DUROĞLU BELEDİYE BAŞKANI MURAT KILIÇASLAN İLE ARETİAS MEDYA ÖZEL RÖPORTAJ YAPTI

DUROĞLU BELEDİYE BAŞKANI MURAT KILIÇASLAN İLE ARETİAS MEDYA ÖZEL RÖPORTAJ YAPTI

”ARETİAS MEDYA” sektöre hızlı bir giriş yaptı. Gündem Gazetesi’nde her hafta özel röportajlar ile siyasetten, iş adamlarına yer verecekler.

Bu hafta ki ise; ARETİAS MEDYA’nın konuğu Duroğlu’nun örnek ve başarılı  Belediye Başkanı Sn. Murat KILIÇASLAN oldu. Kılıçaslan içtenlik ve samimiyetle tüm soruları yanıtladı.

Hakan KULOĞLU:Sayın başkanım  Duroğlun’da bütün mahalleler ile toplantı yapıyorsunuz. En son Homurlu İstişare Toplantısı yapıldı. Vatandaşların toplantıya ilgisi nasıl ve ne gibi talepleri oluyor?

Duroğlu  Belediye Başkanı Murat KILIÇASLAN: Vatandaşlarımızın toplantılara yoğun ilgisi oluyor. Halkımız sorunlarını bire bir anlatma ve yapılan çalışmalar hakkında ilk kaynaktan bilgi almalarını sağlıyoruz. Aksaklıklar nedir sorunlar nedir vatandaşlarımızın yapılan çalışmalara katkısı ne olabilir fikirleri nelerdir istişare yapıyoruz. Yapılacak olan her çalışmada her türlü olumlu olumsuz fikri değerlendirip yapılacak olan çalışmalarımızda toplum memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı planlıyoruz. Halkımız yaptığımız istişare ve değerlendirme toplantılarına büyük ilgi gösterip teveccüh edip katılıyor hepsine sizin aracılığınız ile teşekkür ediyorum. Taleplere gelince öncelik yol ağırlıklı olmak üzere her türlü konuda sorunlarını dile getiriyor. En kısa sürede yapılacak olan çalışmalar ile ilgili planlamalar yapılıp gerekli çalışmalara başlanılıyor.

Hakan KULOĞLU: Duroğlu Merkez Mahallesinde Bakım – Onarım çalışmalarınız nasıl gidiyor? Duroğlu Belde Belediyesinin çehresini değiştirdiniz yapılan çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Duroğlu  Belediye Başkanı Murat KILIÇASLAN: Konacık ve Homurlu Mahalle Merkezi aynı zamanda belde merkezi olma özelliği nedeniyle çalışmalarımızın öncelik tercihimiz olmaktadır. Belde Merkezinde kaldırım ve yaya yolu çalışmalara ağırlık verdik. Öncelikle Konacık Mahalle Merkezinde Dereli – Giresun Karayolu kenarında kaldırım ve çevre düzenleme çalışmaları ile sokak aydınlatma çalışmalarını yaptık. Maliyeti yaklaşık 450.000,00 TL olan bu çalışmamız tamamlandıktan sonra vatandaşlarımızın özellikle okul öğrencilerimiz ve yaşlılarımızın daha güvenliği yürüye bileceği kaldırımı beldemiz hizmetine kazandırdık. Homurlu Mahalle Merkezinde yaklaşık 200.000,00 TL maliyeti olan kanalizasyon çalışması ve yağmursuyu çalışmalarını yaptık. Çevre düzenlemesine geçmeden önce alt yapı çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz ki yapacağımız üst yapı ve çevre düzenleme çalışmaları bozulmasın ve uzun ömürlü olsun. Tekke, Çağlayan ve Demirci Mahallelerinde Yol bakım onarım çalışmalarına kış öncesi ağırlık vermiştik. Yol bakım çalışmalarını yaparken yağmur suyu kanallarını ve tıkanacak menfezlerin açılması için gerekli çalışmalara kış öncesi ağırlık verdik.

Hakan KULOĞLU:Tekke Mahallesi Yalıkahve ve diğer sokaklarında çevre temizliği yapıldığı basına yansıyan haberler arasında. Diğer mahallelerde bu çalışmalar ne zaman yapılacak?

Duroğlu  Belediye Başkanı Murat KILIÇASLAN : Evet Tekke Mahallesi Yalıkahve Sokak ve Türbe Sokakta yol kenarı ve kapsamlı sokak temizliği çalışmalarımız devam etmektedir. Bu çalışmamıza öncelikle Konacık Mahallemiz Cadde ve Sokaklarında yaptık tamamladık. Şimdi Tekke Mahallesi Cadde ve Sokaklarında devam ediyoruz. Çukur sokak güzergâhın da çalışmalarımıza kar nedeniyle ara verdik. Bu Mahallemizdeki çalışmalar tamamlandıktan sonra Homurlu, Çağlayan ve Demirci Mahallelerinde çalışmalarımız devam edecek olup bu çalışmalarımızı hava şartları uygun olursa 1 ay gibi bir sürede tamamlamayı düşünüyoruz.

Hakan KULOĞLU: Kar yağışında birkaç belediyenin başarısız olduğuna şahit olduk. Kar yağışı sizi etkiledi mi? önceden alınan tedbirleriniz neler oldu?

Duroğlu  Belediye Başkanı Murat KILIÇASLAN : Kar Yağışı bizi de etkiledi ama biz bunu halkımıza yansıtmadan kısa sürede tüm mahalle yollarımızı açarak hissettirmedik. Personel ve Ekiplerimizi 24 saat dönüşümlü olarak çalışma programı yaparak 2 gün gibi kısa bir sürede tüm mahalle ana yollarımızı araç gidebilecek şekilde açtık. Bu çalışmaları yaparken Cenaze ve hasta olan kısımlara öncelik tanımak suretiyle çalışmalarımıza yön verdik. Önceden alınan tedbirlerimize gelince iş makinelerimizi faal hale getirerek zincir ve diğer ekipman eksikliklerimizi tamamlayarak gerekli önemlerimizi aldık. Kendi iş makinelerimiz yeterli olmayınca piyasadan iş makinesi kiralamak ve diğer resmi kurumlardan araç tedarik ederek karla mücadele çalışmalarımızı kısa bir sürede tamamladık.

Hakan KULOĞLU: Yaz aylarında yaşanan su problemlerini çözmek için yaptığınız çalışmalar neler?

Duroğlu  Belediye Başkanı Murat KILIÇASLAN :Su problemi bölgemizin önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yağış alan bir bölgede olmamıza rağmen yazın kurak geçmesi ve il dışından gelen vatandaşlarımızı ile nüfus artışına bağlı olarak mevcut su kaynaklarımız yeterli olmamaktadır. Biz bu sorunu kalıcı bir çözüme kavuşturmak için öncelikle İller Bankası ile ortak bir çalışma yürüterek Yavşan Deresinden yüzeysel suyun arıtılması ile gidermeyi düşündük. Ancak DSİ tarafından Giresun Merkez, Dereli, Duroğlu Beldemiz, Keşap ve Bulancak ilçelerimizin de su problemi karşılayacak bir proje yürütülmekteydi. Bu nedenle bu proje kapsamında içme suyu ihtiyacımızı gidermek için kendi projemizi askıya almak zorunda kalmıştık. Ancak bu projede yaşanan aksaklıklar nedeniyle kendi projemizi tekrar revize ederek gündeme altık. Gerekli etüt çalışmaları yenilenerek proje ihalesi aşamasına getirildi. 11 Ocak 2016 Günü Proje hazırlama ihalesi yapılarak şuanda ihale işlemleri devam etmektedir. Proje Maliyeti yaklaşık 400.000,00 TL. dir. Proje 2016 yılı içinde tamamlanarak yaklaşık 2 Milyon TL olacak olan yapım ihalesi yapılacaktır. Bu projenin %50 kısmı iller bankası % 40 kısmı ise DPT yardımı olarak karşılanacak olup % 10 luk kısmı da belediyemizce karşılanacaktır.

Hakan KULOĞLU:Ecdadımıza sahip çıkma adına Yakup Halife Türbesinin düzenlenmesi yapıldı. Buraya turistler geliyor mu? Yatırımcılar için neler söylemek istersiniz? Duroğlu Beldesinin turizm atakları nelerdir?

Duroğlu  Belediye Başkanı Murat KILIÇASLAN : Yakup Halife Çevre Düzenlemesi çalışası yaptık. Lokal bir Çevre düzenlemesi idi. Ancvak Çevresinde ve Türbe Binasında restorasyon projeleri hazırlatıldı. Yaklaşık 270.000,00 TL bedelle ihalesini yaptık hava koşulları iyileşir iyileşmez Restorasyon Uygulama Çalışmasını başlatacağız. Gerek İl içinden gerekse il dışından Turist ziyaretleri devam etmekte. Buraya kadar olan yaklaşık 3 km yolu asfalt yaparak buraya turistlerin daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağladık. Çevre ağaçlandırma çalışmaları ile güzel bir görünüm kazandırdık. Ayrıca etrafında bulunan tarihi mezarlıların da temizlik ve bakımları yapılarak ecdadımızın manevi mirasına sahip çıkmaya çalışıyoruz.

Hakan KULOĞLU: Duroğlu Beldesi Genel Projelerinde son durum nedir?

Duroğlu  Belediye Başkanı Murat KILIÇASLAN :Başlıca Projelerimiz; Mahalle Anayollarımızda mevcut bozuk olan beton yollar üzerinde 5 km sıcak asfalt çalışması yapılacaktır. Yaklaşık Maliyeti 600.000 TL. dir. 10 Km mevcut tek kat sathı kaplama yapılan yollarda 2. kat asfalt çalışması yapılacaktır. Yaklaşık Maliyeti 150.000 TL. dir. 10 Km mevcut stabilize yollarda 1. Kat sathı kaplama çalışması yapılacaktır. Yaklaşık Maliyeti 150.000 TL. dir. Ancak asfalt yolun yapılamadığı kısımlarda yaklaşık 1 km beton yol yapılacaktır. Yaklaşık maliyeti 200.000 TL. dir. Belediye Hizmet Binası çevresinde ve belde merkezindeki sağlık ocağı çevresinde çevre düzenleme çalışması için projeler hazırlanmış olup yapım çalışmalarına başlanacaktır. Bu projemizde yaklaşık 1.000.000 TL maliyeti bulunmaktadır. Yapılacak olan projeler belediyemiz makine, iş gücü ve personelleri ile yapılarak en düşük maliyetle yapılması sağlanmaktadır.. Konacık Mahalle Merkezinde bulunan Sağlık Ocağından-Dereli istikametine devam eden yol güzergâhın da kaldırım çevre düzenlemesi ve aydınlatma çalışmaları yapacağız.

Hakan KULOĞLU:Yapay şelale ile bir ilke imza attınız. Proje bedeli ne kadar?

Duroğlu  Belediye Başkanı Murat KILIÇASLAN : Yaklaşık 300.000 TL maliyetli projedir. Beldemiz merkezinde ilimiz örnek projeleri arasında olan yapay şelaleyi tamlayarak çevre düzenlemesi ve aydınlatması tamamlanmış olarak halkımızın kullanımına açacağız.

Hakan KULOĞLU:Doğal Ürün pazarı projeniz ile ilgili gelişmeler neler?

Duroğlu  Belediye Başkanı Murat KILIÇASLAN : Doğal Ürün Pazarı olarak dizayn ettiğimiz Pazar alanında kendi el emekleri ile üretilen doğal ürünlerini pazarlayan bayan esnaflarımıza yöresel giysiler içinde satış yapmalarını sağlayarak otantik bir görüntü sağlamak istiyoruz. Bu sayede ilimizden geçen turistlerin ilgisini çekecek projeler hazırlamaya devam ediyoruz.

Hakan KULOĞLU: Sayın başkanım, mini gölet projeniz bulunuyor. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Duroğlu  Belediye Başkanı Murat KILIÇASLAN :. Şu an DSİ ile görüşme aşamasında olan belde merkezinde mini bir gölet projesi yaptırmak istiyoruz. Ayrıca Aksu Deresi üzerinde yapımı devam eden yaya köprüsü tamamlanınca aydınlatmasını yaprak beldemiz görünümünü değiştirecek bir hava katmak istiyoruz.Belediyemiz hizmet binası önünde yapılan mevcut ayaklar üzerine gerekli kurumlardan uygun görüşler alınırsa kafe veya restoran tarzı bir tesis yapımı planlıyoruz. Örneğini İlk olarak Demirci Mahallesinde bulunan köy konağında yaptığımız gibi her mahallemizde özellikle gençlerimizin ve yaşlılarımızın gelip zaman geçirebilecekleri kültür evi oluşturmak için çalışma yapacağız.

Hakan Kuloğlu: Katıldığınız bir televizyon programında izleyicilerin bir halı saha Talebi olmuştu. Bu konu hakkında çalısmalarınız var mı ?

Murat KILIÇASLAN : “Duroğlu merkezde daha evvel Belediyemiz tarafından altyapısını, baskı betonunu ve kaplamasını tamamladığımız sahamızın üzerini kısa sürede kapatarak, gençlerimizin rahat bir şekilde spor yapmalarına müsaade edebilecek bir alan çıkaracağız. Gençlerin bizler için önemini iyi biliyoruz,  geleceğin teminatı olan, kısacası geleceğimizin kendisi olan gençlere, elimizden gelen imkânları sonuna kadar kullanarak alanlar açmaya çalışacağız”

Hakan Kuloğlu:Son sözlerinizi alabilir miyim sayın başkanım?

Murat KILIÇASLAN: “Milletin emanetine en ufak halel getirmedik, hizmet bayrağını daha üst seviyelere taşımak için bugüne kadar olduğunu gibi, bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?