TATİLCE TUR’UN SEKTÖRE YÖN VEREN YÖNETİCİSİ SEVGİ ATEŞ İLE ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ

TATİLCE TUR’UN SEKTÖRE YÖN VEREN YÖNETİCİSİ SEVGİ ATEŞ İLE ÇOK ÖZEL SÖYLEŞİ

SEVGİ HANIM BEN SİZİ TANIYORUM AMA TANIMAYANLAR İÇİN KENDİNİZİ TANITMANIZI RİCA EDEBİLİR MİYİM?

Aslen Giresun’luyum. Üniversite eğitimi almak için lise sonrasında Giresun’dan ayrıldım. Uludağ Üniversitesinde İşletme eğitimi aldım ardından İstanbul Üniversitesinde Pazarlama Stratejileri üzerine Yüksek Lisans Eğitimi yaptım. Eğitim hayatım sonrasında İlk Kariyer hayatıma Sabancı Holding’de başladım. Sırasıyla Kraft International, Havaş ve Novartis ilaç firmalarında Finans alanında çalıştım.Çalıştığım firmalarda Yurt içi görevlendirmeleri için Yurt dışında bulundum.
2010 Yılında Finans Kariyerime son verip kendi firmamı kurup Turizm alanına yöneldim. Marka ve Patenti bana ait olan Ulusal bir şapka altında Merkezi Giresun’da olmak kaydıyla çeşitli şubeleri olan bir şirket kurdum.6 Yıldır bu sektörde yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyorum. Bununla birlikte Giresun Turizm İşletmecileri Derneği Kurucu ve şuan ki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyorum. firmamı kurup Turizm alanına yöneldim. Marka ve Patenti bana ait olan Ulusal bir şapka altında Merkezi Giresun’da olmak kaydıyla çeşitli şubeleri olan bir şirket kurdum.6 Yıldır bu sektörde yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyorum. Bununla birlikte Giresun Turizm İşletmecileri Derneği Kurucu ve şuan ki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyorum. Tursab Seyahat Acentaları Birliğinde çeşitli Komitelerde de aktif olarak Acentamız adına rol almaktayız.

BÖLGEDE BİRÇOK SEYAHAT ACENTESİ VAR SİZİ DİĞER ACENTELERDEN AYIRAN FARKLAR NELERDİR?
BAŞARINIZIN SIRRI NEDİR?

Bizi diğer acentalardan farklı kılan Pazar analizlerini iyi yapmamız ve donanımlı bir alt yapı ile ekip olarak hareket etmemiz. Mesleki yeterliliğe sahip olan ve Turizm Sektöründe çalışmayı seçen arkadaşlarla yolumuza devam etmemiz bizi başarıya götürüyor. Yurt dışı Pazar analizleri yapmak ve çeşitli platformlarda üye olmak karar almamızda öncü ve hızlı davranmamıza neden oluyor ve tabi ki olmazsa olmaz şartlardan birde Yabancı dil biliyor olmamız.
Etik rekabet ve kaliteli iş her kişiyi her zaman diliminde başarıya yönlendirir. Ekip arkadaşlarımıza hem iş hem de kişisel gelişim alanında yaptığımız yatırım bizi farklı bir boyuta sürüklüyor.

TATİLCE TUR OLARAK ÖĞRENCİLERE SAĞLADIĞINIZ İŞ VE STAJ İMKANLARI VAR MI? YA DA BU ÖĞRENCİLERİN ÇALIŞMALARINDAN SPONSORLUK VEYA DAHA FARKLI ÇALIŞMALARINIZ VAR MI? BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

Staj imkanı sunuyoruz elbette ama bunun için bazı kriterlerimiz var. Öncelikle turizm sektöründe kariyer yapmaya karar vermiş olmalı ve en az 40 gün bizimle çalışmayı kabul etmeli staj esnasında.

SİZİN AÇINIZDAN SEKTÖRÜN ZORLUKLARI VE ZORLAYICI NEDENLERİ NELEDİR? BUNUN YANINDA SEKTÖRÜN EN SEVDİĞİNİZ VE SİZİ MUTLU EDEN TARAFLARINDAN DA BAHSEDER MİSİN?

Bu yılı Türk turizmi açısından çok önemli bir dönemeç olarak görüyorum. Bu yıl gösterilecek sıçramayla Türkiye’yi dünya turizm sıralamalarında çok daha üst basamaklara taşıyacak yükselişi hedeflediklerimiz var. “Kısa şehir turlarına çıkan vatandaşlarımızın sayısında artış var”
Türkiye’nin turizm cenneti bir ülke olmasına rağmen turizm gelirleri düşük kalıyor. “Bunun en büyük nedeni turizmi çeşitlendirememiş olmamız ve özellikle kıyı şeridindeki turizmcilerin tercih ettiği ‘her şey dahil’ uygulaması” dır.
Türkiye tarihi ve coğrafi özellikleri itibariyle kültür ve doğa turizmi açısından çok zengindir buna rağmen ülkede deniz, kum, güneş üçgeninde bir turizm politikası yürütülüyor.
Türkiye’de 12 ay boyunca turistlerin daha fazla para harcayabilecekleri elit turizm faaliyetleri yapılması gerekiyor.
Ülke olarak turizmden elde ettiğimiz gelir, potansiyelin çok altında. Bunun en büyük nedeni turizmi çeşitlendirememiş olmamız ve özellikle kıyı şeridindeki turizmcilerin tercih ettiği ‘her şey dahil’ uygulaması. İspanya ve İtalya gibi turizm ülkeleri bu uygulamadan vazgeçerken Türkiye’de hala yoğun olarak tercih ediliyor. Biz turisti yurt dışından getiriyoruz otele bırakıyoruz. Turist tatil süresi boyunca neredeyse otelden hiç çıkmıyor. Denize giriyor güneşleniyor ve oteldeki her şey dahil uygulamasından yararlanarak, tekrar ülkesine dönüyor. Türkiye’yi tanıtmak için veya para harcamasını sağlayacak hiçbir aktivite yapılmıyor. Turizmden daha fazla kazanmak istiyorsak her şey dahil anlayışından uzaklaşmamız, turisti gezdirmemiz, eğlendirecek, dinlendirecek aktiviteler yapmamız lazım.”
Türkiye’de Akdeniz bölgesinde 10 ay, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde ise 2-3 ay gibi kısa süreli turizm yapılabiliyor.
Diğer bir sorun ise nitelikli turizm personeli bulmak bölge açısından çok zor. Çalışanların iş değiştirme oranı çok yüksek ve eğitim olayına çok sıcak bakmıyorlar.

SEVGİ HANIM SON OLARAK, GENÇ ARKADAŞLARIMIZA
NELER ÖNERİRSİNİZ?

Bu konu aslında hem iş dünyasının hem de Türkiye’nin genç nüfusunun güncel problemidir. Nitelikli iş gücü olabilmek için gençlerin hayalindeki işi arayıp sık sık iş değiştiren bir gençlik maalesef sabır edip bir işyerinde çalışmıyor. Sürekli memnuniyetsizlik ve arayış onları ne yazık ki zamanı hor kullanmalarına itiyor.
Araştırmacı, kişisel ve mesleği gelişimi sağlayan ve devam ettiren bir nesil göremiyorum. Sabırlı olmalarını, kendilerini geliştirmelerini, seyahat etmelerini ve tecrübelere önem vermelerini öneririm.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?