamadığın zaman bakış açıları farklı olabiliyordu saha içerisinde ne yaptığından çok sonucu bakıldığında futbolu bırakmaya karar vermiştim.
MURAT ÜMİT UZUN: Bursa’daki şampiyonluktan sonra otobüs içerisinde ki ortam nasıldı? Neler hissetmiştin şampiyonluktan sonra?
ÜMİT TEKE: Öncelikle şunu demek istiyorum benim en büyük hayal kırıklığım şu Giresunspor taraftarında o eski enerjiyi göremiyorum, bu sezon için söylemiyorum geçen sezon da Giresun’a geldiğimde taraftarlarda o enerjiyi görememiştim. İnsanlar diyebilir takımın durumundan kaynaklı ama Giresunspor hiç değişmedi o gün de Giresunspor’du bugünde Giresunspor. Bu takım başarılı olduğunda tribünlerin dolması başarısızılıkta dolmaması beni üzen durum. Biz Bursa’dan o gün Giresun’a otobüsle geri döndük yolun nasıl bittiğini anlamadım bile, bizi Ünye’den sonra konvoylarla karşıladılar, sağolsun Ordulular takım otobüsümüzü durdurarak bizlere çiçek verdi, bunlar güzel şeylerdi. O gün Giresun’da 3 tane Giresun kalabalığı vardı ben 2. Giresunspor’a gelmem de futbolcu kardeşlerime hep o şampiyonluğu anlatırdım. Yeni Malatya Şampiyonluk maçımızda ben ilk yaşadığım şampiyonluğun enerjisini göremedim. Ben hala o günlerin özlemiyle yaşıyorum Giresunlular takımlarına sahip çıksın istiyorum.
MURAT ÜMİT UZUN: Futbolu bıraktıktan sonra futbola ara verdin mi?
ÜMİT TEKE: Futbolu bıraktıktan hemen sonra, Aksaray 68 futbol takımında sportif direktörlük yapmıştım. Daha sonra antrenörlük kurslarına gittim UEFA B lisansı aldım. Gaziosmanpaşaspor’da bal liginde yarım sezon teknik direktörlük yaptım.
MURAT ÜMİT UZUN: Sportif direktörlük nedir? Türkiye’de bu sistem oturdu mu?
ÜMİT TEKE: Sportif direktörlük profesyonel bir meslektir, ama ülkemizde bu sistem tam oturmadı, bizler ise profesyonelliğin yanında futbolcu kardeşlerimize duygusal yönden abilik yaparak onlara daha samimi yaklaşıyoruz.
MURAT ÜMİT UZUN: Şu futbolcunun yeri bende ayrı dediğin isim var mı?
ÜMİT TEKE: Oynadığım kulüplerde herkesle iyi ilişkiler kurdum, Sarıyerspor’da 5-6 sezon oynadığım zamanlar çok sıkıntılı dönemlerden geçtik, sıkıntılı olduğu zamanlar arkadaşlıklar daha da güçleniyor, çünkü paralar yükseldikçe aradaki samimiyetler arkadaşlıklar daha yapmacık olabiliyor. Ama ben genelde oynadığım kulüplerde emekçilerle daha sıkı ilişkiler kurdum onların yeri bende hep ayrıdır. Hatta oynadığım tüm kulüplerdeki masör, malzemeci abilerim, kardeşlerimle görüşürüm.
MURAT ÜMİT UZUN: İlk dönem için baktığımızda Giresunspor başarılı bir sezon geçirdi mi? Başarılı bir sezon olmadıysa bundaki en büyük etken neydi?
ÜMİT TEKE: İlk dönem için şunları söyleyebilirim, başarı iddalı bir söz olacaktır sezon başı yeni yapılan bir takım var geçen sezondan 5-6 arkadaşımız bizlerle yeni oluşan bir takım olmanın zorluklarını yaşadık ilk haftalarda 3 haftada aldığımız 9 puan bizi o sorunu yaşamayacak gibi gösterdi ama oyunsal olarak biz o seviyeye gelmediğimizi görüyorduk, sakatlıklar ideal 11 oluşturamamak ilk dönem için etken oldu ama bunların arkasına da sığınmamak lazım teknik direktör değişikliğimiz oldu Metin hocama da emekleri için tekrar teşekkür etmek isterim. Yeni hocamız geldikten sonrada sakatlıklar sorun oldu evet ilk yarı bizim için iyi geçmedi ama bu ikinci yarıyı böyle geçireceğimiz anlamına gelmemeli.
MURAT ÜMİT UZUN: Önümüzde kongre süreci var, kongre süreci hakkında düşüncelerin nelerdir?
ÜMİT TEKE: Biz kulübün çalışanlarıyız yönetim kurulumuz böyle bir karar aldı inşallah Giresunspor’umuz için hayırlısı ne ise en iyisi ne ise o olur. Kulübün menfaatleri yönünde en iyisini temenni ederim, kazanan her zaman Giresunspor olsun isterim.
MURAT ÜMİT UZUN: Mevcut Başkan Bozbağ kongre sürecinde devam ettiği takdirde transfer süreci nasıl gelişecek?
ÜMİT TEKE: Mevcut yönetimimizin devam etmesi durumunda hocamızın da çalışmaları var bu yönde transfer çalışmalarımız olacaktır, ekonomik kriz bizi de etkilemiş durumda kulübümüzün de menfaati doğrultusunda transferler yapacağız.
MURAT ÜMİT UZUN: Taraftarlar takıma küsmüş durumda buradan taraftarlara neler demek istersin?
ÜMİT TEKE: Ben alışkın değilim bu taraftar sayılarına ben Giresunpor’da oynarken bir alt ligde oynuyorduk biz hep dolu statlara oynuyorduk bu Ünyespor’a karşıda böyleydi, Erzincanspor’a karşı da taraftarlar stadı hep doldururdu, bugün baktığımızda rakiplerimiz bu ülkenin en önemli takımları arasında ama baktığımızda tribünler bomboş. Futbolculuğum zamanında da demiştim Ergün Penpe döneminde düşme potasındayken ben taraftarın küsme kelimesini kabullenemiyorum, Giresunspor Giresunlunun çocuğu, sevdası, aşkı değil mi? İnsan çocuğuna, aşkına, sevdasına küsebilir mi? Onun için ben küsme kelimesine karşıyım. Başarılı olduğu zaman ülkenin dört bir yanından bu takımı merak edip gelen zaten olur, ama takımına bugün Ben Giresunluyum, Giresunsporluyum diyenler ligine bakmadan, puan sıralamasına bakmadan gelip desteklemeleri lazım, Giresunspor bu şehrin takımı, bu yazıyı okuyanların takımı, böyle deyipte yönetim kuruluna kızdım, futbolcuya kızdım, hocaya kızdım ben maça gelmiyorum deme lüksüne sahip değil Giresunlu. Eğer bu takım seninse sahip değilsin, ama eğer bu takım benim değil diyorsan Giresunspor benim 2. 3. takımım diyorsan o zaman maça gelmemene saygı duyarım. Ama Giresunsporluyum diyorsan Trabzonspor formasıyla Fener, Galatasaray, Beşiktaş formasıyla profilini süslüyorsan, bu takım senin takımın değil zaten onun için sen maça gelmesen de olur. Giresunsporluyum diyenlerin bu takıma sahip çıması gerek bunun mezareti olamaz.
MURAT ÜMİT UZUN: Kadro dışı kalan futbolcularımız hakkında neler söylemek istersin birçok kesimden birçok olay yazıldı çizildi işin aslı nedir?
ÜMİT TEKE: Öncelikle şunu belirteyim kavga durumuna gelecek hiçbir olay olmadı, toplantılarda ufak tefek tartışmalar olur insanlar konuşarak anlaşılır bunlar normal şeylerdir. Kadro dışı kalan arkadaşlarımız, bizi TFF’ye başvuru yaparak seçimini bu yönde yapmışlardır, bizde bizi bu yolda yalnız bırakanları kadro dışı bıraktık. Olay bundan ibaret Giresunspor futbolcularına bu zamana kadar paralarını ödemiştir, bundan sonra da ödeyecektir, kimsenin bu kulüpte alacağı kalmamıştır. Futbol’da illaki gecikmeler olabilir bugün ülkenin ekonomik olarak geçtiği durum hepimizin bildiği gibi bundan Giresunspor olarak bizlerde etkilenmiş durumdayız, kulüp yönetmek kolay değil, yönetim kurulumuzun bu konuda futbolcu arkadaşlarımıza nasıl daha iyi imkanlar sağlamak için özverili çalışmaları vardır. Ben yönetim kurulumuza buradan teşekkür ediyorum.
MURAT ÜMİT UZUN: Adana Demirspor maçından sonra Yılmaz Vural var bu ligde neden yok, diye demeç verdi, Sence var spor toto 1.lige gelmeli mi?
ÜMİT TEKE: Bence gelmeli, şu şekilde belirteceğim Türkiye kupasında Fenerbahçe’ye karşı penaltımız verilmiyor, Türkiye kupasın da çeyrek finalden itibaren var oluyor 2. turda neden olmuyor? Ya da alt liglere baktığımız da var play-offlar’da var neden ligde yok? maliyetten kaçmak olarak düşünüyorum ama bence alt liglerde var olsun ama hakkaniyetli olacaklarsa var olsun eğer hakkaniyetli olmayacaklarsa var olmuş yada olmamış pek farkı kalmıyor, teknolojiden önce hakemlerimiz kendilerini geliştirmeli, hakemlerimiz iyi olunca vara’da gerek yok diye düşünüyorum.
MURAT ÜMİT UZUN: Sakatlıklar hakkında ne düşüyorsun? Sakatlanan Futbolcularımızın son durumları nedir?
ÜMİT TEKE: Bu sene sakatlıklardan çok çektik, hocamızın da dediği gibi sakatlıklara tek bir şeye bağlamak yanlış olur, saha zeminleri bunda etkili oluyor, antrenman durumları bunda etkiliyor, futbolcunun kendi bakmamasıyla alakalı olabiliyor, futbolcu sezon başı hazır gelmediğinde sezon başı kamplarında sakatlanabiliyor. Savaş Polat ameliyat oldu tekrar düz koşulara başladı, Kürşat Sürmeli Adana Demirspor maçında sakatlandı, Ozan Can Kökçü Adale yırtığı oldu Hollanda’da tedavi olmaya gitti, Çağlar Birinci ve Ergin Keleş takımla çalışmalara başladı.
MURAT ÜMİT UZUN: Türk futbolunun reçetesi alt yapımı? Eğer alt yapı ise Giresunspor’dan alt yapıdaki oyunculara şans verilmemesinin nedenleri neler? Ya da aralarında kapasitesi yeterli futbolcu mu yok?
ÜMİT TEKE: Tabi ki Türk futbolun reçetesini herkes bir şekilde yazmakta, ülkenin kurtuluşu yerli milli üretimse futbolunda kurtuluşu o olmalı, bende isterim Giresunspor alt yapısından Giresunspor’a takımına çıkan futbolcular olsun, özeleştiride yapmak lazım biz zaman zaman genç kardeşlerimizi kampa götürüyoruz, A takıma idmanlara alıyoruz, kupa maçlarında oynatıyoruz ama genç kardeşlerimizin de daha fazla çalışmalısı gerek ben oldum havalarına girmemeleri gerek. Türk futbolunun reçetesi tabii ki alt yapı ama kulüpler bunu mecbur kaldığı için şans vermemeli Trabzonspor’a baktığınızda Yusuf’la Abdulkadir birileri kadro dışı kaldı diye şans tanındı, Fenerbahçe’de birileri sakatlanınca yada da kadro daralınca, Beşiktaş’ta keza aynı şekilde biz mecbur kalmaktan çok mevcut kadrolar da onlara şans verebilsek, onlar kendilerini özgüvenli hissedeceklerdir.
MURAT ÜMİT UZUN: Giresun’da oynayacağımız Fenerbahçe maçı için ne düşüyorsun?
ÜMİT TEKE: Futbol 11’e 11 oynanan bir oyun, Fenerbahçe’ye tarihimizde 1 kere galip geldik, tarih tekerrürden ibarettir, bizde Fenerbahçe’yi yenip taraftarlarımızı mutlu etmek istiyoruz.
MURAT ÜMİT UZUN: Giresunspor’dan ayrılan hala görüştüğünüz isimler var mı?
ÜMİT TEKE: Adana deplasmanına gittiğimizde, Berkan Yıldırım kamp yaptığımız otele gelerek bizleri ziyaret etti onunda bu kulüpte büyük emekleri geçti, burada şampiyonluk gördü. Ankara’ya gittiğimizde Özgür Yılmaz ziyaret etmişti. Giresunspor’da beraber oynadığımız Ümit Temelle beraber antrenörlük kursunda beraberdik. Keçiörengücü teknik heyeti bizim Giresunspor’da oynadığımız arkadaşlarımız onları oralarda görmek bizleri gururlandırıyor.
MURAT ÜMİT UZUN: Son olarak neler söylemek istersin?
ÜMİT TEKE: Giresunspor inşallah daha iyi ligler de daha iyi yerlerde olur, Giresunlular takımlarıyla gurur duyar, sandıklarında 2 forma değil tek forma taşırlar o forma da Giresunpor forması olur, inşallah tek temennim bu yönde. Sana da teşekkür ederim bizle dertleştiğin, bize bu fırsatı verdiğin için, sana da futbolculuk hayatında, basın hayatında, iş hayatında başarılar dilerim, Allah yardımcın olsun. Ben de Giresunspor çalışanı olarak beni bu göreve layık gören yönetim kuruluna teşekkür etmek istiyorum. Kongre sürecin de kazanan inşallah Giresunspor olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?