Yıldırım KİREZ
Yıldırım KİREZ
yildirim_kirez@giresungundem.com
KÖYLERDE AMPÜLLER YANMAZ OLDU 
  • 0
  • 455
  • 20 Eylül 2021 Pazartesi
  • +
  • -

Doğup büyüdüğümüz topraklar 1980 yılında elektrikle tanıştı.O günlerde bir an önce elektriğe kavuşmak için köylü , TEK işbirliği ile ELEKTİRİK tüketmeye başladığımız köyümüzde ,siyasilerden sokak aydınlatma lambası talep edilirdi .

Ramazan gelirken kendi bütçemizden köyün merkezi yerlerine 3-5 sokak lambası, babamızın hayrına takar çennet ışığı olsun dualarını  duyunca çok gururlanırdık . Gel zaman git zaman,  20 yıl önce AKP kuruldu.Amblemi ampül olması köye ,  köylüye yakın IŞIK – AYDINLIK  timsali olarak benimsendi, kabul gördü .

AKP’Lİ  Giresun Belediye başkanımız  Aytekin Şenlikoğlu seçilmesi ile Giresun sahili , kalesi , sokaklarında müthiş bir aydınlatma çalışması yapılarak ,Giresun merkez insanı; Işıl – Işıl  bir Giresun’da yaşamaya başladı .Bu durum AKP   amblemi ile  aydınlık özleminin timsali olarak gayet güzel oldu.         Giresun Merkez Akköy’de ise AKSA ekipleri gelerek fındık hasadı arefesinde sokak aydınlatma lambalarının bir çoğunu iptal ederek; köyü , köylüyü en yoğun olduğu an da karanlıkta bırakarak , köylüye şehirli ile bir olamayacaklarını karanlığa mahküm olduklarını bir kez daha hatırlattı.

Çinli düşünür Konfüçyüs, “Her gün kendimi üç konuda sorgularım. Başkaları adına yaptıklarım da elimden gelenin en iyisini yapabildin mi? Dostlarımla ilişkilerimde söylediğim sözlerle güvenlerini yitirecek bir şey dile getirdin mi? Kendime uygulamadığım bir şeyi diğer insanlara yaptım mı?”

Acaba kaçımız bu üç soruyu kendimize soruyoruz?

Tabi ki şu günlerde siyaset zirve yapmışken, bürokratlar ülke adına yapılanlar için en iyisi, en doğrusu yapılabildi mi?

Hak, hukuk, adalet eşit hizmet verebildi mi? Halkın ödediği vergiler halkın yararına doğru olarak geri döndü mü? Çalışanlara sevgi saygı sunulabildi mi? Dost bildiklerimize güveni koruma yükümlülüğümüzü arada bile olsa hatırlıyor muyuz? Çünkü gerçek dostluklar kolay kazanılmıyor.

Yırtık pantolon, delik çarık vatanı kurtarmış ataların torunlarıdır bu köylü ; elinize mikrofonu aldığınız da millete hizmet dediğinizi, seçildikten sonra millete methiye yağdıran vicdan köylüye  hizmetin neresinde.?

Kadrolu yandaşlarınız ne yapsanız sizi savunuyor ya ; işte köylüler  onları hiç umursamıyor.

Şimdi nereye giderseniz, ne yaparsanız yapın bu köylü ile  karşılaşacak , yüz yüze geleceksiniz. Siyasette, medyada, iş yerinde, sokakta kısacası her yerdeler ve eninde sonunda bu köylü  ile alışverişe girmek zorundasınız. Çünkü her yerdeler ve sürekli safları sıklaştırıyorlar. Şehirliler kendine çok güvense de  alanlarını daralıyor.

Köylü  zihniyetini bilmiyorsanız, bazı şeyler size hala anlamsız gelmeye devam edecek ama bilirseniz onları daha iyi anlar ve süreçleri kendi lehinize kullanabilirsiniz.

Kendini şehirli görüp köylüyü küçümseyenler ;

Eskiden köylü olanlara, bugün beyazların zencilere baktığı gibi bakılır ona göre davranılırmış. Köylülerin yolu yok, iletişim araçları yok, giyim kuşam dersen perişan. Kısacası en iyi şartlar şehirlerdeymiş. Günümüzde ise, şehirde ne varsa köylerde  fazlası var. Bir şehirde olan gece aydınlatması yakıştırılmamıştır.Köylü olanlar şehir hayatında olan her şeyi öğrendi. Ama şehirli olanların %80 köyde nasıl yaşandığını bilmiyor. Hiç bir zaman kimsenin hakkı kimsede kalmaz. Ben köylü çocuğuyum. Dünyanın her yerinde yaşayabilir her mekanına girip çıkabilirim.  Karanlıkta  yolumuzu bulabiliriz.  Bize sokak lambasını çok gören zihniyeti şımartan İKTİDAR ne yapar?

ONU BİLEMEM….

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM