Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
FAİZE HAYIR,RANTÇIYA GEÇİT
  • 0
  • 2057
  • 18 Kasım 2020 Çarşamba
  • +
  • -

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde faiz silahı ısınan ekonomiyi soğutmak için kullanılır. Faizler yukarı çıkınca ekonomik aktivite yavaşlar, dolayısıyla enflasyonun gerilemesi beklenir. Faizlerin artması ile birlikte piyasada talep azalır, harcama eğilimi düşmeye başlar. Bunun nedeni TCMB ‘dan bankalar para talep ettiğinde yüksek faiz uygulamasına sebep olur. … Bu piyasada risksiz faize para yatırılıp::; harcama eğiliminden vazgeçilmesini sağlayıp, enflasyonun önü kesilmiş olur. Para harçanmadıkca mallar elde, işçiler tatilde olur.
Bu ülkede yöneten, yönetime talip olanların en önde geleni  şu anda  REİS.? Trump ABD’de  neden seçimi kaybetti bilirmisiniz.? Zencilere polis baskısı, demokrasi ülkesinde ırkçılık yapıldı. Göz yumdu da onun için.

Reis faizleri yükseltip bankalara borçlu olanların yükünü artırıp, bir avuç faiz lobisini ihya ederse  ,önündeki ilk seçimi  kaybederse kaybetme tek sebebi bu olur.

Bu günden sonra   ₺  talebine yüksek faiz uygulanırken ,daha önçe kullanılan kredilerin faiz oranlarının yükseltilmesi kredi kullananların ümüğünün sıkılmasıdır .

Ülke halkının bankalara borçlu olmayanı yok ise bu durumda halka haksızlık yapılmış olur.

Doğdu bitti faize hayır , rantcıya geçit yok deyip ,faiz arttırmak borçlu fakirin borcunu artırıp  ,faiz  olarak bankadaki mevduat sahibine vermektir .
Bankadaki mevduattan faaaiz vermek yerine koruma garanti bedeli alınmalı.

Değerli malı beklemenin bedeli olmalı.

Döviz  TL bazında ödeme gündeme getirilmelidir.  1983’ e  dek gelen dövizi TL ‘ye çevirip TL öderlerdi .

Bankadan mark , dolar  nakit ödemesi yapılmazdı.

Bir yakınıma Almanya’dan mark geldi ,₺ ‘ye çevrilip faize yatırıldı.

Peyderpey ödeme yapılarak kuşa dönmüş olarak ödendi.

 

Şimdi tiçaret yapmadan riks almadan fatura kesme, irsaliyenin ne olduğunu bilmeden  rantiyeci kazanırsa ,bu ülkede ₺’ ye güvenen , yatırım yapan riks alan yatırımcı aradan çıkar, işsizlik baş gösterir.

 

İnşaat sektörü durur.

Domine taşı gibi bir avuç azınlık kaymağı yerken daralan ekonomi büyük sorunları ortaya getirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM