Hayata Geçen Projelerle Büyüyen Tirebolu

Hayata Geçen Projelerle Büyüyen Tirebolu

İpek yolu ile denizin birleştiği yer Tirebolu. Tirebolu ticaret limanı olarak yıllarca dünyaya açılmış.
Kültür Festivali ile Doğu Karadeniz’de ünlenen Yeşil Cennet. Biribirinden değerli sanatçıları ağırladı Tirebolu. Karabıçak zamanında “Çocuk Oyunları Olimpiyatları” Tirebolu’da ilk kez yapıldı.
Bugünkü misafirimiz hem turizm şehri, hem ticaret şehri olan Tirebolu’da mütevazi duruşuyla Tirebolu’ya önemli hizmetleri olan Karabıcak dönemini masaya yatırdık. Belediye Başkanı Abdullah KARABICAK’a biz sorduk o cevap verdi. İşte ortaya çıkanlar.
GÖNÜL RAHATLIĞI İLE TİREBOLU’DA “BAŞARDIM” DEDİĞİNİNİZ NELER VAR?
– 2014 yerel seçimlerinden önce vatandaşlarımıza söz verdiğimiz vaatlerimizin % 85 ini hayata geçirmenin mutluluğu içindeyiz, henüz hayata geçmeyen projelerimizi de takip ediyor yapılması adına var gücümüzle çalışıyoruz.
4,5 yıl içerisinde yaklaşık 100 Milyon maliyetli projeleri ilçemize kazandırdık.
18 Milyonluk bedelli olması ve kapsadığı alan açısından Harşit Vadisi Islah ve Rekreasyon Projesi tamamlandığında Tirebolu’nun en prestijli alanları arasında yer almasını öngörüyoruz.
4,5 yılda Kapalı hayvan Pazar alanı, Tirebolu İlçe Stadı, Sanayi Sitesi alt ve üst yapı hizmeti, Gençlik Merkezi, Yarı Olimpik Spor Salonu, Askerlik Şubesi tadilatı, Otopark alanları, 8 Mahallemizde 16 Oyun ve Spor aletleri grupları, Belediye hizmet binası yenilenmesi ve ek hizmet binaları inşası, Adalet Sarayı, Taksi ve dolmuş Ofisleri, Spora destek, Kız Öğrenci yurdu, 3.Aile sağlığı merkezi, Tarihi Kozbaşı kapalı pazar alanı ve Erkek Öğrenci Yurdu projelerimizi halkımız ile buluştuk. Araç Filomuza 13 İş Makinesi dahil ederek araç parkurumuzu genişlettik.
TİREBOLU’DA NELERE SAHİP ÇIKILMALI?
– İlçemiz 3000 yıllık bir medeniyete ev sahipliği yaptığını asla unutmayarak projelerimizi planlıyoruz. Bu kapsamda söz verdiğimiz tarihi Gazipaşa Caddesi üzerindeki evlerin restorasyonunu gerçekleştireceğimiz proje ve tarihi Tirebolu Kalemizin ve çevresinin restorasyonun yapılması adına Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğün de inceleme aşamasına gelmiştir. Karadeniz sahil yolunun Tirebolu’dan tünel ile geçmesiyle Karadeniz’in incisi haline gelen ilçemizin plajlarını ve sahillerinin kıymetini biliyoruz. Tarihi Tirebolu Lisesinin hayat bulması adına Restorasyon proje çalışmalarımızı tamamladık, tarihi dokusu bozulmadan Tirebolu Lisesi turizme kazandırılmasını sağlayacağız.
TİREBOLU’DA AK PARTİ DE BİR BÖLÜNMÜŞLÜK VAR MI?
– AK Parti Tirebolu’da 2001 yılından bu yana oylarını hep arttırmış bir siyasi partidir. 2014 yılındaki yerel seçimlerde halkın teveccühüyle Tirebolu’yu Ak Belediyecilikle buluşturduk. Bizler Ak Parti camiası olarak İlçe Başkanımız ve Yönetimimizle, Kadın Kollarımız ve Gençlik Kollarımızla, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis üyelerimizle birlik beraberlik içerisinde Tirebolu’ya hizmet ediyoruz. 2019 Mart yerel seçimlerine hazırlandığımız bu günde, Tirebolu geleceği için en doğru kararı verecektir.
SİZİN DÖNEMİNİZDE TİREBOLU’DA İSDİHDAM SAĞLAYAN YATIRIMLAR, YATIRIMLARA HARCANAN TUTAR, EN ÖNEMLİ YATIRIM?
– Anadolu’nun en büyük sorunlarından olan işsizlik problemi elbette Tirebolu’da yaşanıyor. Tirebolu’nun nüfus hareketleri gözlendiğinde Tirebolu göç veren değil göç alan bir ilçe olduğunu anlayabiliriz. Bizler yakın, orta ve uzun vadede yaptığımız çalışmalarla istihdam için çalışmaları hayata geçirdik. Kör Liman Mahallesindeki eski Fiskobirlik bölgesinde faaliyet gösteren tekstil fabrikalarına istihdam yaratabilmesi için destek sağladık olanaklarını arttırarak teşvik edici unsurlarla buluşturduk.
Dünya çapında marka halinde gelen Tirebolu 42 çayımızın üretim kapasitesinin artması için girişimlerde bulunarak ilçemize yaklaşık 300 kişinin çalışabileceği yeni bir fabrikanın açılması için Çaykur Genel müdürlüğü istişarelerde bulunduk ve 47 metrekarelik arsanın Çaykur Genel müdürlüğüne tahsisini gerçekleştirdik.
Tirebolu isminin marke değerinin artması ve kadınlarımızın istihdamına destek olmak adına attığımız bir diğer adım da “Tirebolu Bezi” projemizdir. Üyesi Sağlıklı Kentlerden uygulanabilir en iyi proje ödülüne layık görülen Tirebolu Bezi projemizin kurduğumuz atölye ile şu an için 10 kişilik bir ekibimiz tezgahlarda “Tirebolu Bezi”ni dokuyor. Uygulamaya koyduğumuz plan dahilinde orta ve uzun vadede 200 kişilik bir çalışma kadrosu ile Tirebolu Bezi’nin uluslararası ölçek de pazarlara açılması hedefliyoruz.
ALTYAPIDA NELER ÇÖZÜLDÜ?
– Göreve geldiğimizde ilk olarak İlçemizin alt yapı sorunlarına el attık. Sadece alt yapıya 20 Milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Tirebolu tarihinin ilk planlı kanalizasyon çalışmasını tamamlandık, buna entegre olarak daha temiz bir çevre ve plaj elde etmek için 11 Milyon lira maliyetle Deniz Derin Deşarj projemizin çalışmalarına başladık. “Akmaz” ismiyle İlçemizin yeni yerleşim yerleri arasında olan Akmaz mevkiini yaklaşık 2 Milyon liralık yatırımla gerçekleştirdiğimiz yağmur suyu projesi ile akar hale getirmiş olduk. Beton ve parkesiz yol kalmayacak diyerek çıktığımız yolda; İlçe genelinde 10 km sıcak asfalt, 64 km Beton yol ve 250 m² parke taşı ile adete 10 yıllık işi 4,5 yılda tamamlamış olduk. Toplam kapasitesi 450 ton olan 3 ayrı su deposunu inşa ederek Tirebolu’nun su ihtiyacını karşılamış olduk. 80li yıllarda yapılmış su şebeke hatlarımızda ciddi yenilemeler yaptık. Keson su kuyularındaki pompaları değiştirerek saniyede 85 litre olan su üretim hızını 140 litreye kadar çıkarmış olduk.
Vatandaşlarımızın daha konforlu hayat sürmeleri için prestijli caddelerle buluşturduk, Mehmet Bayrak Prestijli caddemizin alt yapısını tamamladık. Işıklandırma ve peyzaj çalışması ile bitmiş olacak.
TİREBOLU İÇİN GELECEK DÖNEMDE NELERİ MÜJDE VEREBİLİRSİNİZ?
– Tirebolu için gerçekten çok Çılgın projelerimiz var. Seçim sürecindeyiz hepsini şuan açıklamam mümkün değil ama büyük projelerden birkaç tanesini kamuoyuyla paylaşabilirim. Öncelikle halkımızın uzun zamandan beri özlemle beklediği Tirebolu Kalesinden-Ayana Tepesine bir teleferik projemiz mevcut. Tirebolu Kalesi etrafına camdan yürüyüş yolları ve Ayana Tepesine Cam terası ilk etapta yapmayı planladığımız projelerimiz.
Bunun yanında Kaynarca Mevkiinden Kör Liman Mahallesine kadar ulaşan şehrin üst kısmından alternatif bir yolda planlarımız arasında mevcut. Şimdiden projelerimiz İlçemize ve bölgemize hayırlı olsun.
TURİZM VE SANAT ADINA SİZLERLE BAŞLAYAN HANGİ ETKİNLİKLER OLDU?
– İki önemli etkinliği geleneksel hale getirerek vatandaşlarımızla buluştuk. Teknolojinin çocuklarımız buluşmasıyla unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını çocuklarımıza öğretmek, sokak ve parklarımızı yine eski cıvıltılı günlerine geri döndürmek için 2016 yılında başlattığımız “Yöresel Çocuk Oyunları Olimpiyatları” etkinliğinin 3’sünü bu yıl uluslararası düzeyde düzenleyerek çocuklarımızı Türki Cumhuriyetlerde yaşayan çocuklarla kaynaştırmış olduk. Ayrıca Kültür Sanat Festivalleri düzenleyerek Yöresel ve Ulusal anlamda ün yapmış değerli ses sanatçılarımızla ilçemizde Halk Konserleri vererek binlerce Tirebolulunun hoş vakit geçirmesini sağlamış olduk. Yetişkin ve Çocuklarımız için ilçemize davet ettiğimiz konuşmacı, yazar, eğitmen ve Tiyatro ekipleri ile Kültür Sanat faaliyetleri adına ciddi kazanımlar elde etmiş olduk.
Turizm konusunda Tirebolu’yu tanıtmak ve marka değerinin artması için birçok çalışma gerçekleştirdik. Geniş kapsamlı tanıtım filmi çekerek başladığımız yolda yöresel yemeklerimin tanıtmak için ulusal anlamda ün yapmış Gurmeleri ilçemizde ağırlayarak hem yemeklerimizi tanıtma imkanı bulduk. Her platformda Tirebolu 42 çayımızın tanıtımını yaparak daha fazla kitlelere ulaşmasını sağladık. Yazın 23 Yat ile Karadeniz turuna çıkan DadRalli yat grubunu ilçemizde misafir ederek ilçemizin tanıtılmasına katkı sağladık.
ABDULLAH BAŞKANIM; HALK TİREBOLU’DA BU YAPILAN HİZMETLERİ GÖRÜYOR MU?
– 4,5 yılda Tirebolu’yu gerçekten ciddi manada hizmetlerle buluşturduk. İşe önce alt yapıdan başladık sorunsuz bir şekilde devam ediyor.
Tabi ki yerin altına yapılan yatırımlar yerin üstü kadar ilgi görmüyor. Yerin altındaki eksiklikleri tamamlamadan üst kısmada geçilmiyor. Halkımızdan zaman zaman eleştiri aldığımız oluyor, Ama Tirebolu’da gerçekleşen hizmetleri sizlerin, Basın mensuplarımızın ve Sosyal Medya aracılığıyla halkımıza duyurdukça hak veriyorlar.
TİREBOLU HALKININ BU KADAR SİZLERE İLGİ GÖSTERMESİNİ NEYE BAĞLIYORSUNUZ?
– Halkımıza gönülden bağlı oluşumuz, halkımızın ve Tirebolu’nun dertleriyle dertlenmiş oluşumuzu halkımız biliyor. Gönüldaşlarımız bizleri istediği saatte arayarak sıkıntısı paylaşabiliyor. Elimizden geldiğince çare bulmaya çalışıyoruz. Halkımıza yaptığımız hizmetler karşılığını buluyor elbette. Eskiye nazaran çocuğunu 10 farklı bölgedeki parklara götürebilen annelerimiz-babalarımız çocuğunun mutluluğuyla mutlu oluyor.
SİZLERİ ELEŞTİRENLERE CEVABINIZ VAR MI?
– Eleştiri yapmak da bir değer vermektir. Her işte olduğu gibi bu işte de çıraklık, kalfalık ve ustalık süreçleri oldu. Allah’a şükür çıraklık ve kalfalık sürecini geçirdik önümüzdeki süreçte Ustalık bilgimizle şehrimize hizmet etmeye devam etmeyi düşünüyoruz. Biz olumlu eleştiri yapan tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz.
SON SÖZLERİNİZ?
– Biz elimizden gelenin en iyisini Tirebolu için yapmaya gayret gösterdik. Önümüzdeki dönemde farklı ve Tirebolu’nun önünü açan projelerimizle Tirebolu’ya hizmet etmeye devam etmek istiyoruz.
ABDULLAH KARABIÇAK KİMDİR?
1974 Yılında Tirebolu’da doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Tirebolu’da okudu. 1992 yılında Tirebolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden, “Jeofizik Mühendisi” olarak mezun oldu ve hayata atıldı. Vatani Görevini Kocaeli Seymen Ulaştırma Birliğinde kısa dönem olarak tamamlayarak memleketi olan Tirebolu’da ticaret yapmaya başladı.
Tirebolu’da İnşaat malzemeleri üzerine faaliyet gösteren “Karapıçak Ticaret” ünvanlı 50 yıllık aile şirketinde yönetici olarak iş yaşamına devam etmektedir. Abdullah Karabıçak, Tirebolu’da Eğitim ve yardım derneklerinde yönetici olarak, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da gönüllü üye olarak görev yapmaktadır. 2001 Yılında Ak Parti Tirebolu Kurucu üyesi olarak siyasi yaşama adım atan Karabıçak AK Parti ilçe teşkilatında çeşitli kademelerde 7 yıl yöneticilik yaptı. Orta derece de Arapça ve İngilizce Bilen Abdullah Karabıçak evli ve 3 çocuk babasıdır. Karabıçak 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel seçimler sonucunda Ak Partiden Tirebolu Belediye Başkanı seçildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?