REŞAT VE HAMZA BAHAT’TAN ÖRNEK SAHİPLENME..

REŞAT VE HAMZA BAHAT’TAN ÖRNEK SAHİPLENME..

Merhaba Değerli okurlarım…Bugün Giresun’un önemli Sivil Toplum örgütlerinden biri olan Batlama Platformu Başkanı sayın İbrahim İlyasoğlu ile sohbet edeceğiz.Biz soracağız, kendisi yanıtlayacak.

Röportajımıza başlıyoruz

-Giresun Batlama Platformu olarak İstanbul’a davet edildiniz. Nasıl bir atmosfer ile karşılaştınız?
– Efendim biz burada tabi kendimizi sorgulayamıyoruz, çok farkında olamıyoruz ama İstanbul’da özellikle sosyal medyadan bizi takip eden dernek yöneticileri iş adamları ilgiyle karşıladılar. Hatta belgesel programına gittiğimiz yerde çoşkuyla karşılandık. Çok güzel ilgi gösterdiler. Hizmetlerimizi, projelerimizi yakından takip ettiklerini gördük ,çok mutlu olduk tabi öyle görmelerinden çünkü sivil toplum kuruluşu STK görevi yapan insanlar ne arar ,yaptıkları faaliyetin toplumda bir karşılığı var mı insanlar ilgi gösterir mi ona bakarlar. Bizde o ilgiyi fazlasıyla gördük aksine biz o ilgiye acaba layık ,olabilir miyiz diye endişe ediyorum açıkçası. Bize olduğumuzdan çok daha fazla ilgi gösterdiler.
İstanbul’daki Batlamalılar ile sizler ne tür ortak çalışma içinde olacaksınız?
– Biz Giresun ayağında 3 tane projemiz var. Çaldağ Tuz Ekim Festivali, Melikli Kültür Evi düzenlemesi, Küllüye’nin yapılması ,üçünçü projemizde Melikli İmam Değirmeninin Restorasyonu. Biz bunları yapıyoruz. Tabi bir köprü vazifesi yapmak için İstanbul ile devamlı işbirliği içindeyiz. Onlar bir belgesel düzenlediler ,bizi zaten o belgesel galasına çağırmışlardı. Biz bu Giresun ayağında onlara yardımcı olduk. Onlar da bizim bu faaliyetlerimizin kamoyuna tanıtılmasında gururla zevkle yardımcı oluyorlar. Onlar gurbetteki hemşerilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Yani biz memlekette onlar gurbette karşılıklı iyi bir işbirliğimiz var. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Orda bizi çok iyi karşıladılar hatta Tuz türküsü söyledi bizim Turizm derneğimizin başkanı sanatçı Ayşe Karaçam müthiş ilgi gördük.
Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş de Batlamalı. Kendisiyle ne tür bir iletişiminiz olacak?
– Biz onları ziyaret ettik. Onlar da bizim faaliyetlerimizi ilgi ile takip ediyorlar, her türlü desteği vereceklerini belittiler bize.
Reşat Bahat ve Bahat Aileside Batlamalı bu tür güçlü isimlerin olması yöreye hizmet alışına olumlu yansıyor mu?
– Birlik başkanı Reşat Bahat beyle belgesel tanıtımında görüştük. Bizim onlar ayrıca çocukluk arkadaşımız.. Orada zaten önceki yıllarda ziyaretlerimiz olmuştu. Yakinen bizi takip ediyor. Deniz feneri tablosunu da hastanesine astı. Onun haricinde son gün biz ziyaretlerimizin birine de randevu alarak başhekim olduğu ailenin en büyüğü Hamza Bahat’ın ziyaretine gittik. Bizi hiç ummuyorduk.Bizden büyük çünkü. Büyüğümüz bizi bu derece takip edeceğini bilmiyorduk. işte bizim Çaldağ Doğa yürüyüşü Levhamızı görmüş. Söylediği aynen şu ‘ Ben küçüklüğümden beri evimden pencereye çıktığım zaman Çaldağ’ı görüyorum. O Fatsu’yun oradan zirveye yürümek için can atıyordum. Hayalim vardı. böyle bir hayalim yaşım 66.. bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. size teşekkür ediyorum.. Yolu açmışsınız.. Biz 12 yıl önce yolu açmıştık.. O yoldan yürümek istiyorum… Burayı ben de destek olayım.. bu yolu ıslah edin.. güzelleştirin.. inşallah yazın burada yürüyelim “dedi.’ Bizde bunu bir emir gibi telakki ettik geldik ..Burada yönetim kurulumuz topladık dedik ki bunu nasıl yaparız. Bir iş bölümü yaptık.. İnşallah bu iş birliğiyle Allah bir kaza bela hastalık vermezse ,yazın gideceğiz orayı ıslah edeceğiz elimizden geldiği kadar ve yürüyeceğiz.
Son olarak Batlamalılara mesajınız neler?
-Efendim biz Batlamalılar, her hizmet edene sahip çıkıyoruz. Her hizmet edene de bu projelerimize sahip çıkmasını istiyoruz. 21 Temmuz’ da yapacağımız Tuz Ekim Festivaline bütün hemşerilerimizi bütün Giresunluları davet ediyoruz. Ayrıca biz Çaldağ’daki Deniz Fenerini ,Guinness Rekorlar Kitabına dünyada denize en uzak Deniz feneri olarak olarak müracatını yaptık. Bunun dışında Unesco Somut olmayan olmayan kültürel miras olarak bu tuz ekim festivalimizin müraacatını yaptık. Ümit ediyorum Mayıs ayında il genelinde toplanacak olan Turizm bakanlığı komisyonuna anlatacağız. Bunları ümit ederiz, oradan onaylanırsa bakanlığa gidecek. Bu konuda bize destek olmalarını istiyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?